Հայկական կողմը Մինսկում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու բացման արարողությանը մասնակցելու հրավեր դեռ չի ստացել։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Եկեղեցու օծման արարողությունը Մինսկում նախատեսվում է 2025-ի մայիսին։ Եկեղեցու բացման օրը կհամաձայնեցվի Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ի հետ, նա Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ ներկա կգտնվի եկեղեցու բացմանը:
Նշվում է, որ ՀՀ վարչապետի գրասենյակին ևս հարցում էր ուղարկվել՝ պարզելու, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կամ որևէ այլ բարձր պաշտոնյա հրավիրվել է մասնակցելու այդ միջոցառմանը և, եթե այո, ապա Հայաստանից ովքեր կմեկնեն Մինսկ:
Սակայն վարչապետի գրասենյակից պատասխան չի տրամադրվել։ Փոխարենը արձագանքել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Ի պատասխան Ձեր հարցմանը տեղեկացնում ենք, որ այդ հարցով որևէ հրավեր չի ստացվել»,– նշել են ԱԳՆ–ից:
Բելառուսի արտգործնախարար Մաքսիմ Ռիժենկովը ավելի վաղ ընդգծել էր, որ եկեղեցու կառուցումը հանդիսանում է այն նախաձեռնություններից մեկը, որը արտացոլում է բելառուս և հայ ժողովուրդների միջև իրական հարաբերությունների մակարդակը՝ հակադրվելով Երևանի ներկայացուցիչների՝ բելառուսական ղեկավարության հասցեին հնչեցրած քննադատություններին։
Մինսկ քաղաքում ապրում է մոտ 30 հազար հայ։
Երևանի և Մինսկի արաբերությունները վերջին շրջանում նկատելիորեն վատացել են։ Լարվածությունն առաջացել է Արցախյան պատերազմի հետևանքների մասին Լուկաշենկոյի արտահայտություններից հետո։ Ավելի ուշ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Բելառուսի առաջնորդը փաստացի խոստովանել է Ադրբեջանին օգնություն ցուցաբերելու մասին, իսկ հայ պաշտոնյաներին արգելել է այցելել Բելառուս, քանի դեռ այնտեղ նախագահում է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
Երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները 2024 թվականի հունիսին դիվանագիտական նոտաներ են փոխանակել, իսկ օգոստոսին՝ Լուկաշենկոյի հերթական կոշտ հայտարարությունից հետո, Երևանում Բելառուսի դեսպանատան շենքի վրա լոլիկ և կարտոֆիլ են նետվել։

Armenian officials have not received an invitation to attend the inauguration ceremony of the Saint Gregory the Illuminator Armenian Church in Minsk, according to a statement by Armenia’s Ministry of Foreign Affairs, reported by Sputnik Armenia.
The church consecration is scheduled for May 2025. The opening date will be coordinated with Catholicos of All Armenians Karekin II, who is expected to attend the ceremony alongside Belarusian President Alexander Lukashenko.
An inquiry was also sent to the Armenian Prime Minister’s Office to determine whether Prime Minister Nikol Pashinyan or any other senior official had been invited to the event, and if so, who would represent Armenia in Minsk. However, the Prime Minister’s Office has not responded.
Instead, the Foreign Ministry confirmed: “In response to your inquiry, we inform you that no invitation has been received regarding this matter.”
Earlier, Belarusian Foreign Minister Maksim Ryzhenkov described the church’s construction as a project reflecting the genuine level of relations between the Belarusian and Armenian peoples, in contrast to critical remarks made by Armenian officials about the Belarusian leadership.
An estimated 30,000 Armenians currently live in Minsk.
Relations between Yerevan and Minsk have deteriorated recently, largely due to statements made by Lukashenko regarding the consequences of the Nagorno-Karabakh war. Prime Minister Pashinyan later accused Lukashenko of admitting to aiding Azerbaijan and imposed a ban on Armenian officials visiting Belarus while Lukashenko remains in power. The two countries exchanged diplomatic notes in June 2024, and following a new controversial comment by Lukashenko in August, tomatoes and potatoes were thrown at the Belarusian Embassy in Yerevan.