Արցախից բռնի տեղահանված կարիքավոր (ցածր եկամուտներ ունեցող) ընտանիքներն աջակցություն կստանան մինչև դեկտեմբեր։ Կառավարությունը որոշում է ընդունել։
Նախագծով կարիքավոր են համարվել այն ընտանիքները, որոնց մեկ անդամի հաշվով ամսական եկամուտը չի գերազանցել 55,000 դրամը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սակայն որոշ խմբեր օգնությունից դուրս կմնան՝ սոցիալական աջակցություն չեն ստանա․
- Ժամանակավորապես բնակվում են սոցիալական պաշտպանության հաստատություններում։
- Տեղավորված են պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող տարածքներում։
- Պետական աջակցությամբ բնակվում են հյուրանոցներում կամ հյուրատներում։
- Ունեն ընտանիքի որևէ անդամ, որը հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետությունում բնակելի անշարժ գույքի միակ սեփականատերը, կամ ընտանիքի անդամներից որևէ մեկը կամ մի քանիսը համատեղ կամ բաժնային իրավունքի ձևով (եթե միասին տիրապետում են գույքի 50 տոկոս և ավելի մասնաբաժնին) ունեն նման գույք։
- Ունեն ընտանիքի անդամ, որը 2017 թվականից հետո արտադրված ավտոմեքենա ունի, կամ որի ավտոմեքենայի գույքահարկը տարեկան գերազանցում է 15,000 դրամը։
Ըստ նախագծի՝ տրամադրվելիք ամսական աջակցությունը կազմելու է 40,000 դրամ ընտանիքի առաջին բռնի տեղահանված անդամի համար, իսկ երկրորդ և հաջորդ բռնի տեղահանված անդամների համար՝ 10, 000 դրամ յուրաքանչյուրը։
Հաշվի առնելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված տեղեկությունները՝ օգնության դիմումը մերժվելու է այն անձի դեպքում, ով փաստացի Հայաստանում չի գտնվում։
Արցախից տեղահանվածների սոցիալական աջակցության ծրագիրը 2025-ի ապրիլի 1-ից կրճատվել է։ Աշխատունակ արցախցիները այլևս չեն ստանում 40 000+10 000 դրամի չափով բնակվարձի աջակցություն։ Մարտի 29-ին Ազատության հրապարակում կայացած լայնածավալ հանրահավաքի ժամանակ, որի հիմնական պահանջներից մեկն այդ որոշման չեղարկումն էր, Արցախի բնակիչների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը ներկայացրել է պահանջագիր՝ ուղղված ինչպես ՀՀ իշխանություններին, այնպես էլ միջազգային հանրությանը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվել է 115,365 մարդ, որոնցից մոտ 4400-ը արդեն ստացել են ՀՀ քաղաքացիություն։

Displaced low-income families from Artsakh will receive government financial support until December, according to a decision adopted by the Armenian government.
Under the proposal, a family is considered low-income if its per capita monthly income does not exceed 55,000 drams, reports Sputnik Armenia.
However, some categories of displaced persons will not qualify for this assistance:
- Those temporarily residing in state-run social protection institutions.
- Those housed in government- or community-owned premises.
- Those living in hotels or guesthouses with state support.
- Families with at least one member who solely owns residential property in Armenia, or who collectively hold 50% or more of such property through shared ownership.
- Families with a member owning a vehicle manufactured after 2017, or with a vehicle tax exceeding 15,000 drams annually.
According to the plan, monthly support will be 40,000 drams for the first forcibly displaced family member and 10,000 drams for each additional displaced member.
Based on information from Armenia's National Security Service, applications for assistance will be rejected if the individual is found to be not physically present in Armenia.
As of April 1, 2025, the social aid program for displaced people from Artsakh was scaled back. Able-bodied individuals no longer receive monthly rent support of 40,000+10,000 drams. During a mass rally on March 29 at Freedom Square, the Council for the Protection of Artsakh Residents’ Rights demanded the reversal of this decision and appealed to both Armenian authorities and the international community.
According to the Ministry of Internal Affairs’ Migration and Citizenship Service, 115,365 people were forcibly displaced from Artsakh since September 2023, with about 4,400 having already received Armenian citizenship.