Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մանրամասն մեկնաբանել է Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի պաշտոնական էջում Արցախի դրոշի պատկերով գրառման շուրջ տեղի ունեցած միջադեպը։
Ալիևի խոսքով՝ միանգամից մի քանի հանգամանք է կասկածներ է առաջացրել կատարվածի պատահական լինելու վերաբերյալ՝ այդ թվում այն, որ ԱԳՆ հրավիրված Գերմանիայի դեսպանը հայտարարել է, որ Գերմանիան ներողություն չի խնդրի։
«Իհարկե, մենք բոլորս շատ զարմացած էինք՝ դա տեսնելով։ Մեզ համար շատ դժվար էր մտածել, որ դա սխալ է, որովհետև Գերմանիան պետություն է, որն ունի պետականության երկարամյա ավանդույթներ։ Բոլոր ատրիբուտները խստորեն պահպանվում են։ Դա վերաբերում է ոչ միայն դրոշին, որը սեպարատիստների դրոշն էր։ Կար նաև մեկնաբանություն, որտեղ մենք տեսանք «Լեռնային Ղարաբաղ» բառերը։ Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի։ Այս ձևակերպման օգտագործումը հայտարարության մեջ մենք գնահատել ենք որպես Ադրբեջանի նկատմամբ վիրավորանք»,–ասել է նա, գրում է Minval.az-ը։
Ալիևը կասկածելի է համարել նաև պատռված դրոշի պատկերը։
«Եթե նրանք կարծում էին, որ դա Հայաստանի դրոշն է, ապա ինչու էին տեղադրել պատռված դրոշ։ Հավանաբար, նրանց պատկերացմամբ, ովքեր տեղադրել էին այդ պատկերը, պատռված դրոշը խորհրդանշում էր «վիրավոր Արցախը»։ Դա ուղերձ էր Ադրբեջանին», –նշել է նա։
Ալիևը հավելել է, որ Բաքուն միջադեպն ընդունել է շատ լուրջ և սկսել է դիտարկել գործողությունների հնարավոր տարբերակները, ներառյալ այցի ժամկետների փոփոխությունը ներողության բացակայության դեպքում։
«Ես հիմա ձեզ բացում եմ մեր, այսպես ասած, «ներքին խոհանոցը»,–ասել է նա։
Ալիևը հավելել է, որ Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ՝ Գերմանիայի դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ՝ իրավիճակը պարզաբանելու համար, որտեղ նա հայտարարել է, որ Գերմանիան ներողություն չի խնդրի։
«Այո՞, Հիքմեթ։ Այսինքն, դա ևս մեկ անակնկալ էր։ Այնուհետև իմ օգնական Հիքմեթ Հաջիևը կապ է հաստատել Շտայնմայերի աշխատակազմի ղեկավարի հետ։ Իսկ ինչպիսին էր պատասխանը»,– հարցրել է նախագահը։
Նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտնել է, որ սկզբում Գերմանիայի նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչը կատարվածը որակել է որպես տեխնիկական սխալ և մասնավոր կարգով ներողություն խնդրել՝ խոստանալով հեռացնել հրապարակումը, սակայն Ալիևի պահանջով՝ Բաքուն պնդել է պաշտոնական և հրապարակային ներողության վրա, որն էլ ի վերջո ներկայացվել է գրավոր ձևով։
«Ահա թե ինչպես դա լուծվեց։ Բայց իհարկե, նրանք չպետք է դա անեին։ Դա լիովին անիմաստ և անհարկի փորձ էր՝ վիրավորելու մեզ։ Ես լիովին համոզված եմ, որ նախագահ Շտայնմայերը ոչինչ չի իմացել այդ մասին, և դա է, ինչ նա ինձ ասաց, և ես ամբողջությամբ հավատում եմ նրան։ Նախ՝ որովհետև ես նրան շատ եմ հարգում։ Եվ երկրորդ՝ անկեղծ ասած, ես նույնպես հատուկ ուշադրություն չեմ դարձնում իմ կայքում տեղադրված լուսանկարներին։ Եթե այնտեղ ինչ-որ բան սխալ է, դուք գիտեք, ում մեղադրել դրա համար»,–նշել է Ալիևը։
Արցախի դրոշի պատկերին կից Շտայնմայերի էջում գրված էր․ «Հակամարտությունը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանին։ Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ տարածաշրջանը պատկանում է Ադրբեջանին, սակայն այնտեղ մեծամասնությամբ հայեր են ապրել։ Վերջին տասնամյակներում բազմիցս տեղի են ունեցել զինված հակամարտություններ»։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Գերմանիան ներողություն է խնդրել Ադրբեջանի իշխանություններից Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի այն հրապարակման համար, որտեղ նա սոցցանցի պաշտոնական էջում հրապարակել էր Արցախի դրոշով պատկերը՝ կից գրառմամբ։ Գրառումը համարվել է «տեխնիկական սխալի հետևանք» և հեռացվել է էջից։

10 Апрель 2025 - 11:01 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подробно прокомментировал инцидент, связанный с публикацией изображения флага Арцаха на официальной странице президента Германии Франка-Вальтера Штайнмайера.
По словам Алиева, сразу несколько факторов вызвали сомнения в том, что публикация была случайной. В частности, он отметил, что посол Германии, вызванный в Министерство иностранных дел Азербайджана, заявил, что Германия не будет приносить извинений.
«Конечно, мы все были очень удивлены, увидев это. Нам было трудно поверить, что это ошибка, потому что Германия — государство с долгими традициями государственности. Все атрибуты строго соблюдаются. Это касалось не только флага, который был флагом сепаратистов. Там также был комментарий, в котором мы увидели слова “Нагорный Карабах”. Нагорного Карабаха не существует. Мы расценили это выражение в заявлении как оскорбление в адрес Азербайджана», — сказал он, цитирует «Minval.az ».
Алиев также назвал подозрительным изображение порванного флага.
«Если они думали, что это флаг Армении, почему они разместили порванный флаг? Вероятно, по мнению тех, кто разместил это изображение, порванный флаг символизировал “раненый Арцах”. Это было послание Азербайджану», — отметил он.
Алиев добавил, что Баку воспринял инцидент очень серьезно и начал рассматривать различные варианты действий, включая перенос визита в случае отсутствия извинений.
«Я сейчас открываю вам нашу, так сказать, “внутреннюю кухню”», — добавил он.
По его словам, по инициативе Азербайджана посол Германии был вызван в МИД для разъяснения ситуации и там заявил, что Германия не намерена приносить извинения.
«Это был ещё один сюрприз. Затем мой помощник Хикмет Гаджиев связался с руководителем аппарата Штайнмайера. И каким был ответ?» — поинтересовался президент.
Помощник президента Хикмет Гаджиев сообщил, что сначала представитель администрации президента Германии назвал случившееся технической ошибкой и извинился в частном порядке, пообещав удалить публикацию. Однако по требованию Алиева Баку настоял на официальных публичных извинениях, которые в итоге были представлены в письменной форме.
«Вот как это было решено. Но, конечно, они не должны были этого делать. Это была полностью бессмысленная и ненужная попытка нас оскорбить. Я полностью уверен, что президент Штайнмайер ничего об этом не знал. Он так мне и сказал, и я ему полностью верю. Во-первых, потому что я его глубоко уважаю. А во-вторых — если честно, я тоже не уделяю особого внимания фотографиям, размещённым на моем сайте. Если там что-то не так — вы знаете, кого винить», — добавил Алиев.
На странице Штайнмайера под изображением флага Арцаха была опубликована надпись: «Конфликт касается региона Нагорного Карабаха. Согласно международному праву, регион принадлежит Азербайджану, однако исторически там проживало армянское большинство. За последние десятилетия в регионе неоднократно происходили вооружённые конфликты».
Позже стало известно, что Германия принесла извинения властям Азербайджана за публикацию на официальной странице президента Франка-Вальтера Штайнмайера с изображением флага Арцаха и сопроводительным комментарием. Публикация была признана «результатом технической ошибки» и удалена.