Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մանրամասն մեկնաբանել է Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի պաշտոնական էջում Արցախի դրոշի պատկերով գրառման շուրջ տեղի ունեցած միջադեպը։
Ալիևի խոսքով՝ միանգամից մի քանի հանգամանք է կասկածներ է առաջացրել կատարվածի պատահական լինելու վերաբերյալ՝ այդ թվում այն, որ ԱԳՆ հրավիրված Գերմանիայի դեսպանը հայտարարել է, որ Գերմանիան ներողություն չի խնդրի։
«Իհարկե, մենք բոլորս շատ զարմացած էինք՝ դա տեսնելով։ Մեզ համար շատ դժվար էր մտածել, որ դա սխալ է, որովհետև Գերմանիան պետություն է, որն ունի պետականության երկարամյա ավանդույթներ։ Բոլոր ատրիբուտները խստորեն պահպանվում են։ Դա վերաբերում է ոչ միայն դրոշին, որը սեպարատիստների դրոշն էր։ Կար նաև մեկնաբանություն, որտեղ մենք տեսանք «Լեռնային Ղարաբաղ» բառերը։ Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի։ Այս ձևակերպման օգտագործումը հայտարարության մեջ մենք գնահատել ենք որպես Ադրբեջանի նկատմամբ վիրավորանք»,–ասել է նա, գրում է Minval.az-ը։
Ալիևը կասկածելի է համարել նաև պատռված դրոշի պատկերը։
«Եթե նրանք կարծում էին, որ դա Հայաստանի դրոշն է, ապա ինչու էին տեղադրել պատռված դրոշ։ Հավանաբար, նրանց պատկերացմամբ, ովքեր տեղադրել էին այդ պատկերը, պատռված դրոշը խորհրդանշում էր «վիրավոր Արցախը»։ Դա ուղերձ էր Ադրբեջանին», –նշել է նա։
Ալիևը հավելել է, որ Բաքուն միջադեպն ընդունել է շատ լուրջ և սկսել է դիտարկել գործողությունների հնարավոր տարբերակները, ներառյալ այցի ժամկետների փոփոխությունը ներողության բացակայության դեպքում։
«Ես հիմա ձեզ բացում եմ մեր, այսպես ասած, «ներքին խոհանոցը»,–ասել է նա։
Ալիևը հավելել է, որ Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ՝ Գերմանիայի դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ՝ իրավիճակը պարզաբանելու համար, որտեղ նա հայտարարել է, որ Գերմանիան ներողություն չի խնդրի։
«Այո՞, Հիքմեթ։ Այսինքն, դա ևս մեկ անակնկալ էր։ Այնուհետև իմ օգնական Հիքմեթ Հաջիևը կապ է հաստատել Շտայնմայերի աշխատակազմի ղեկավարի հետ։ Իսկ ինչպիսին էր պատասխանը»,– հարցրել է նախագահը։
Նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտնել է, որ սկզբում Գերմանիայի նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչը կատարվածը որակել է որպես տեխնիկական սխալ և մասնավոր կարգով ներողություն խնդրել՝ խոստանալով հեռացնել հրապարակումը, սակայն Ալիևի պահանջով՝ Բաքուն պնդել է պաշտոնական և հրապարակային ներողության վրա, որն էլ ի վերջո ներկայացվել է գրավոր ձևով։
«Ահա թե ինչպես դա լուծվեց։ Բայց իհարկե, նրանք չպետք է դա անեին։ Դա լիովին անիմաստ և անհարկի փորձ էր՝ վիրավորելու մեզ։ Ես լիովին համոզված եմ, որ նախագահ Շտայնմայերը ոչինչ չի իմացել այդ մասին, և դա է, ինչ նա ինձ ասաց, և ես ամբողջությամբ հավատում եմ նրան։ Նախ՝ որովհետև ես նրան շատ եմ հարգում։ Եվ երկրորդ՝ անկեղծ ասած, ես նույնպես հատուկ ուշադրություն չեմ դարձնում իմ կայքում տեղադրված լուսանկարներին։ Եթե այնտեղ ինչ-որ բան սխալ է, դուք գիտեք, ում մեղադրել դրա համար»,–նշել է Ալիևը։
Արցախի դրոշի պատկերին կից Շտայնմայերի էջում գրված էր․ «Հակամարտությունը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանին։ Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ տարածաշրջանը պատկանում է Ադրբեջանին, սակայն այնտեղ մեծամասնությամբ հայեր են ապրել։ Վերջին տասնամյակներում բազմիցս տեղի են ունեցել զինված հակամարտություններ»։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Գերմանիան ներողություն է խնդրել Ադրբեջանի իշխանություններից Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի այն հրապարակման համար, որտեղ նա սոցցանցի պաշտոնական էջում հրապարակել էր Արցախի դրոշով պատկերը՝ կից գրառմամբ։ Գրառումը համարվել է «տեխնիկական սխալի հետևանք» և հեռացվել է էջից։

President Ilham Aliyev has commented in detail on the incident involving a post with the flag of Artsakh on the official page of German President Frank-Walter Steinmeier.
According to Aliyev, several factors raised doubts about the post being accidental. One of them was the statement made by the German ambassador, summoned to Azerbaijan's Foreign Ministry, who said Germany would not apologize.
“Of course, we were all very surprised to see that. It was hard for us to believe it was a mistake because Germany is a country with a longstanding tradition of statehood. All symbols are strictly regulated. It wasn’t just the separatists’ flag. There was also a caption with the words ‘Nagorno-Karabakh.’ Nagorno-Karabakh does not exist. The use of that wording was seen by us as an insult to Azerbaijan,” he said, as quoted by Minval.az .
Aliyev also found the image of a torn flag suspicious.
“If they thought it was the Armenian flag, why post a torn version? Apparently, in the minds of those who posted it, a torn flag symbolized a ‘wounded Artsakh.’ It was a message to Azerbaijan,” he added.
Aliyev said Baku took the incident seriously and began considering various courses of action, including postponing a visit if no apology was offered.
“I’m now revealing what we call our ‘backstage,’” he noted.
According to him, the German ambassador was summoned to the Foreign Ministry at Azerbaijan’s initiative to clarify the situation and stated that Germany would not issue an apology.
“So that was another surprise. Then my assistant Hikmet Hajiyev contacted the head of Steinmeier’s office. What was the response?” the president asked.
Hikmet Hajiyev reported that initially, a representative of the German president’s office called it a technical error and apologized privately, promising to delete the post. However, at Aliyev’s insistence, Baku demanded an official, public apology, which was eventually delivered in writing.
“That’s how it was resolved. But clearly, they shouldn’t have done it. It was a completely unnecessary and pointless attempt to insult us. I am fully convinced that President Steinmeier knew nothing about it, and that’s what he told me, and I completely believe him. Firstly, because I respect him a lot. Secondly, to be honest, I don’t pay much attention to photos posted on my site either. If something is wrong there, you know who to blame,” Aliyev said.
The image posted on Steinmeier’s page was accompanied by the following text: “The conflict concerns the Nagorno-Karabakh region. According to international law, the region belongs to Azerbaijan, but it has been predominantly inhabited by Armenians. Armed conflicts have occurred repeatedly in recent decades.”
Later, it was reported that Germany had apologized to Azerbaijani authorities for the post on the official social media page of President Frank-Walter Steinmeier featuring the Artsakh flag. The post was labeled a “technical error” and removed.