Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում ասել է, որ պետք է աջակցենք աշխատողին, իսկ չաշխատողին քաջալերենք, որ աշխատի։
«Սա է պրոբլեմը։ Լավ, մի օր հաց տվինք, երկու օր… տասն օր, այդ ո՞ւմ փողով ենք հացը տալիս։ Այդ գումարը, որ պետական բյուջեն վաստակում է, ձևավորվում է աշխատողի հաշվին, հետևաբար, պետք է աջակցենք աշխատողին, իսկ չաշխատողին քաջալերենք, որ աշխատի»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ըստ Փաշինյանի՝ աշխատել հնարավոր է միայն կրթության միջոցով։
Փաշինյանը նշել է, որ իրեն հետաքրքրել է՝ արդյո՞ք Հայաստանում կան ընտանիքներ, որոնք արդեն շուրջ երեք տասնամյակ է, ինչ հաշվառված են որպես անապահովներ։
«Համոզված եմ, որ ունենք, սոցապնախարարին խնդրել եմ նայել, թե քանի մարդ ու ընտանիք կա։ Պատկերացնո՞ւմ եք՝ մարդ 30 տարի փարոսի շահառու է, սա կատարյալ անհարգալից վերաբերմունք է այդ մարդու նկատմամբ։ Մենք դրանով իրենց սերնդեսերունդ դարձնում ենք աղքատ, աղքատությունը մտցնում ենք արյան մեջ»,- հայտարարել է վարչապետը։

Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a government session that public assistance should prioritize working individuals and encourage the unemployed to seek employment.
“This is the problem. Fine, we gave them bread for a day, for two days… ten days. But whose money are we using to provide that bread? The funds that form the state budget come from workers, so we must support them, and motivate non-workers to enter the workforce,” he said, as reported by Aysor.am .
According to Pashinyan, the only sustainable way to ensure employment is through education.
He added that he was curious whether there are families in Armenia who have been registered as socially vulnerable for the past three decades.
“I am convinced that such families exist. I’ve asked the Minister of Labor and Social Affairs to investigate how many such individuals and families there are. Can you imagine someone being a welfare recipient for 30 years? That’s an utter disrespect to that person. We are making poverty hereditary, embedding it in their blood,” said the Prime Minister.