Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում ասել է, որ պետք է աջակցենք աշխատողին, իսկ չաշխատողին քաջալերենք, որ աշխատի։
«Սա է պրոբլեմը։ Լավ, մի օր հաց տվինք, երկու օր… տասն օր, այդ ո՞ւմ փողով ենք հացը տալիս։ Այդ գումարը, որ պետական բյուջեն վաստակում է, ձևավորվում է աշխատողի հաշվին, հետևաբար, պետք է աջակցենք աշխատողին, իսկ չաշխատողին քաջալերենք, որ աշխատի»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ըստ Փաշինյանի՝ աշխատել հնարավոր է միայն կրթության միջոցով։
Փաշինյանը նշել է, որ իրեն հետաքրքրել է՝ արդյո՞ք Հայաստանում կան ընտանիքներ, որոնք արդեն շուրջ երեք տասնամյակ է, ինչ հաշվառված են որպես անապահովներ։
«Համոզված եմ, որ ունենք, սոցապնախարարին խնդրել եմ նայել, թե քանի մարդ ու ընտանիք կա։ Պատկերացնո՞ւմ եք՝ մարդ 30 տարի փարոսի շահառու է, սա կատարյալ անհարգալից վերաբերմունք է այդ մարդու նկատմամբ։ Մենք դրանով իրենց սերնդեսերունդ դարձնում ենք աղքատ, աղքատությունը մտցնում ենք արյան մեջ»,- հայտարարել է վարչապետը։

Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства заявил, что государственная поддержка должна быть направлена на работающих граждан, а неработающих необходимо мотивировать к труду.
«Вот в чем проблема. Хорошо, дали хлеб на один день, на два, на десять… А за чей счёт мы даём этот хлеб? Эти средства зарабатываются благодаря работающим, формируют госбюджет. Поэтому нужно помогать работающим, а неработающих — побуждать работать», — сказал он, передаёт «Aysor.am ».
По мнению Пашиняна, работать можно только через образование.
Он также отметил, что его заинтересовал вопрос: существуют ли в Армении семьи, которые на протяжении тридцати лет числятся как малоимущие?
«Уверен, что такие есть. Я попросил министра труда и социальных вопросов выяснить, сколько таких людей и семей. Представляете, человек 30 лет является получателем “Парос”. Это абсолютное неуважение к этому человеку. Мы таким образом превращаем бедность в наследственную, внедряем её в кровь», — заявил премьер-министр.