ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն անդրադարձել է սահմանային կրակոցների մասին ադրբեջանական կողմի ապատեղեկատվությանը՝ հավաստիացրել է, որ եթե ունենան որևէ ինֆորմացիա, որը փոխկապակցված է անվտանգային իրավիճակի հետ, կկիսվեն հանրության հետ։
Նա նշել է, որ պաշտպանության նախարարությունը սահմանային իրավիճակի հետ կապված պարբերաբար հայտնում է տեղեկություններ՝ հերքելով կեղծ ինֆորմացիան, հայտնում է Radar.am-ը։
«Մենք շարունակում ենք առաջարկել ստեղծել սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմ, շարունակում ենք սրա մասին հրապարակային խոսել, աշխատել այս ուղղությամբ»,- ասել է նա։
ՀՀ–ում տեղակայված Եվրամիության դիտորդական առաքելությունը մարտ ամսից սկսած ավելացրել է գիշերային պարեկությունների հաճախականությունը Ադրբեջանի հետ սահմանին։

Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Armenia, responded to reports of border shooting incidents, stating that any credible information linked to the security situation will be shared with the public.
He emphasized that the Ministry of Defense regularly issues updates on the border situation and refutes disinformation, as reported by Radar.am.
“We continue to propose the creation of a mechanism to investigate border incidents, and we’re working on this and speaking about it publicly,” Grigoryan stated.
Since March, the European Union Monitoring Mission in Armenia has increased the frequency of its night patrols along the border with Azerbaijan.
Starting from March 16, Azerbaijan’s Ministry of Defense has been releasing multiple daily statements alleging gunfire from the Armenian side. Armenia’s Ministry of Defense has consistently denied these claims, which have also been dismissed by the EU monitoring mission.