ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, «Եվրասիա» ԱՆՈ խորհրդի նախագահ Ալյոնա Արշինովան Մոսկվայում կայացած «Եվրասիա. Արժեքների տարածք» ֆորումի շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև որոշակի տուրբուլենտություն կա՝ կապված Երևանի՝ եվրաինտեգրման ձգտումների հետ, չնայած Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ լինելը։
Միևնույն ժամանակ, պատգամավորը բարձր է գնահատել հայ և ռուս ժողովուրդների միջև հարաբերությունների մակարդակը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Դե, դա ավելին է, քան եղբայրական ժողովուրդներ։ Մենք փաստորեն միասին ենք ապրում», – նշել է նա։
Արշինովան ընդգծել է, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ն զգալի աճ է արձանագրում, ինչը աշխարհի ամենաբարձր ցուցանիշներից է։ Նրա խոսքով, այդ աճը գերազանցում է 10%-ը, իսկ որոշ ոլորտներում՝ ավելի քան 20%, ինչը պայմանավորված է զուգահեռ ներմուծմամբ և ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցությամբ։
«Ինչ վերաբերում է միջպետական հարաբերություններին, ապա այժմ որոշակի լարվածություն կա, քանի որ Հայաստանի իշխանությունների կողմից որոշակի հայտարարություններ են արվել այն մասին, որ մենք միասին շարունակելու ենք զարգացնել Եվրասիական տնտեսական միությունը։ Միևնույն ժամանակ, մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանի Ազգային ժողովը որոշում է ընդունել եվրաինտեգրման վերաբերյալ», – նշել է ռուս պատգամավորը։
ՌԴ Պետդումայի փոխնախագահ Բորիս Չերնիշովը նշել է, որ Ռուսաստանը որևէ ճնշում չի գործադրում Հայաստանի վրա՝ ընդգծելով, որ Մոսկվան ցանկանում է իր դաշնակիցների բարօրությունը։
«Մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանը լինի ազատ, անկախ, ինքնիշխան, որպեսզի զարգանա։ Բայց կան ուժեր, որոնց պետք չէ ինքնիշխան Հայաստան, որոնք չեն ցանկանում նրա իսկական անկախությունը։ Հենց այդ պատճառով էլ նրանք փորձում են խզել պատմական կապերը Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև», – նշել է Պետդումայի փոխխոսնակը։
Որպես օրինակ՝ նա նշել է խորհրդային ժողովուրդներին միավորող պատմական կապերից հրաժարվելու փորձերը, մասնավորապես՝ 9 Մայիսի տոնի չեղարկման նախաձեռնությունները։
«Մայիսի 9-ի տոնը իսկապես բարու ուժերի՝ չարի ուժերի նկատմամբ ամենամեծ հաղթանակի խորհրդանիշն է։ Իսկ նրանք, ովքեր փորձում են դա այլ կերպ ներկայացնել, ամբողջությամբ ոչնչացնում են այն ժողովուրդների կապերը, որոնք կռվել են նույն խրամատում՝ անկախ իրենց ազգային պատկանելությունից, իրենց մեծ հայրենիքի՝ ԽՍՀՄ-ի, իրենց երեխաների ապագայի համար», – ասել է Չերնիշովը։
Նրա խոսքով՝ հայերն ու ռուսները մնում են եղբայրական ժողովուրդներ։ Պատգամավորն ընդգծել է, որ իր մեծ պապը Հայրենական պատերազմի ժամանակ կռվել է հայ զինվորների կողքին։
Միաժամանակ, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի վաղ նշել է, որ հանրապետության՝ ԵՄ-ին միանալու գործընթաց սկսելու մասին օրենքի ընդունումը չի նշանակում ավտոմատ անդամակցություն․ նման որոշում պետք է ընդունվի հանրաքվեի միջոցով։ Կրեմլում արձագանքել են ՀՀ կառավարության որոշմանը՝ նշելով, որ անհնար է միաժամանակ անդամակցել ԵԱՏՄ-ին և ԵՄ-ին։ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ նման օրինագծի քննարկումը կարող է ընկալվել որպես Երևանի՝ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբ։
Բացի այդ, ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է, որ Մոսկվան դիտարկում է ԵՄ-ի ակտիվությունը Հայաստանում՝ որպես տարածաշրջանում սեփական աշխարհաքաղաքական շահերն առաջ մղելու փորձ, որը հեռու է իրական կայունացումից։ Նրա խոսքով, Եվրամիության նպատակը Ռուսաստանի դուրս մղումն է Հարավային Կովկասից և նրա՝ որպես անվտանգության գլխավոր երաշխավորի դերի թուլացումը։

10 Апрель 2025 - 12:22 AMT
Депутат Государственной Думы РФ, председатель Совета АНО «Евразия» Алена Аршинова сообщила журналистам на форуме «Евразия. Территория ценностей» в Москве о наличии определенной турбулентности в отношениях между Арменией и Россией, связанной с устремлениями Еревана к евроинтеграции, несмотря на членство в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
При этом парламентарий высоко оценила уровень взаимоотношений между народами Армении и России.
«Ну, это больше, чем братские народы. Мы фактически вместе живем», – заметила она.
Аршинова отметила, что ВВП Армении демонстрирует значительный рост, являясь одним из самых высоких в мире. По ее словам, этот рост превышает 10%, а в некоторых отраслях – более 20%, что обусловлено параллельным импортом и сотрудничеством в рамках ЕАЭС.
«Что касается межгосударственных отношений, то сейчас есть некоторая турбулентность, потому что есть определенные заявления со стороны властей Армении о том, что мы вместе будем продолжать развивать Евразийский экономический союз. При этом, мы видим, что Национальное Собрание Армении приняло решение о евроинтеграции», – заметила российский депутат.
В свою очередь, заместитель председателя Госдумы РФ Борис Чернышов заявил, что Россия не оказывает давления на Армению, желая, чтобы у «друзей все было хорошо».
«Мы делаем все, чтобы Армения была свободной, независимой, суверенной, чтобы она развивалась. Но есть силы, которым не нужна суверенная Армения, которые не хотят ее подлинной независимости. Именно поэтому они пытаются разорвать исторические узы между Россией и Арменией», – считает вице-спикер Госдумы РФ.
В качестве примера он указал на попытки заставить отказаться от скрепляющих народы СССР связей, «исторического ДНК» – например, отменить празднование Дня Победы.
«Праздник 9 мая – это символ действительно величайшей победы сил добра над силами зла. И те, кто пытается выдать это за другое, полностью уничтожают связи народов, которые сражались в одном окопе, невзирая на свои национальные квартиры, и бились за свою большую родину – СССР, за будущее своих детей», – сказал Чернышов.
Вице-спикер Госдумы РФ считает армян и русских братьями. По словам депутата, его прадед воевал с армянами в одном окопе во время Великой Отечественной войны.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян отмечал, что принятие закона о начале вступления республики в Евросоюз не означает автоматического членства Армении в ЕС – подобное решение должно быть принято на референдуме. Позже он уточнил, что Армения «неплохо себя чувствует» в составе ЕАЭС, заинтересована в развитии отношений с Ираном, но при этом «определенная и чувствительная часть населения» хочет иметь европейский вектор для будущего страны.
Комментируя решение правительства Армении, в Кремле заявили, что невозможно быть одновременно участником Евразийского экономического союза и ЕС. Вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил, что Россия рассматривает обсуждение законопроекта как начало выхода Еревана из ЕАЭС.
При этом официальный представитель МИД России Мария Захарова отмечала, что Москва рассматривает стремление ЕС закрепиться в Армении как проявление геополитических интересов, далеких от реальной нормализации отношений в Закавказье. По ее словам, цель Евросоюза — вытеснить Россию из региона и ослабить ее историческую роль как главного гаранта безопасности.