ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, «Եվրասիա» ԱՆՈ խորհրդի նախագահ Ալյոնա Արշինովան Մոսկվայում կայացած «Եվրասիա. Արժեքների տարածք» ֆորումի շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև որոշակի տուրբուլենտություն կա՝ կապված Երևանի՝ եվրաինտեգրման ձգտումների հետ, չնայած Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ լինելը։
Միևնույն ժամանակ, պատգամավորը բարձր է գնահատել հայ և ռուս ժողովուրդների միջև հարաբերությունների մակարդակը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Դե, դա ավելին է, քան եղբայրական ժողովուրդներ։ Մենք փաստորեն միասին ենք ապրում», – նշել է նա։
Արշինովան ընդգծել է, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ն զգալի աճ է արձանագրում, ինչը աշխարհի ամենաբարձր ցուցանիշներից է։ Նրա խոսքով, այդ աճը գերազանցում է 10%-ը, իսկ որոշ ոլորտներում՝ ավելի քան 20%, ինչը պայմանավորված է զուգահեռ ներմուծմամբ և ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցությամբ։
«Ինչ վերաբերում է միջպետական հարաբերություններին, ապա այժմ որոշակի լարվածություն կա, քանի որ Հայաստանի իշխանությունների կողմից որոշակի հայտարարություններ են արվել այն մասին, որ մենք միասին շարունակելու ենք զարգացնել Եվրասիական տնտեսական միությունը։ Միևնույն ժամանակ, մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանի Ազգային ժողովը որոշում է ընդունել եվրաինտեգրման վերաբերյալ», – նշել է ռուս պատգամավորը։
ՌԴ Պետդումայի փոխնախագահ Բորիս Չերնիշովը նշել է, որ Ռուսաստանը որևէ ճնշում չի գործադրում Հայաստանի վրա՝ ընդգծելով, որ Մոսկվան ցանկանում է իր դաշնակիցների բարօրությունը։
«Մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանը լինի ազատ, անկախ, ինքնիշխան, որպեսզի զարգանա։ Բայց կան ուժեր, որոնց պետք չէ ինքնիշխան Հայաստան, որոնք չեն ցանկանում նրա իսկական անկախությունը։ Հենց այդ պատճառով էլ նրանք փորձում են խզել պատմական կապերը Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև», – նշել է Պետդումայի փոխխոսնակը։
Որպես օրինակ՝ նա նշել է խորհրդային ժողովուրդներին միավորող պատմական կապերից հրաժարվելու փորձերը, մասնավորապես՝ 9 Մայիսի տոնի չեղարկման նախաձեռնությունները։
«Մայիսի 9-ի տոնը իսկապես բարու ուժերի՝ չարի ուժերի նկատմամբ ամենամեծ հաղթանակի խորհրդանիշն է։ Իսկ նրանք, ովքեր փորձում են դա այլ կերպ ներկայացնել, ամբողջությամբ ոչնչացնում են այն ժողովուրդների կապերը, որոնք կռվել են նույն խրամատում՝ անկախ իրենց ազգային պատկանելությունից, իրենց մեծ հայրենիքի՝ ԽՍՀՄ-ի, իրենց երեխաների ապագայի համար», – ասել է Չերնիշովը։
Նրա խոսքով՝ հայերն ու ռուսները մնում են եղբայրական ժողովուրդներ։ Պատգամավորն ընդգծել է, որ իր մեծ պապը Հայրենական պատերազմի ժամանակ կռվել է հայ զինվորների կողքին։
Միաժամանակ, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի վաղ նշել է, որ հանրապետության՝ ԵՄ-ին միանալու գործընթաց սկսելու մասին օրենքի ընդունումը չի նշանակում ավտոմատ անդամակցություն․ նման որոշում պետք է ընդունվի հանրաքվեի միջոցով։ Կրեմլում արձագանքել են ՀՀ կառավարության որոշմանը՝ նշելով, որ անհնար է միաժամանակ անդամակցել ԵԱՏՄ-ին և ԵՄ-ին։ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ նման օրինագծի քննարկումը կարող է ընկալվել որպես Երևանի՝ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբ։
Բացի այդ, ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է, որ Մոսկվան դիտարկում է ԵՄ-ի ակտիվությունը Հայաստանում՝ որպես տարածաշրջանում սեփական աշխարհաքաղաքական շահերն առաջ մղելու փորձ, որը հեռու է իրական կայունացումից։ Նրա խոսքով, Եվրամիության նպատակը Ռուսաստանի դուրս մղումն է Հարավային Կովկասից և նրա՝ որպես անվտանգության գլխավոր երաշխավորի դերի թուլացումը։

There is some turbulence in Armenian-Russian relations due to Armenia’s aspirations for EU integration, according to Russian State Duma deputy and head of the Eurasia NGO Council Alyona Arshinova.
Speaking to reporters at the "Eurasia: A Space of Values" forum in Moscow, she pointed out that despite Armenia's membership in the Eurasian Economic Union (EAEU), Yerevan’s European orientation is creating tension.
At the same time, Arshinova praised the close relationship between the Armenian and Russian peoples, Sputnik Armenia reports. "It’s more than just a brotherly relationship. We essentially live together," she said.
Arshinova highlighted Armenia’s rapid GDP growth—among the highest in the world—with some sectors growing over 20%, driven by parallel imports and cooperation within the EAEU.
She noted the current interstate tensions stem from Armenia’s political leadership. "There are statements suggesting continued development of the EAEU, yet we see the Armenian National Assembly adopting measures toward European integration," she added.
State Duma Deputy Speaker Boris Chernyshov emphasized that Russia is not pressuring Armenia and wants its allies to prosper. "We are doing everything so Armenia remains free, independent, sovereign, and develops. But there are forces that don’t want a truly sovereign Armenia and are trying to sever its historical ties with Russia," he said.
He cited attempts to abandon shared Soviet-era heritage—specifically, efforts to cancel Victory Day celebrations on May 9. "May 9 symbolizes the triumph of good over evil. Those who try to distort this are erasing the bonds between peoples who fought in the same trenches for the USSR, for their homeland, and their children’s future," Chernyshov stated.
He affirmed that Armenians and Russians remain brotherly nations, adding that his great-grandfather fought alongside Armenian soldiers during the Great Patriotic War.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan clarified that adopting a law on launching Armenia’s EU accession process does not equate to automatic membership—such a decision would require a national referendum. The Kremlin responded by stating that dual membership in the EAEU and EU is impossible. Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk warned that such legislation could be seen as the beginning of Armenia’s exit from the EAEU.
Meanwhile, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said Moscow sees the EU’s growing presence in Armenia as a geopolitical maneuver to weaken Russia’s role as the region’s key security guarantor.