1992 թվականի ապրիլի 10-ին հայաբնակՄարաղա գյուղի խաղաղ բնակիչները ենթարկվեցին լիակատար էթնիկ զտման ադրբեջանական ուժերի կողմից. ավելի քան 50 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 30 կին, սպանվեց ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից, 5000 բնակիչ բռնի տեղահանվեց, պատանդ վերցվեց 29 կին և 9 երեխա, 19-ի ճակատագիրը դեռևս անհայտ է։ Այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
1992 թվականի ապրիլի 10-ին ադրբեջանական միլիցիայի հատուկ նշանակության ջոկատը Մարաղա գյուղում հրկիզել է գյուղը և կոտորել բնակչությանը։
«Այդ վայրագությունները լավ փաստագրված են Human Rights Watch-ի և Amnesty International-ի զեկույցներում: Մարաղայի կոտորածին հանգեցրած վարքագծերը՝ էթնիկ ատելությունը, անպատժելիությունը, պատերազմական հանցագործությունների փառաբանումը, հայկական մշակութային կոթողների ավերումը և բռնի տեղահանումը, ավելի վաղ արձանագրվել էին 1988-1990 թվականներին՝ Սումգայիթում, Կիրովաբադում, Բաքվում և այլուր հայերի ջարդերի ժամանակ։
Այսօր, երբ մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում Մարաղայի կոտորածների զոհերի հիշատակին, նման ոճրագործությունները կանխելու և հարատև խաղաղության հասնելու համար պահանջվում է հրաժարվել ատելության խոսքից և նպաստել մարդու հիմնարար իրավունքների հարգմանը»,- ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Մարաղան Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի հայաբնակ գյուղ է, որը 1992 թվականից գտնվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո։ 1989 թվականին բնակչությունը հասել էր 4644 մարդու, ճնշող մեծամասնությունը՝ հայեր։

10 Апрель 2025 - 14:48 AMT
10 апреля 1992 года азербайджанские силы провели полную этническую чистку армянонаселенного села Марага. Более 50 мирных жителей, в том числе 30 женщин, были убиты вооруженными силами Азербайджана. Около 5000 человек были насильственно изгнаны, 29 женщин и 9 детей взяты в заложники, судьба 19 человек до сих пор неизвестна. Об этом говорится в сообщении МИД Армении, опубликованном в микроблоге X.
В тот день специальный отряд азербайджанской милиции поджег село и устроил массовое убийство населения.
«Эти зверства хорошо задокументированы в отчетах Human Rights Watch и Amnesty International. Поведение, приведшее к резне в Мараге — этническая ненависть, безнаказанность, героизация военных преступлений, уничтожение армянских культурных памятников и насильственное выселение — ранее уже фиксировались во время погромов армян в Сумгаите, Кировабаде, Баку и других местах в 1988–1990 годах», — говорится в заявлении МИД.
«Сегодня, почтивая память жертв резни в Мараге, мы подчеркиваем, что для предотвращения подобных преступлений и достижения прочного мира необходимо отказаться от языка вражды и содействовать уважению фундаментальных прав человека», — отмечает ведомство.
Марага — армянонаселенное село в Мартакертском районе Республики Арцах, с 1992 года находится под контролем вооруженных сил Азербайджана. В 1989 году население составляло 4644 человека, подавляющее большинство — армяне.