1992 թվականի ապրիլի 10-ին հայաբնակՄարաղա գյուղի խաղաղ բնակիչները ենթարկվեցին լիակատար էթնիկ զտման ադրբեջանական ուժերի կողմից. ավելի քան 50 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 30 կին, սպանվեց ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից, 5000 բնակիչ բռնի տեղահանվեց, պատանդ վերցվեց 29 կին և 9 երեխա, 19-ի ճակատագիրը դեռևս անհայտ է։ Այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
1992 թվականի ապրիլի 10-ին ադրբեջանական միլիցիայի հատուկ նշանակության ջոկատը Մարաղա գյուղում հրկիզել է գյուղը և կոտորել բնակչությանը։
«Այդ վայրագությունները լավ փաստագրված են Human Rights Watch-ի և Amnesty International-ի զեկույցներում: Մարաղայի կոտորածին հանգեցրած վարքագծերը՝ էթնիկ ատելությունը, անպատժելիությունը, պատերազմական հանցագործությունների փառաբանումը, հայկական մշակութային կոթողների ավերումը և բռնի տեղահանումը, ավելի վաղ արձանագրվել էին 1988-1990 թվականներին՝ Սումգայիթում, Կիրովաբադում, Բաքվում և այլուր հայերի ջարդերի ժամանակ։
Այսօր, երբ մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում Մարաղայի կոտորածների զոհերի հիշատակին, նման ոճրագործությունները կանխելու և հարատև խաղաղության հասնելու համար պահանջվում է հրաժարվել ատելության խոսքից և նպաստել մարդու հիմնարար իրավունքների հարգմանը»,- ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Մարաղան Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի հայաբնակ գյուղ է, որը 1992 թվականից գտնվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո։ 1989 թվականին բնակչությունը հասել էր 4644 մարդու, ճնշող մեծամասնությունը՝ հայեր։

On April 10, 1992, Azerbaijani forces carried out a complete ethnic cleansing of the peaceful Armenian-populated village of Maragha. Over 50 civilians, including 30 women, were killed by Azerbaijani armed units. Around 5,000 residents were forcibly displaced, 29 women and 9 children were taken hostage, and the fate of 19 individuals remains unknown. This was stated by Armenia’s Ministry of Foreign Affairs in a post on X.
On that day, a special unit of the Azerbaijani militia set fire to the village and massacred its inhabitants.
“These atrocities are well documented in reports by Human Rights Watch and Amnesty International. The behavior that led to the Maragha massacre—ethnic hatred, impunity, glorification of war crimes, destruction of Armenian cultural monuments, and forced displacement—had already been observed during the anti-Armenian pogroms in Sumgait, Kirovabad, Baku, and elsewhere from 1988 to 1990,” the MFA said.
“Today, as we honor the memory of the victims of the Maragha massacre, preventing such crimes and achieving lasting peace requires rejecting hate speech and promoting respect for fundamental human rights,” the statement reads.
Maragha is an Armenian-populated village in the Martakert region of the Republic of Artsakh, which has been under the control of Azerbaijani armed forces since 1992. In 1989, it had a population of 4,644, the overwhelming majority of whom were Armenian.