Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում 2020 թվականից գերեվարման մեջ գտնվող մոտ 80 հայ ենթարկվել է բռնի անհետացման։ Նա այդ մասին ասել է «Բաքվում պահվող հայ գերիների ու նրանց վերադարձի ուղիների» թեմայով քննարկման ժամանակ։
Ըստ պաշտոնական տվյալների` Բաքվում պահվում է 23 հայ, որոնցից 5-ը գերեվարվել են 2020 թվականին, իսկ մնացածը` 2023 թվականին։ 23 անձից 7-ի մասով արդեն իսկ դատավարություններն ավարտվել են, կան մեղադրական վճիռներ։
Սահակյանն ընդգծել է. «Գերիների խնդրին մենք 2 դիտանկյունից ենք մոտենում, որոնցից կարևորագույնը ազատ արձակման հարցն է, բայց մինչ այդ պահման պայմաններն են. պետք է նրանց իրավունքները հարգվեն։ Գերիների հիմնախնդիրը կապված է հենց բռնի անհետացման խնդրի հետ։ Եղել են դեպքեր, երբ մոտ 80 հայ ենթարկվել է բռնի անհետացման։ Մենք ունենք մարդկային ճակատագրեր, որոնք շարունակում են մնալ անհայտության մեջ», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` բռնի անհետացած 80 անձանց խումբը չի նույնանում անհետ կորած անձանց խմբի հետ, քանի որ բռնի անհետացածների դեպքում ստուգված ապացույցներ կան` տեսանյութեր, լուսանկարներ, ականատեսների վկայություններ։
Իրավապաշտպանն ընդգծեl 1, որ այս դեպքերը 2020 թվականին են վերաբերում։ Այդ անձինք որոշ ժամանակ եղել են ադրբեջանական ԶՈւ ներկայացուցիչների ֆիզիկական հսկողության ներքո, սակայն հետագայում հայտնի չէ, թե նրանց հետ ինչ է տեղի ունեցել։
«Երկու կանխավարկած կա` և՛ փակ վայրերում պահվելու, և՛ սպանված լինելու հանգամանքը։ Մենք չգիտենք ո՛չ նրանց պահման վայրը, ո՛չ կարգավիճակը, ո՛չ էլ ճակատագիրը, դրա համար էլ նրանք բռնի անհետացածներ են։ Այս 80 անձի մասով բազմաթիվ հարցումներ են եղել թե՛ ՄԱԿ–ի մեխանիզմներից, թե՛ Եվրոպական դատարանի։ Ցավոք մերժողական մոտեցում կա. Ադրբեջանը հղում է կատարում գերիների, անհետ կորածների և բռնի անհետացածների հարցերով զբաղվող իրենց հանձնաժողովին և հերքում այս անձանց գերեվարման կամ անգամ մարմինների, մասունքների Ադրբեջանում գտնվելու հանգամանքը»,– ասել է Սահակյանը։
Նման պարագայում, ըստ իրավապաշտպանի, Ադրբեջանը թաքցնում է սեփական հանցագործության հետքերը, քանի որ բռնի անհետացումը ևս պատերազմական հանցագործություն է, նույնիսկ եթե այդ անձինք ողջ են։
Նա հիշեցրել է, որ մոտ 210 հայ է Ադրբեջանից Հայաստան վերադարձվել, ընդ որում` նրանց թվում են նաև մինչև 44-օրյա պատերազմը սահմանային միջադեպերի հետևանքով Ադրբեջանի իշխանությունների տիրապետության տակ հայտնված հայերը։ Սահակյանը շեշտեց, որ այս միջադեպերով էլ արձանագրվել են սպանության դեպքեր։

Human rights advocate Siranush Sahakyan stated that nearly 80 Armenians held in captivity in Azerbaijan since 2020 have been subjected to enforced disappearance. She made the remarks during a discussion titled “Armenian detainees in Baku and pathways for their return.”
According to official data, 23 Armenians are currently held in Baku—five captured in 2020 and the rest in 2023. Trials have concluded for seven of them, with guilty verdicts issued.
“We view the issue of detainees from two angles. The primary concern is their release, but their detention conditions must also respect their rights,” Sahakyan emphasized. “This issue is directly tied to enforced disappearances. Around 80 Armenians have disappeared under such circumstances. These are human lives left in uncertainty,” she added, as reported by Sputnik Armenia.
She clarified that this group of 80 is not classified as missing persons, since there is verified evidence—videos, photos, and eyewitness testimonies—proving they were in Azerbaijani custody.
“These cases date back to 2020. The individuals were under physical control of Azerbaijani forces for some time, but their fate is now unknown.”
“There are two hypotheses: they are either being held in secret locations or have been killed. We don’t know their whereabouts, legal status, or fate, which is why they are considered forcibly disappeared,” she said. “Numerous inquiries have been submitted to both the United Nations and the European Court of Human Rights, but Azerbaijan has rejected them, referring to its own national commission and denying both their detention and the presence of their remains in Azerbaijan.”
According to Sahakyan, such denial serves to conceal war crimes, as enforced disappearance is a war crime, even if the individuals are still alive.
She recalled that about 210 Armenians have been repatriated from Azerbaijan, including those detained during border incidents prior to the 44-day war. Sahakyan noted that there were also documented killings in those cases.