RT և Sputnik լրատվամիջոցների գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը կարծիք է հայտնել, որ եթե Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները վատթարանան, ապա Հայաստանը կարող է այլևս գոյություն չունենալ որպես պետություն։ Այս մասին նա ասել է «Եվրասիա — ավանդական արժեքների տարածք» միջազգային համաժողովի ընթացքում։
«Ռուսաստանի համար շատ տխուր կլինի, իսկ այ Հայաստան, ամենայն հավանականության, չի լինի ընդհանրապես։ Դա է սարսափելին»,–ասել է նա, գրում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր և «Եվրասիա» ոչ առևտրային կազմակերպության խորհրդի նախագահ Ալյոնա Արշինովան ասել էր, որ երկրների հարաբերություններում որոշակի անկայունություն կա՝ Հայաստանի եվրաինտեգրման ձգտման ֆոնին, չնայած նրա անդամակցությանը ԵԱՏՄ-ին։ Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի ժողովուրդների կապը մնում է ամուր։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի վաղ նշել է, որ Եվրամիությանն անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին օրենքի ընդունումը չի նշանակում Հայաստանի ինքնաբերական անդամակցություն․ այդ որոշումը պետք է ընդունվի հանրաքվեի միջոցով։ Կրեմլում մեկնաբանելով հայկական կառավարության որոշումը՝ նշել են, որ անհնար է միաժամանակ լինել ԵԱՏՄ-ի և Եվրամիության անդամ։ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ ԵՄ-ին անդամակցության մասին օրինագծի քննարկումը դիտարկվում է որպես Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբ։
Բացի այդ, Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ընդգծել է, որ Մոսկվան Եվրամիության՝ Հայաստանում ամրապնդվելու ձգտումը դիտարկում է որպես աշխարհաքաղաքական շահերի դրսևորում, որը կապ չունի Հարավային Կովկասում իրավիճակի իրական կայունացման հետ։ Նրա խոսքով՝ Եվրամիության նպատակը տարածաշրջանից Ռուսաստանին դուրս մղելն է և նրա՝ որպես անվտանգության հիմնական երաշխավորի՝ ավանդական դերի թուլացումը։

10 Апрель 2025 - 15:06 AMT
Главный редактор RT и Sputnik Маргарита Симоньян выразила мнение, что в случае серьезного ухудшения армяно-российских отношений Армения может перестать существовать как государство. Свое заявление она сделала на международной конференции «Евразия — территория традиционных ценностей».
«России будет очень грустно. А вот Армении, скорее всего, не будет вообще. В этом весь ужас», — отметила Симоньян.
Ранее член Госдумы и председатель Совета автономной некоммерческой организации «Евразия» Алена Аршинова подтвердила наличие нестабильности в межгосударственных связях на фоне стремления Армении к интеграции с Европейским союзом, несмотря на участие в Евразийском экономическом союзе. При этом она акцентировала внимание на том, что народная связь между Арменией и Россией сохраняет прочность.
Стоит напомнить, что премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян ранее заявлял, что принятие закона о старте процесса присоединения к Европейскому союзу не равнозначно автоматическому членству — окончательное решение должно быть принято путем референдума. Позднее он уточнил, что Армения чувствует себя вполне уверенно в рамках ЕАЭС, стремится к развитию взаимодействия с Ираном, однако «определенная и чувствительная часть населения» выступает за европейское направление развития.
В Кремле, комментируя курс армянского правительства, подчеркнули невозможность одновременного членства в ЕАЭС и Европейском союзе. Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что обсуждение в Ереване соответствующего законопроекта рассматривается как первый шаг к выходу из Евразийского экономического союза.
Кроме того, официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова указала, что Москва воспринимает усилия Европейского союза по закреплению в Армении как элемент геополитической стратегии, не связанный с реальными мерами по стабилизации ситуации на Южном Кавказе. По ее словам, ЕС стремится вытеснить Россию из региона и ослабить её традиционную роль гаранта безопасности.