Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի տարածած տեղեկությունները՝ դրանք որակելով որպես իրականությանը չհամապատասխանող։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ապրիլի 10-ին տարածած հաղորդագրությունը, ըստ որի՝ երեկոյան ժամը 20:55-ի սահմաններում իբր ՀՀ Զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
ՊՆ–ն հիշեցրել է, որ վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի խախտումների դեպքերը և այդ մասին տեղեկությունները հետաքննելու նպատակով, սակայն Ադրբեջանը մինչ օրս այդ առաջարկին չի արձագանքել։
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում»,– նշված է ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Մարտի 16–ից սկսած Ադրբեջանի ՊՆ–ն օրը մի քանի անգամ ապատեղեկատվություն է տարածում իբր հայկական կողմից արձակվող կրակոցների մասին։ Հայաստանի ՊՆ–ն հետևողականորեն հերքում այդ հայտարարությունները։ Բաքվի ապատեղեկատվությունը հերքել է նաև ԵՄ դիտորդական առաքելությունը և ավելացրել գիշերային պարեկությունների քանակը։

Министерство обороны Армении опровергло распространённую Азербайджаном информацию, назвав её недостоверной и не соответствующей действительности.
Сообщается, что распространённое 10 апреля заявление Минобороны Азербайджана о том, будто в 20:55 армянские подразделения открыли огонь по азербайджанским позициям в северо-восточном участке границы, не соответствует реальности.
Минобороны Армении напомнило, что аппарат премьер-министра предлагал создать совместный армяно-азербайджанский механизм для расследования случаев нарушения перемирия и обмена соответствующей информацией. Азербайджан до сих пор не отреагировал на эту инициативу.
«Министерство обороны Республики Армения подтверждает готовность расследовать факты, изложенные в заявлении Минобороны Азербайджана, в случае их передачи армянской стороне», — говорится в сообщении армянского оборонного ведомства.
С 16 марта Минобороны Азербайджана регулярно распространяет дезинформацию о якобы ведущем огонь армянском стороне. Армянское ведомство последовательно опровергает эти заявления. Миссия ЕС также опровергла дезинформацию Баку и увеличила число ночных патрулей.