Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի տարածած տեղեկությունները՝ դրանք որակելով որպես իրականությանը չհամապատասխանող։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ապրիլի 10-ին տարածած հաղորդագրությունը, ըստ որի՝ երեկոյան ժամը 20:55-ի սահմաններում իբր ՀՀ Զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
ՊՆ–ն հիշեցրել է, որ վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի խախտումների դեպքերը և այդ մասին տեղեկությունները հետաքննելու նպատակով, սակայն Ադրբեջանը մինչ օրս այդ առաջարկին չի արձագանքել։
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում»,– նշված է ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Մարտի 16–ից սկսած Ադրբեջանի ՊՆ–ն օրը մի քանի անգամ ապատեղեկատվություն է տարածում իբր հայկական կողմից արձակվող կրակոցների մասին։ Հայաստանի ՊՆ–ն հետևողականորեն հերքում այդ հայտարարությունները։ Բաքվի ապատեղեկատվությունը հերքել է նաև ԵՄ դիտորդական առաքելությունը և ավելացրել գիշերային պարեկությունների քանակը։

The Ministry of Defense of Armenia has dismissed the information disseminated by Azerbaijan, describing it as false and not corresponding to reality.
According to the Armenian Defense Ministry, Azerbaijan’s April 10 statement—alleging that Armenian Armed Forces opened fire at 20:55 toward Azerbaijani positions in the northeastern section of the border—is not true.
The Ministry recalled that the Armenian Prime Minister's office had previously proposed establishing a joint Armenia-Azerbaijan mechanism to investigate ceasefire violations and related information. To date, Azerbaijan has not responded to this initiative.
"The Ministry of Defense of the Republic of Armenia reiterates that, in line with the stance of the Prime Minister’s office, it is ready to investigate the facts cited by Azerbaijan’s Ministry of Defense, provided they are shared with Armenia," the statement reads.