Արցախի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Կառավարությունն ընդունել է տգիտության ու ժխտողականության հերթական ակտը, որով պարզապես խորացնելու է մոտ 100,000 արցախցիների աղքատությունը և մղելու է շատերին արտագաղթի ճանապարհը բռնել:
Նա հրատապ է համարել Մայր Հայաստանում արցախցիների կայուն ու արժանապատիվ կեցության ապահովումը։
«Այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունն ընդունեց տգիտության ու ժխտողականության հերթական ակտը՝ ծանուցելով ևս առնվազն մեկ տարի առաջին դասարանում մնալու իրենց անկոտրում կամքը:
Ի հեճուկս՝
- Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի կազմակերպած բազմահազարանոց հանրահավաքի պահանջների,
- հրապարակայնորեն ու փակ ձևաչափերով ներկայացված հիմնավոր փաստարկների,
- եղած ու պլանավորվող կարգավորումներում որոշ սխալների վերաբերյալ իրենց ինքնախոստովանանքների,
- սխալները շտկելու վերաբերյալ հնչած խոստումների ու պատրաստակամության,
- ներառականության ու ժողովրդավարության վերաբերյալ ձոնվող սրտառուչ ռոմանսների՝
կառավարությունն այսօր ընդունեց այնպիսի մի որոշում, որով պարզապես խորացնելու է մոտ 100,000 արցախցիների աղքատությունը և մղելու է շատերին արտագաղթի ճանապարհը բռնել: Արցախցիների շրջանում եղած մոտ 70-80% աղքատությունը շուտով ավելի է աճելու, իսկ նրանց մեծամասնությունն էլ իջնելու է ծայրահեղ աղքատության շեմից ներքև:
Այս իշխանությունները փոխանակ օգնեն տեղահանված արցախցիներին ամրանալ Մայր Հայաստանում և ամրացնել այն, մեզ դիտարկում ու ներկայացնում են որպես «թշնամի»՝ իրենց ներքին ու արտաքին քաղաքական երազները սնելու և ձախողումներն արդարացնելու նպատակով:
Օրեր առաջ կառավարությունը պատրաստ էր կիսատ ու ձևական զիջման գնալ, այն է՝ մեկ ամսով երկարաձգել բնակվարձի աջակցության նախկին ծրագիրը՝ դրա դիմաց պահանջելով Ազատության հրապարակում տեղադրված շտաբ-վրանի ապամոնտաժում: Ինքնին այդ առաջարկը մեր բոլորիս պայքարի հաջողության ցուցիչներից էր՝ ցույց տալով հանրային ճնշման արդյունավետությունը այսպիսի իրավիճակներում: Սա նշանակում է, որ պետք է մեր պայքարը ավելի լայն թափ ստանա՝ հանուն Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության:
Ինչ վերաբերում է պայքարի նպատակներին, ապա թեև 12 հիմնական նպատակներ են ձևակերպված հանրահավաքի պահանջագրում, սակայն այս պահին ամենահրատապն ու ամենազանգվածայինը Մայր Հայաստանում արցախցիների կայուն ու արժանապատիվ կեցության ապահովումն է: Առանց այդ նպատակի իրականացման՝ մնացած բոլոր նպատակները կա՛մ իմաստազուրկ են, կա՛մ էլ՝ շատ ավելի դժվար իրագործելի»,–ասվում է գրառման մեջ։
Արցախցիների համար նախատեսված «40+10 հազար դրամի» ծրագրի չեղարկումը, որն ուժի մեջ է մտել ապրիլի 1–ից, մեծ դժգոհություն է առաջացրել ԼՂ–ից բռնի տեղահանվածների շրջանում։ Շատերը կարծում են, որ դա կնպաստի արցախցիների արտագաղթին։ Ավելի ուշ հայտարարվեց, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների համար նախատեսված բնակարանային աջակցության ժամանակավոր՝ «40+10 հազար դրամի» ծրագիրը վերանայելու համատեքստում կառավարությունը նախատեսում է ներդնել նոր լրացուցիչ ծրագիր, որը կուղղվի սոցիալապես առավել խոցելի ընտանիքների կարիքների հասցեագրմանը։

Former Human Rights Defender of Artsakh, Artak Beglaryan, stated in a Facebook post that the Armenian government has adopted yet another act of ignorance and denial, which will only deepen the poverty of nearly 100,000 displaced residents of Artsakh and push many toward emigration.
He emphasized the urgency of ensuring a stable and dignified life for Artsakh residents now living in Armenia.
"Today, Prime Minister Nikol Pashinyan’s government passed yet another act of ignorance and denial—reaffirming their unyielding commitment to remain in the first grade for at least another year.
Despite:
- the demands of a mass rally organized by the Council for the Protection of the Rights of Artsakh Armenians,
- the strong arguments presented both publicly and behind closed doors,
- their own admission of flaws in past and planned policies,
- earlier promises to correct these mistakes,
- and all their sentimental rhetoric about inclusivity and democracy,
the government today approved a decision that will simply deepen poverty among approximately 100,000 displaced Artsakh Armenians and push many to leave the country. The current poverty rate of 70–80% in this community is expected to worsen, with the majority soon falling below the extreme poverty line.
Instead of helping displaced Artsakh Armenians to establish themselves in Armenia and strengthen the country, this government treats us as 'enemies' to justify its political failures.
Days ago, the government was willing to offer a symbolic one-month extension of the previous rent support program—on the condition that we dismantle the protest tent at Freedom Square. That very offer showed our protest’s success and the power of public pressure in such situations. It means our struggle must grow stronger to defend the rights of Artsakh’s people.
Among the 12 goals laid out in the rally’s manifesto, the most urgent and widely supported is ensuring a stable and dignified life for Artsakh Armenians in Armenia. Without fulfilling this, all other goals are either meaningless or far more difficult to achieve," Beglaryan wrote.
The cancellation of the “40+10 thousand dram” housing support program for Artsakh Armenians as of April 1 has sparked widespread dissatisfaction. Many believe the move will accelerate emigration. The government later announced it would develop a new targeted support plan for the most vulnerable families among the displaced.