Արցախի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Կառավարությունն ընդունել է տգիտության ու ժխտողականության հերթական ակտը, որով պարզապես խորացնելու է մոտ 100,000 արցախցիների աղքատությունը և մղելու է շատերին արտագաղթի ճանապարհը բռնել:
Նա հրատապ է համարել Մայր Հայաստանում արցախցիների կայուն ու արժանապատիվ կեցության ապահովումը։
«Այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունն ընդունեց տգիտության ու ժխտողականության հերթական ակտը՝ ծանուցելով ևս առնվազն մեկ տարի առաջին դասարանում մնալու իրենց անկոտրում կամքը:
Ի հեճուկս՝
- Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի կազմակերպած բազմահազարանոց հանրահավաքի պահանջների,
- հրապարակայնորեն ու փակ ձևաչափերով ներկայացված հիմնավոր փաստարկների,
- եղած ու պլանավորվող կարգավորումներում որոշ սխալների վերաբերյալ իրենց ինքնախոստովանանքների,
- սխալները շտկելու վերաբերյալ հնչած խոստումների ու պատրաստակամության,
- ներառականության ու ժողովրդավարության վերաբերյալ ձոնվող սրտառուչ ռոմանսների՝
կառավարությունն այսօր ընդունեց այնպիսի մի որոշում, որով պարզապես խորացնելու է մոտ 100,000 արցախցիների աղքատությունը և մղելու է շատերին արտագաղթի ճանապարհը բռնել: Արցախցիների շրջանում եղած մոտ 70-80% աղքատությունը շուտով ավելի է աճելու, իսկ նրանց մեծամասնությունն էլ իջնելու է ծայրահեղ աղքատության շեմից ներքև:
Այս իշխանությունները փոխանակ օգնեն տեղահանված արցախցիներին ամրանալ Մայր Հայաստանում և ամրացնել այն, մեզ դիտարկում ու ներկայացնում են որպես «թշնամի»՝ իրենց ներքին ու արտաքին քաղաքական երազները սնելու և ձախողումներն արդարացնելու նպատակով:
Օրեր առաջ կառավարությունը պատրաստ էր կիսատ ու ձևական զիջման գնալ, այն է՝ մեկ ամսով երկարաձգել բնակվարձի աջակցության նախկին ծրագիրը՝ դրա դիմաց պահանջելով Ազատության հրապարակում տեղադրված շտաբ-վրանի ապամոնտաժում: Ինքնին այդ առաջարկը մեր բոլորիս պայքարի հաջողության ցուցիչներից էր՝ ցույց տալով հանրային ճնշման արդյունավետությունը այսպիսի իրավիճակներում: Սա նշանակում է, որ պետք է մեր պայքարը ավելի լայն թափ ստանա՝ հանուն Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության:
Ինչ վերաբերում է պայքարի նպատակներին, ապա թեև 12 հիմնական նպատակներ են ձևակերպված հանրահավաքի պահանջագրում, սակայն այս պահին ամենահրատապն ու ամենազանգվածայինը Մայր Հայաստանում արցախցիների կայուն ու արժանապատիվ կեցության ապահովումն է: Առանց այդ նպատակի իրականացման՝ մնացած բոլոր նպատակները կա՛մ իմաստազուրկ են, կա՛մ էլ՝ շատ ավելի դժվար իրագործելի»,–ասվում է գրառման մեջ։
Արցախցիների համար նախատեսված «40+10 հազար դրամի» ծրագրի չեղարկումը, որն ուժի մեջ է մտել ապրիլի 1–ից, մեծ դժգոհություն է առաջացրել ԼՂ–ից բռնի տեղահանվածների շրջանում։ Շատերը կարծում են, որ դա կնպաստի արցախցիների արտագաղթին։ Ավելի ուշ հայտարարվեց, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների համար նախատեսված բնակարանային աջակցության ժամանակավոր՝ «40+10 հազար դրամի» ծրագիրը վերանայելու համատեքստում կառավարությունը նախատեսում է ներդնել նոր լրացուցիչ ծրագիր, որը կուղղվի սոցիալապես առավել խոցելի ընտանիքների կարիքների հասցեագրմանը։

11 Апрель 2025 - 07:42 AMT
Бывший омбудсмен Арцаха Артак Бегларян написал на своей странице в Facebook, что правительство Армении приняло очередной акт невежества и отрицания, который углубит бедность почти 100 тысяч арцахцев и заставит многих покинуть страну.
Он подчеркнул важность обеспечения стабильного и достойного проживания арцахцев в РА.
«Сегодня правительство премьер-министра Никола Пашиняна приняло очередной акт невежества и отрицания, фактически подтвердив свою стойкую решимость оставаться в первом классе ещё хотя бы на один год.
Это решение принято вопреки:
— требованиям многотысячного митинга, организованного Советом по защите прав арцахцев,
— обоснованным доводам, представленным как публично, так и в закрытом формате,
— признанию властей о наличии ошибок в действующих и планируемых мерах,
— их обещаниям и заявлениям о готовности устранить эти ошибки,
— и эмоциональным речам о демократии и инклюзивности.
Правительство приняло решение, которое только усугубит бедность около 100 тысяч арцахцев и подтолкнёт многих к эмиграции. Уже существующий уровень бедности — около 70–80 % — скоро ещё вырастет, а большинство людей окажется за чертой крайней бедности.
Вместо того чтобы поддержать переселенцев в их стремлении укорениться в Армении и укрепить её, власти рассматривают нас как «врагов», чтобы прикрыть свои внутренние и внешнеполитические провалы.
Несколько дней назад правительство было готово на символическую уступку — продлить программу поддержки аренды жилья на месяц в обмен на демонтаж палатки на площади Свободы. Само по себе это предложение стало признаком эффективности нашего протеста и силы общественного давления. Это значит, что наша борьба должна усиливаться ради защиты прав народа Арцаха.
Из 12 основных целей, сформулированных в манифесте митинга, самой неотложной и массово поддерживаемой является обеспечение стабильного и достойного проживания арцахцев в Армении. Без её реализации остальные цели либо теряют смысл, либо становятся намного труднее достижимыми», — отметил он.
Отмена программы жилищной поддержки «40+10 тысяч драмов» с 1 апреля вызвала серьёзное недовольство среди вынужденно переселённых из Арцаха. Многие считают, что это приведёт к росту эмиграции. Позднее правительство объявило о намерении запустить новую адресную программу помощи для наиболее уязвимых семей.