ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Ա. Կ.-ն մեկ այլ անձի օժանդակությամբ ապօրինի վարձատրություն է տվել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորին: Քրգործի նյութերն ուղարկվել են դատարան։
Խոսքը, հավանաբար, «Քաղաքացիական պայմանագրից» հեռացված Հովիկ Աղազարյանի մասին է։
«Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Կ.-ն իր ծանոթի օժանդակությամբ դիմել է ԱԺ պաշտոնատար անձին՝ 200,000-300,000 ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց օրենքով նախատեսված կարգերի շրջանցմամբ 150,000-200,000 գլուխ գյուղատնտեսական կենդանիներ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ արտահանելու գործընթացը կազմակերպելու համար: 2023 թվականի օգոստոսի 9-ին ԱԺ պատգամավորը հայտնել է, որ արդեն իսկ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել պաշտոնատար անձանց հետ, և գործընթացը սկսելու համար պահանջել է 200,000 դոլար, որից 100,000 ԱՄՆ դոլարը սկզբում, իսկ մնացած գումարը գործարքի մեկնարկից հետո տալու պայմանով:
2023 թվականի օգոստոսի 10-ին ԱԺ պատգամավորի հետ հանդիպման ժամանակ Ա. Կ.-ն վերջինիս տեղեկացրել է, որ կարող է 20,000 դոլար փոխանցել պաշտոնատար անձին, իսկ պայմանավորված գումարի մնացած մասը վճարել կենդանիների յուրաքանչյուր խմբաքանակի արտահանման ժամանակ: ԱԺ պաշտոնյան, սակայն, նշել է, որ նախապես որոշված գումարի չափը հաշվի առնելով՝ ինքն արդեն իսկ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել պաշտոնատար անձանց հետ, ուստի հրաժարվել է Ա. Կ.-ից 20,000 դոլար գումարը ստանալուց»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ԱԺ անդամին ապօրինի վարձատրություն առաջարկելու և այդ գործողությանը օժանդակելու համար նշված երկու անձինք մեղադրվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 439-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 46-439-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով։
Քննությունը ավարտված է, մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է դատախազի կողմից, և գործն ուղարկվել է դատարան՝ քննության։

The Armenian Anti-Corruption Committee has completed the investigation into a criminal case confirming that A.K., with the help of another individual, illegally offered compensation to a member of the National Assembly.
The MP in question is Hovik Aghazaryan, formerly of the ruling Civil Contract party.
According to the Committee, evidence was gathered proving that A.K., through an intermediary, attempted to offer a bribe to the MP.
“The investigation revealed that A.K., with assistance, approached the MP offering between $200,000 and $300,000 to bypass legal procedures for exporting 150,000–200,000 agricultural animals to the United Arab Emirates. On August 9, 2023, the MP stated that agreements had already been made with relevant officials and demanded $200,000 to start the process, with $100,000 upfront and the rest after the deal began,” the statement reads.
On August 10, during a meeting, A.K. informed the MP that he could only pay $20,000 upfront, with the remaining amount to be paid in installments as the livestock was exported. However, the MP rejected the partial offer, citing his existing agreements with officials based on the full initial sum.
Both A.K. and his accomplice have been charged under Article 439, Part 2, Clause 3, and Article 46-439, Part 2, Clause 3 of Armenia’s Criminal Code for offering illegal remuneration and aiding the act.
The case has concluded, the indictment approved by the Prosecutor, and the materials have been forwarded to court for trial.