Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նիստի ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին: Հայազգի պատգամավոր Խոսե Լուիս Սաջյանի նախաձեռնությանն աջակցել ու ելույթներով են հանդես եկել խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները՝ հպարտությամբ նշելով, որ Ուրուգվայը Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած առաջին երկիրն է:
Պատգամավորներ Խոսե Լուիս Սաջյանը, Անա Օլիվերան և Պեդրո Խիսդոնյանն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտմանը, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների խնդրին՝ հիշեցնելով, որ Ուրուգվայի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է հայտարարություն՝ կոչ անելով Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին:
Ուրուգվայցի խորհրդարանականներն իրենց առանձնահատուկ հարգանքն ու համերաշխությունն են հայտնել հայ ժողովրդին, ուրուգվայահայ համայնքին, ողջունել նիստին ներկա ՀՀ դեսպան Մարիամ Գևորգյանին և բարձր գնահատել դեսպանության գործունեությունը:
2024-ի դեկտեմբերի 27–ին Ուրուգվայի խորհրդարանը հրատապ կարգով և միաձայն ընդունել է հայտարարություն, որով Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդներին՝ դրանով իսկ ամրապնդելով երկու կողմերի միջև վստահությունը հաշտեցման այս պատմական պահին։

During a session of the Uruguayan Chamber of Representatives, members of all political parties marked the 110th anniversary of the Armenian Genocide.
The initiative was led by Armenian-origin MP José Luis Sagian and supported by representatives across the political spectrum, who proudly recalled that Uruguay was the first country to officially recognize the Genocide.
MPs José Luis Sagian, Ana Olivera, and Pedro Jisdonian also addressed the ethnic cleansing of the Armenian population in Nagorno-Karabakh and the ongoing detention of Armenian captives in Azerbaijan. They reminded that the Uruguayan parliament had unanimously adopted a statement urging Azerbaijan to immediately release all Armenian prisoners.
Uruguayan legislators expressed deep respect and solidarity with the Armenian people and the Armenian community in Uruguay. They also welcomed the presence of Armenian Ambassador Mariam Gevorgyan at the session and praised the work of the Armenian Embassy.
On December 27, 2024, the Uruguayan parliament urgently and unanimously adopted a resolution calling on Azerbaijan to unconditionally release all Armenian prisoners of war and hostages, reinforcing trust between the parties during this historic moment of reconciliation.