Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նիստի ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին: Հայազգի պատգամավոր Խոսե Լուիս Սաջյանի նախաձեռնությանն աջակցել ու ելույթներով են հանդես եկել խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները՝ հպարտությամբ նշելով, որ Ուրուգվայը Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած առաջին երկիրն է:
Պատգամավորներ Խոսե Լուիս Սաջյանը, Անա Օլիվերան և Պեդրո Խիսդոնյանն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտմանը, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների խնդրին՝ հիշեցնելով, որ Ուրուգվայի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է հայտարարություն՝ կոչ անելով Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին:
Ուրուգվայցի խորհրդարանականներն իրենց առանձնահատուկ հարգանքն ու համերաշխությունն են հայտնել հայ ժողովրդին, ուրուգվայահայ համայնքին, ողջունել նիստին ներկա ՀՀ դեսպան Մարիամ Գևորգյանին և բարձր գնահատել դեսպանության գործունեությունը:
2024-ի դեկտեմբերի 27–ին Ուրուգվայի խորհրդարանը հրատապ կարգով և միաձայն ընդունել է հայտարարություն, որով Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդներին՝ դրանով իսկ ամրապնդելով երկու կողմերի միջև վստահությունը հաշտեցման այս պատմական պահին։

11 Апрель 2025 - 10:56 AMT
Во время заседания Палаты представителей Уругвая депутаты различных политических сил почтили 110-ю годовщину Геноцида армян.
Инициатива исходила от депутата армянского происхождения Хосе Луиса Саджяна и получила поддержку всех парламентских фракций. Участники заседания с гордостью отметили, что Уругвай стал первой страной, официально признавшей Геноцид армян.
Депутаты Хосе Луис Саджян, Ана Оливера и Педро Хисдонян также затронули тему этнической чистки армянского населения Нагорного Карабаха и проблему незаконного содержания армянских пленных в Азербайджане. Они напомнили, что парламент Уругвая единогласно принял заявление с призывом к Азербайджану немедленно освободить всех армянских пленных.
Уругвайские парламентарии выразили особое уважение и солидарность с армянским народом и армянской общиной Уругвая, поприветствовали присутствие на заседании посла Армении Мариам Геворгян и высоко оценили деятельность армянского посольства.
27 декабря 2024 года парламент Уругвая в срочном порядке и единогласно принял заявление с призывом к Азербайджану немедленно и безоговорочно освободить всех армянских военнопленных и заложников, укрепляя тем самым доверие между сторонами в этот исторический момент примирения.