Հայաստանի և Իրանի զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները համատեղ վարժանքներ են իրականացրել ապրիլի 9-10-ը՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել սահմանային անվտանգությունը:
Իրանական աղբյուրների փոխանցմամբ, որոնք նաև հրապարակել են տեսանյութեր ու լուսանկարներ վարժանքներից, զորավարժություններն ավարտվել են հաջողությամբ։
Հաղորդվում է, որ սահմանային անվտանգության բարձրացման նպատակով անցկացված այս վարժանքների ընթացքում կիրառվել են ինչպես թեթև, այնպես էլ ծանր զինատեսակներ, հայտնում է Factor.am-ը։
Վարժանքների շրջանակում գնահատվել է նաև հատուկ նշանակության խմբերի դիպուկահարների պատրաստվածությունը։ Երկու օր տևած զորավարժությունների շրջանակում իրանական կողմում իրականացվել են քանդման գործողություններ, պայթյուններ և կրակի օժանդակում:
Երկու օր տևած վարժանքներն անցկացվել են երկու երկրների տարածքներում՝ Իրանի կողմում՝ Արևելյան Ադրբեջան նահանգի Նորդուզի սահմանային հատվածում, իսկ հայկական ստորաբաժանումը զորավարժությունն իրականացրել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։

Special forces from Armenia and Iran conducted joint exercises on April 9–10 aimed at strengthening border security.
According to Iranian sources, which also released videos and photos from the event, the drills concluded successfully.
The training involved both light and heavy weaponry, with exercises focused on enhancing border security, Factor.am reported.
As part of the drills, the sniper skills of the special units were evaluated. The two-day training also included demolition operations, explosions, and fire support maneuvers on the Iranian side.
The exercises were held in both countries: the Iranian component took place in the Norduz border area of East Azerbaijan province, while the Armenian units operated within the territory of the Republic of Armenia.