Հայաստանի և Իրանի զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները համատեղ վարժանքներ են իրականացրել ապրիլի 9-10-ը՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել սահմանային անվտանգությունը:
Իրանական աղբյուրների փոխանցմամբ, որոնք նաև հրապարակել են տեսանյութեր ու լուսանկարներ վարժանքներից, զորավարժություններն ավարտվել են հաջողությամբ։
Հաղորդվում է, որ սահմանային անվտանգության բարձրացման նպատակով անցկացված այս վարժանքների ընթացքում կիրառվել են ինչպես թեթև, այնպես էլ ծանր զինատեսակներ, հայտնում է Factor.am-ը։
Վարժանքների շրջանակում գնահատվել է նաև հատուկ նշանակության խմբերի դիպուկահարների պատրաստվածությունը։ Երկու օր տևած զորավարժությունների շրջանակում իրանական կողմում իրականացվել են քանդման գործողություններ, պայթյուններ և կրակի օժանդակում:
Երկու օր տևած վարժանքներն անցկացվել են երկու երկրների տարածքներում՝ Իրանի կողմում՝ Արևելյան Ադրբեջան նահանգի Նորդուզի սահմանային հատվածում, իսկ հայկական ստորաբաժանումը զորավարժությունն իրականացրել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։

11 Апрель 2025 - 11:09 AMT
Специальные подразделения вооруженных сил Армении и Ирана провели совместные учения 9–10 апреля с целью укрепления безопасности на границе.
По данным иранских источников, которые также опубликовали видеоматериалы и фотографии с места событий, учения завершились успешно.
Сообщается, что в ходе тренировок, направленных на повышение уровня безопасности на границе, использовались как лёгкие, так и тяжёлые виды вооружения, передаёт Factor.am .
В рамках учений была также проведена оценка подготовки снайперов спецподразделений. В течение двух дней на иранской стороне осуществлялись подрывные действия, взрывы и огневая поддержка.
Учения прошли на территориях обеих стран: иранская часть — в пограничном районе Нордуз провинции Восточный Азербайджан, армянские подразделения действовали на территории Республики Армения.