ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ժողովրդագրության և ընտանիքի սոցիալական երաշխիքների վարչության պետ Արտակ Հարությունյանը, ներկայացնելով ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար աջակցության նոր ծրագիրը, տեղեկացրել է, որ ծրագրում կարող են ներառվել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված այն անձինք, որոնց ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի եկամուտը չի գերազանցում 55 հազար դրամը։
Աջակցության չափը կլինի 40 հազար դրամ, որին ընտանիքի երկրորդ անդամից սկսած հավելյալ կգումարվի ևս 10 հազար դրամ և կտրամադրվի ապրիլից մինչև դեկտեմբեր, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Եթե ընտանիքը բաղկացած է 5 անդամից, որոնց հաշվով ընտանիքը 55 հազար դրամից ավելի եկամուտ չունի, կդիտարկվի շահառու և կստանա 40 հազար դրամ աջակցություն ընտանիքի համար՝ գումարած ևս 10 հազար դրամ ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար՝ սկսած երկրորդ անդամից: Այսինքն՝ 40 հազար դրամ + 40 հազար դրամ, այն է՝ 80 հազար դրամ»,- ասել է Արտակ Հարությունյանը:
Այս օգնությունից չեն կարող օգտվել այն ընտանիքները, որոնք արդեն բնակվում են պետության տրամադրած սոցիալական հաստատություններում, ինչպիսիք են մանկատներն ու ծերանոցները։
Բացի այդ, աջակցությունը չի տրամադրվի այն անձանց, ովքեր տեղավորվել են պետության տրամադրած բնակարաններում կամ սոցիալական բնակֆոնդում և չունեն բնակվարձի ծախսերի հետ կապված խնդիր։
Ավելի վաղ հայտարարվել է, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքների համար իրականացվում է նաև մեկ այլ՝ հրատապ սոցիալական աջակցություն, որը զուգահեռ գործում է կեցության ապահովման ծրագրի հետ։

Начальник управления демографии и социальных гарантий семьи Министерства труда и социальных вопросов Армении Артак Арутюнян представил новую программу помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. Он пояснил, что в программу включаются лица, если доход каждого члена их семьи не превышает 55 000 драмов в месяц.
Размер помощи составит 40 000 драмов, к которым добавится по 10 000 драмов за каждого члена семьи, начиная со второго. Поддержка будет предоставляться ежемесячно с апреля по декабрь, сообщает 1lurer.am .
«Если семья состоит из 5 человек и их совокупный доход на одного члена не превышает 55 000 драмов, семья будет признана нуждающейся и получит 40 000 драмов плюс по 10 000 драмов за каждого следующего члена, то есть 40 000 + 40 000 = 80 000 драмов», — пояснил Артак Арутюнян.
Эта помощь не предоставляется семьям, проживающим в социальных учреждениях, предоставленных государством, таких как детские дома и дома престарелых. Также она не полагается лицам, получившим жилье от государства или проживающим в социальном жилом фонде, если у них отсутствуют расходы на аренду жилья.
Ранее сообщалось о другой программе экстренной помощи семьям переселенцев из НК, которая действует параллельно с программой обеспечения жильем. Отмена действовавшей с 1 апреля программы «40 000 + 10 000 драмов» вызвала серьезное недовольство среди переселенцев, многие считают, что это усилит волну эмиграции.