Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Արմեն Գևորգյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում՝ «Եվրոպայի խորհրդի և եվրոպական քաղաքական համայնքի միջև փոխկապակցվածությունը» թեմայով քննարկման ժամանակ ունեցած ելույթում նշել է, որ ճիշտ ժամանակն է՝ քննարկելու ոչ միայն ժողովրդավարության վրա եղած ճնշումները, այլև հաստատությունների ունակությունը՝ ձևավորելու իրական արդյունքներ արագ փոփոխվող և հակամարտությունների հակված աշխարհում։
Նա նշել է, որ պետք է ստեղծել ժամանակին համահունչ ձևաչափ հավասարների միջև՝ անկախ ԵՄ անդամության կարգավիճակից:
Նրա խոսքով՝ եվրոպական քաղաքական համայնքի գործունեության մեկնարկից ի վեր համաշխարհային իրավիճակը դարձել է առավել լարված և բևեռացված։
«Եվրոպական քաղաքական համայնքի գործարկումից ի վեր գլոբալ իրավիճակը դարձել է ավելի լարված և բեւեռացված: Կայուն խաղաղության և մեծացող բարեկեցության փոխարեն մենք ականատես ենք լինում ռիսկերի, բախումների և աշխարհաքաղաքական ցնցումների բազմապատկման: Աշխարհն ավելի խաղաղ չէ, և շատ վայրերում նույնիսկ բարեկամությունն է քաղաքականապես բարդացել։
Քաղաքացիներն իրավացի են, երբ ակնկալում են ոչ միայն կառույցներ, այլև բովանդակություն: Եվ խնդիրը ոչ թե այդ կառույցների բացակայությունն է, այլ այն, որ դրանք այլևս չեն ձևավորում դրական արդյունքներ»,–ասել է նա։
Արմեն Գևորգյանը նշել է չորս առանցքային ակնկալիք՝ Եվրոպայի խորհրդի և եվրոպական քաղաքական համայնքի համագործակցությունից։
Առաջինը, նրա պնդմամբ, մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի պահպանումն է, որի քայքայման գործընթացը պետք է անհապաղ դադարեցվի։
«Եվրոպայի խորհրդի ամենաթանկ ձեռքբերումն է մարդու իրավունքների պաշտպանության համաեվրոպական կոնվենցիոնալ համակարգը: Այս համակարգի սկսված քայքայումը պետք է կանգնեցվի, իսկ դրա պահպանումը դառնա ռազմավարական առաքելություն։
Երկրորդ, էական է, որ այս համագործակցությունը նպաստի մայրցամաքում աճող ավտորիտար միտումների հակադարձմանը: Ընտրությունը հստակ է` կա՛մ դառնալ սկզբունքային և վճռական հարթակ այս միտմանը դիմակայելու հարցում, կա՛մ շարունակել ցավալի փոխզիջումները, որոնք միայն թուլացնում են ժողովրդավարական աշխարհը»։
Երրորդ՝ այս համագործակցությունն առաջարկում է անկեղծ երկխոսության եզակի և ժամանակին համահունչ ձևաչափ հավասարների միջև՝ անկախ ԵՄ անդամակցության կարգավիճակից: Այս ընդգրկուն միջավայրը հնարավորություն է տալիս իմաստալից մասնակցության և փոխադարձ ճանաչման համար: Նման երկխոսությունը կարող է ԵՄ անդամակցության թեկնածուներին մոտեցնել իրենց նպատակին, իսկ մյուսների համար խթանել եվրոպական երազանքի ավելի իրատեսական պատկերացումը՝ համագործակցության, համերաշխության եւ ընդհանուր արժեքների հիման վրա:
Չորրորդ, ցանկացած համագործակցության առանցքում պետք է լինի խաղաղությունը: Աշխարհում, որտեղ խաղաղության պակաս կա, այն պետք է վերականգնվի դիվանագիտության, իրավունքի գերակայության, վստահության և պատասխանատու առաջնորդության միջոցով: Մեր տարածաշրջանների դեպքում, որտեղ առկա է բախումների վերսկսման վտանգ, խաղաղությունը պետք է կառուցվի նաև աշխարհաքաղաքական կայունության, հարևանների հետ արժանապատիվ երկխոսության, շահավետ տարածաշրջանային համագործակցության, և, ամենակարևորը, աշխատող միջազգային երաշխիքների ևվստահելի ազգային անվտանգության մեխանիզմների հիման վրա»,–ասել է նա։

11 Апрель 2025 - 11:46 AMT
Член делегации Национального собрания Армении Армен Геворгян, выступая в Парламентской ассамблее Совета Европы на обсуждении темы «Связь между Советом Европы и Европейским политическим сообществом», подчеркнул необходимость обсуждения не только давления на демократию, но и способности институтов давать реальные результаты в быстро меняющемся и конфликтном мире.
Он отметил важность создания современного формата сотрудничества на равных — независимо от статуса членства в Европейском союзе.
По его словам, с начала функционирования Европейского политического сообщества глобальная ситуация стала более напряжённой и поляризованной.
«Вместо устойчивого мира и растущего благополучия мы наблюдаем рост рисков, конфликтов и геополитических потрясений. Мир не стал более мирным, а даже дружба во многих местах оказалась политически затруднённой», — сказал он.
Геворгян отметил, что граждане справедливо ожидают не только институтов, но и их содержательного наполнения. «Проблема не в отсутствии структур, а в том, что они больше не обеспечивают позитивных результатов».
Он озвучил четыре ключевых ожидания от сотрудничества между Советом Европы и Европейским политическим сообществом:
Во-первых, по его словам, необходимо сохранить общеевропейскую систему защиты прав человека. «Европейская конвенционная система — самое ценное достижение Совета Европы. Начавшийся процесс её разрушения должен быть немедленно остановлен, а её сохранение должно стать стратегической задачей».
Во-вторых, важно, чтобы сотрудничество противостояло усиливающимся авторитарным тенденциям на континенте. «Выбор очевиден: либо стать принципиальной и решительной площадкой для противодействия, либо продолжать болезненные компромиссы, подрывающие демократию».
В-третьих, Геворгян положительно оценил инклюзивный формат искреннего диалога на равных, выходящий за рамки членства в ЕС. Это, по его словам, может приблизить страны-кандидаты к вступлению, а для других — укрепить реалистичное представление о европейской мечте, основанной на солидарности, сотрудничестве и общих ценностях.
В-четвертых, он подчеркнул, что любой формат сотрудничества должен строиться вокруг идеи мира. «В мире, где не хватает мира, его необходимо восстанавливать через дипломатию, верховенство права, доверие и ответственное лидерство. В наших регионах, где сохраняется риск возобновления конфликтов, мир должен опираться также на геополитическую стабильность, достойный диалог с соседями, взаимовыгодное сотрудничество, а главное — на работающие международные гарантии и надёжные механизмы национальной безопасности».