Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Արմեն Գևորգյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում՝ «Եվրոպայի խորհրդի և եվրոպական քաղաքական համայնքի միջև փոխկապակցվածությունը» թեմայով քննարկման ժամանակ ունեցած ելույթում նշել է, որ ճիշտ ժամանակն է՝ քննարկելու ոչ միայն ժողովրդավարության վրա եղած ճնշումները, այլև հաստատությունների ունակությունը՝ ձևավորելու իրական արդյունքներ արագ փոփոխվող և հակամարտությունների հակված աշխարհում։
Նա նշել է, որ պետք է ստեղծել ժամանակին համահունչ ձևաչափ հավասարների միջև՝ անկախ ԵՄ անդամության կարգավիճակից:
Նրա խոսքով՝ եվրոպական քաղաքական համայնքի գործունեության մեկնարկից ի վեր համաշխարհային իրավիճակը դարձել է առավել լարված և բևեռացված։
«Եվրոպական քաղաքական համայնքի գործարկումից ի վեր գլոբալ իրավիճակը դարձել է ավելի լարված և բեւեռացված: Կայուն խաղաղության և մեծացող բարեկեցության փոխարեն մենք ականատես ենք լինում ռիսկերի, բախումների և աշխարհաքաղաքական ցնցումների բազմապատկման: Աշխարհն ավելի խաղաղ չէ, և շատ վայրերում նույնիսկ բարեկամությունն է քաղաքականապես բարդացել։
Քաղաքացիներն իրավացի են, երբ ակնկալում են ոչ միայն կառույցներ, այլև բովանդակություն: Եվ խնդիրը ոչ թե այդ կառույցների բացակայությունն է, այլ այն, որ դրանք այլևս չեն ձևավորում դրական արդյունքներ»,–ասել է նա։
Արմեն Գևորգյանը նշել է չորս առանցքային ակնկալիք՝ Եվրոպայի խորհրդի և եվրոպական քաղաքական համայնքի համագործակցությունից։
Առաջինը, նրա պնդմամբ, մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի պահպանումն է, որի քայքայման գործընթացը պետք է անհապաղ դադարեցվի։
«Եվրոպայի խորհրդի ամենաթանկ ձեռքբերումն է մարդու իրավունքների պաշտպանության համաեվրոպական կոնվենցիոնալ համակարգը: Այս համակարգի սկսված քայքայումը պետք է կանգնեցվի, իսկ դրա պահպանումը դառնա ռազմավարական առաքելություն։
Երկրորդ, էական է, որ այս համագործակցությունը նպաստի մայրցամաքում աճող ավտորիտար միտումների հակադարձմանը: Ընտրությունը հստակ է` կա՛մ դառնալ սկզբունքային և վճռական հարթակ այս միտմանը դիմակայելու հարցում, կա՛մ շարունակել ցավալի փոխզիջումները, որոնք միայն թուլացնում են ժողովրդավարական աշխարհը»։
Երրորդ՝ այս համագործակցությունն առաջարկում է անկեղծ երկխոսության եզակի և ժամանակին համահունչ ձևաչափ հավասարների միջև՝ անկախ ԵՄ անդամակցության կարգավիճակից: Այս ընդգրկուն միջավայրը հնարավորություն է տալիս իմաստալից մասնակցության և փոխադարձ ճանաչման համար: Նման երկխոսությունը կարող է ԵՄ անդամակցության թեկնածուներին մոտեցնել իրենց նպատակին, իսկ մյուսների համար խթանել եվրոպական երազանքի ավելի իրատեսական պատկերացումը՝ համագործակցության, համերաշխության եւ ընդհանուր արժեքների հիման վրա:
Չորրորդ, ցանկացած համագործակցության առանցքում պետք է լինի խաղաղությունը: Աշխարհում, որտեղ խաղաղության պակաս կա, այն պետք է վերականգնվի դիվանագիտության, իրավունքի գերակայության, վստահության և պատասխանատու առաջնորդության միջոցով: Մեր տարածաշրջանների դեպքում, որտեղ առկա է բախումների վերսկսման վտանգ, խաղաղությունը պետք է կառուցվի նաև աշխարհաքաղաքական կայունության, հարևանների հետ արժանապատիվ երկխոսության, շահավետ տարածաշրջանային համագործակցության, և, ամենակարևորը, աշխատող միջազգային երաշխիքների ևվստահելի ազգային անվտանգության մեխանիզմների հիման վրա»,–ասել է նա։

Armen Gevorgyan, a member of Armenia’s National Assembly delegation, spoke during a debate at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on “The Council of Europe and the European Political Community: synergies and complementarity.” He stressed the need to address not only threats to democracy, but also institutions' capacity to produce tangible outcomes in an increasingly conflict-prone world.
Gevorgyan emphasized the importance of establishing a modern platform for cooperation among equals, regardless of European Union membership status.
He noted that since the launch of the European Political Community, the global landscape has become more polarized and tense.
“Instead of lasting peace and increasing prosperity, we are witnessing a surge in risks, conflicts, and geopolitical shocks. The world is not more peaceful, and even friendship has become politically challenging in many places,” he said.
Gevorgyan underlined that citizens rightly expect substance, not just structures. “The issue is not the absence of institutions, but their failure to deliver positive results.”
He outlined four key expectations from the cooperation between the Council of Europe and the European Political Community:
First, he emphasized the need to preserve the pan-European system for human rights protection. “The Convention-based human rights framework is the Council of Europe’s greatest achievement. Its erosion must stop immediately, and its preservation should be a strategic mission.”
Second, he called for the partnership to help counter growing authoritarianism on the continent. “The choice is clear: either become a principled and determined platform to confront this trend or continue harmful compromises that weaken democracy.”
Third, he praised the inclusive format of equal dialogue that transcends EU membership status. Such dialogue, he noted, can help candidate countries move closer to accession and offer non-members a realistic vision of the European dream based on cooperation, solidarity, and shared values.
Fourth, Gevorgyan underscored that peace must be the foundation of all cooperation. “In a world lacking peace, we must restore it through diplomacy, rule of law, trust, and responsible leadership. In our regions, peace must also be built through geopolitical stability, dignified neighborly dialogue, mutually beneficial cooperation, and, most importantly, credible international guarantees and effective national security mechanisms.”