Ապրիլի 14-ին ժամը 11:00-ին, Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը կազմակերպելու է բողոքի ակցիաներ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և գլխավոր դատախազության շենքերի դիմաց։ Այս միջոցառումների նպատակն է ներկայացնել մի շարք հիմնարար հարցեր, որոնց լուծումը, խորհրդի համոզմամբ, չի կարող այլևս հետաձգվել։
«Մասնավորապես, արտգործնախարարության առջև ներկայացնելու ենք մեր պահանջները և կոնկրետ քայլեր հավաքական վերադարձի, հայ գերիների ազատ արձակման, Արցախի մշակութային ժառանգության ու մասնավոր սեփականության պաշտպանության, ՄՔԴ պետական դիմումի ներկայացման, միջազգային դատական գանգատներից չհրաժարման և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի չլուծարման վերաբերյալ։
Դատախազությանը հաղորդում ենք ներկայացնելու արցախցիների դեմ ատելություն քարոզելու դեպքերի վերաբերյալ և պահանջելու ենք բացատրություն տալ Արցախում կոռուպցիոն երևույթների վերաբերյալ հաղորդումների հիմքով իրականացվող քրեական վարույթների ընթացքի մասին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ ապրիլի 12-ին Ազատության հրապարակում կազմակերպվող հանրահավաքի հետ Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը որևէ առնչություն չունի։

On April 14 at 11:00 a.m., the Council for the Protection of the Rights of Karabakh Armenians will stage protests outside Armenia’s Ministry of Foreign Affairs and the Prosecutor General’s Office. The goal is to highlight critical issues that the Council says can no longer be postponed.
“At the Foreign Ministry, we will present demands and concrete actions regarding collective return, release of Armenian prisoners, protection of Artsakh’s cultural heritage and private property, submission of a state application to the International Criminal Court, refusal to drop international legal complaints, and preservation of the OSCE Minsk Group,” the Council stated.
At the Prosecutor’s Office, they will report incidents of hate speech against Karabakh Armenians and demand updates on corruption-related investigations concerning former officials in Artsakh.
The Council also clarified that it is not affiliated with the rally scheduled for April 12 at Freedom Square.
The cancellation of the “40,000+10,000 dram” assistance program for displaced Artsakh Armenians, effective April 1, has sparked deep frustration and fears of increased emigration among the community.