Ապրիլի 14-ին ժամը 11:00-ին, Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը կազմակերպելու է բողոքի ակցիաներ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և գլխավոր դատախազության շենքերի դիմաց։ Այս միջոցառումների նպատակն է ներկայացնել մի շարք հիմնարար հարցեր, որոնց լուծումը, խորհրդի համոզմամբ, չի կարող այլևս հետաձգվել։
«Մասնավորապես, արտգործնախարարության առջև ներկայացնելու ենք մեր պահանջները և կոնկրետ քայլեր հավաքական վերադարձի, հայ գերիների ազատ արձակման, Արցախի մշակութային ժառանգության ու մասնավոր սեփականության պաշտպանության, ՄՔԴ պետական դիմումի ներկայացման, միջազգային դատական գանգատներից չհրաժարման և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի չլուծարման վերաբերյալ։
Դատախազությանը հաղորդում ենք ներկայացնելու արցախցիների դեմ ատելություն քարոզելու դեպքերի վերաբերյալ և պահանջելու ենք բացատրություն տալ Արցախում կոռուպցիոն երևույթների վերաբերյալ հաղորդումների հիմքով իրականացվող քրեական վարույթների ընթացքի մասին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ ապրիլի 12-ին Ազատության հրապարակում կազմակերպվող հանրահավաքի հետ Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը որևէ առնչություն չունի։

14 апреля в 11:00 Совет по защите прав арцахцев организует акции протеста у зданий Министерства иностранных дел и Генеральной прокуратуры Армении. Цель мероприятий — привлечь внимание к ряду ключевых проблем, решение которых, по мнению Совета, больше невозможно откладывать.
«У здания МИД мы представим наши требования и конкретные шаги по вопросам коллективного возвращения, освобождения армянских пленных, защиты культурного наследия и частной собственности Арцаха, подачи государственной жалобы в Международный уголовный суд, отказа от отказа от международных исков и недопустимости ликвидации Минской группы ОБСЕ», — говорится в заявлении.
У Генпрокуратуры планируется подача сообщений о случаях пропаганды ненависти в отношении арцахцев, а также требование пояснений о ходе уголовных дел, возбужденных на основании сообщений о коррупции в Арцахе.
Совет также заявил, что не имеет отношения к митингу, который состоится 12 апреля на Площади Свободы.
Отмена программы «40+10 тысяч драмов» для арцахцев, вступившая в силу 1 апреля, вызвала недовольство среди вынужденных переселенцев из Лачинского коридора. Многие считают, что это усилит эмиграцию арцахцев.