Բերդ խոշորացված համայնքի Չինարի սահմանամերձ բնակավայրի վարչական ղեկավար Սամվել Սաղոյանն, անդրադառնալով համայնքի բնակիչների լրատվամիջոցներին փոխանցած տեղեկություններին, թե վերջին շրջանում ակտիվացել են կրակոցները, ասել է, թե դրանք սարերում են լսվում և վտանգավոր բան չկա։
«Գյուղի ուղղությամբ կրակոցներ չկան, բայց հեռվից կրակոցների ձայներ են լսվում։ Հեռվից՝ սարերում, քոլերում ձայներ լսվում են, էտա։ Վտանագավոր բան չկա։ Գյուղի ուղղությամբ կրակոցներ չկան, գյուղի մոտիկ պոստերում չկա: Էլի նորմալ է, ամեն ինչ լավ է»,- հավելել է Սաղոյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Ներքին Կարմիրաղբյուրի վարչական ղեկավար Լևոն Առաքելյանն էլ հերքել է տարածված տեղեկությունները, թե իրենց գյուղում կրակոցներ են լսվել։
«Չկա նման բան։ Որ կրակոցի ձայներ լսեմ, ո՞նց կարամ հերքեմ։ Գյուղացիները որտեղի՞ց են ձայներ լսել, եթե ես չեմ լսել։ Կարող է՝ կողքի գյուղերում լսվում է, ես չեմ կարող ասել»,- ասել է Առաքելյանը։

Административный руководитель приграничного села Чинари, входящего в укрупнённую общину Берд, Самвел Сагоян прокомментировал сообщения жителей о возросшей активности стрельбы в последние дни. По его словам, звуки доносятся из горной местности и не представляют опасности.
«В сторону села выстрелов нет, но слышны звуки стрельбы издалека. Из гор, оврагов слышны звуки — и всё. Опасности нет. В сторону села и на ближайших постах стрельбы не ведётся. Всё в порядке, всё хорошо», — отметил Сагоян в интервью «Factor.am ».
В свою очередь, административный руководитель села Неркин Кармирагуюр Левон Аракелян опроверг распространённую информацию о выстрелах в их селе.
«Такого нет. Если бы я слышал стрельбу, как мог бы это отрицать? Откуда сельчане могли слышать, если я сам не слышал? Возможно, в соседних селах это слышно, я не могу сказать точно», — заявил Аракелян.
С 16 марта Министерство обороны Азербайджана регулярно распространяет дезинформацию о якобы ведущем огонь армянской стороне. Министерство обороны Армении систематически опровергает эти заявления. Дезинформацию Баку опровергла также и Миссия наблюдателей ЕС.