ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանն ասել է, որ Երևանը բարձր է գնահատում վրացական կողմի ջանքերը՝ նպաստելու հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը։ Նա հավելել է, որ վրացական կողմն արդեն մի քանի անգամ հանդես է եկել փոխհամագործակցային հնարավորություններ որոնելու միտված նախաձեռնություններով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել էր, որ պետք է անցում կատարել վստահության ձևավորմանն ուղղված փոքր քայլերին և հավելել, որ իրենք պատրաստ են նման քայլերի։ Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում Վրաստանի գործընկերները մի շարք նման առաջարկներով դիմել են Բաքվին, որոնց Ադրբեջանն արձագանքել է դրական և այժմ սպասում է հայկական կողմի դիրքորոշմանը։
«Հայաստանը բարձր է գնահատում վրացական կողմի ջանքերը և պատրաստ է հնարավոր գաղափարների քննարկմանը կառուցողական մոտեցմամբ»,- ասել է Բադալյանը։
Միաժամանակ, ԱԳՆ ներկայացուցիչը ընդգծել է, որ եթե առանձին նախաձեռնությունների շուրջ կոնկրետ պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեն, ապա հասարակությունը անպայման այդ մասին կտեղեկացվի։
Մարտի 13-ին հայտարարվել է՝ Երևանն ու Բաքուն ավարտել են խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ բանակցությունները՝ վերջնական համաձայնության գալով վերջին երկու դրույթների շուրջ, որոնք առնչվում են սահմանային գոտիներից երրորդ կողմերի (այդ թվում՝ Հայաստանում տեղակայված ԵՄ առաքելության) դուրսբերմանը և միջազգային դատարաններում ներկայացված հայցերից հրաժարվելուն։
Ապրիլի 2-ին Ալիևը հայտարարել է, թե խաղաղության պայմանագիրը կստորագրվի միայն այն դեպքում, եթե բավարարվեն մի շարք նախապայմաններ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը և Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը (Բաքուն պահանջում է հանել Անկախության հռչակագրի դրույթները, որտեղ նշվում է Լեռնային Ղարաբաղը)։

Armenia's Foreign Ministry spokesperson, Ani Badalyan, stated that Yerevan highly values Georgia's efforts to facilitate Armenian-Azerbaijani normalization. She noted that the Georgian side has initiated several proposals aimed at fostering cooperation between the two countries, as reported by Sputnik Armenia.
Earlier, Azerbaijani President Ilham Aliyev emphasized the need to take small steps towards building trust and expressed readiness for such measures. He mentioned that Georgian partners have recently approached Baku with several proposals, to which Azerbaijan responded positively, and is now awaiting Armenia's stance.
"Armenia appreciates Georgia's efforts and is open to discussing potential ideas with a constructive approach," Badalyan said.
She also highlighted that if specific agreements are reached on individual initiatives, the public will be duly informed.
On March 13, it was announced that Yerevan and Baku had concluded negotiations on the text of a peace agreement, finalizing the last two provisions concerning the withdrawal of third parties (including the EU mission stationed in Armenia) from border areas and the withdrawal of lawsuits filed in international courts.
On April 2, Aliyev stated that the peace agreement would be signed only if several preconditions are met, including the dissolution of the OSCE Minsk Group and amendments to Armenia's Constitution (Baku demands the removal of provisions from the Declaration of Independence that mention Nagorno-Karabakh).