Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանն ապրիլի 3-ին ստորագրել է Հիսուս Քրիստոսի մոնումենտալ արձան-համալիրի կառուցման նախագծի փորձաքննության դրական եզրակացությունը։
2023-ին, չնայած դեռ չկար հաստատված նախագիծ, փաստացի արձանի պատրաստումը սկսվել էր, iսկ Հատիսում սկսված շինաշխատանքների հետ կապված ԿԳՄՍ-ն դիմել էր ոստիկանություն, գրում է ՍիվիլՆեթը։
Կոտայքի մարզի Ակունք համայնքում արձանը կկառուցի «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը։
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը 2024–ին հաստատել է «Հատիս հրաբուխ» բնության երկրաբանական հուշարձանի անձնագիրը, որով սահմանվել են հատուկ պահպանվող տարածքներ Հատիս լեռան վրա։ Նշված է, որ արձանը գտնվելու է այդ սահմաններից 5-125 մետր հեռավորության վրա։
Դրական եզրակացությունը տրվել է մի շարք պայմաններով՝ հետևելով «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածին, ապահովելով ջրօգտագործման կանոնները, շինհրապարակի տեխնիկական պահանջները և այլ դրույթներ։
Համաձայն նախագծի՝ Հիսուս Քրիստոսի մոնումենտալ արձանը կտեղադրվի Հատիսի գագաթին։ Համալիրը կունենա 3 հարթակ, որտեղ նախատեսված են սրճարան, այցելուների սպասարկման հատված, ցուցասրահ և սանհանգույցներ։
Բոլոր հարթակները իրար միացված են աստիճաններով ու թեքահարթակներով՝ հասանելիություն ապահովելու համար։
Կառույցը լինելու միաձույլ երկաթբետոնից և երեսպատվելու է տրավերտինե սալերով։ Նախագծով նախատեսվում է նաև կառուցել 1300 մետր երկարությամբ ճոպանուղի՝ դեպի Քրիստոսի արձան և հետադարձ ուղղությամբ։
Ըստ ծրագրի՝ շինարարությունը կտևի 36 ամիս։ Նշվել է, որ թե՛ կառուցման, և թե՛ հետագա շահագործման փուլերում կստեղծվեն աշխատատեղեր, իսկ շինարարական աշխատանքներում ներգրավվելու են նաև տեղական համայնքի բնակիչներ։

11 Апрель 2025 - 13:58 AMT
3 апреля министр окружающей среды Акоп Симидян подписал положительное заключение экспертизы по проекту строительства монументального комплекса статуи Иисуса Христа.
Несмотря на отсутствие утверждённого проекта в 2023 году, подготовка статуи фактически уже началась, а в связи с начатыми строительными работами на Атисе Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении обратилось в полицию, сообщает «CivilNet».
Статую планируется возвести в селе Акунк Котайкской области при поддержке благотворительного фонда «Гагик Царукян».
В 2024 году Министерство окружающей среды утвердило паспорт природного геологического памятника «Вулкан Атис», установив специальные охраняемые зоны на горе. Отмечается, что статуя будет расположена на расстоянии от 5 до 125 метров от этих зон.
Положительное заключение предоставлено при соблюдении ряда условий в соответствии со статьёй 19 закона «Об особо охраняемых природных территориях», включая соблюдение норм водопользования, технические требования к строительной площадке и другие положения.
Согласно проекту, монументальная статуя будет размещена на вершине горы Атис. Комплекс будет включать три уровня, где предусмотрены кафе, зона обслуживания посетителей, выставочный зал и санитарные узлы.
Все уровни будут соединены лестницами и пандусами для обеспечения доступности.
Сооружение будет выполнено из монолитного железобетона и облицовано травертиновыми плитами. Проект также предусматривает строительство канатной дороги длиной 1300 метров к статуе и в обратном направлении.
Срок строительства оценивается в 36 месяцев. Указывается, что как на этапе строительства, так и в процессе эксплуатации будут созданы рабочие места, при этом в строительстве будут задействованы и местные жители.