Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանն ապրիլի 3-ին ստորագրել է Հիսուս Քրիստոսի մոնումենտալ արձան-համալիրի կառուցման նախագծի փորձաքննության դրական եզրակացությունը։
2023-ին, չնայած դեռ չկար հաստատված նախագիծ, փաստացի արձանի պատրաստումը սկսվել էր, iսկ Հատիսում սկսված շինաշխատանքների հետ կապված ԿԳՄՍ-ն դիմել էր ոստիկանություն, գրում է ՍիվիլՆեթը։
Կոտայքի մարզի Ակունք համայնքում արձանը կկառուցի «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը։
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը 2024–ին հաստատել է «Հատիս հրաբուխ» բնության երկրաբանական հուշարձանի անձնագիրը, որով սահմանվել են հատուկ պահպանվող տարածքներ Հատիս լեռան վրա։ Նշված է, որ արձանը գտնվելու է այդ սահմաններից 5-125 մետր հեռավորության վրա։
Դրական եզրակացությունը տրվել է մի շարք պայմաններով՝ հետևելով «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածին, ապահովելով ջրօգտագործման կանոնները, շինհրապարակի տեխնիկական պահանջները և այլ դրույթներ։
Համաձայն նախագծի՝ Հիսուս Քրիստոսի մոնումենտալ արձանը կտեղադրվի Հատիսի գագաթին։ Համալիրը կունենա 3 հարթակ, որտեղ նախատեսված են սրճարան, այցելուների սպասարկման հատված, ցուցասրահ և սանհանգույցներ։
Բոլոր հարթակները իրար միացված են աստիճաններով ու թեքահարթակներով՝ հասանելիություն ապահովելու համար։
Կառույցը լինելու միաձույլ երկաթբետոնից և երեսպատվելու է տրավերտինե սալերով։ Նախագծով նախատեսվում է նաև կառուցել 1300 մետր երկարությամբ ճոպանուղի՝ դեպի Քրիստոսի արձան և հետադարձ ուղղությամբ։
Ըստ ծրագրի՝ շինարարությունը կտևի 36 ամիս։ Նշվել է, որ թե՛ կառուցման, և թե՛ հետագա շահագործման փուլերում կստեղծվեն աշխատատեղեր, իսկ շինարարական աշխատանքներում ներգրավվելու են նաև տեղական համայնքի բնակիչներ։

On April 3, Minister of Environment Hakob Simidyan signed a positive expert conclusion on the construction project for a monumental Jesus Christ statue complex.
Although no finalized project existed in 2023, construction had effectively begun, and due to work on Mount Hatis, Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports (MESCS) had contacted the police, reports CivilNet.
The statue will be built in Akunk, a community in Kotayk Province, by the Gagik Tsarukyan Charitable Foundation.
In 2024, the Ministry of Environment approved the official registry for the Hatis Volcano geological natural monument, defining specially protected zones on the mountain. The statue will be located between 5 and 125 meters from these protected zones.
The approval includes several conditions, in accordance with Article 19 of the Law on Specially Protected Areas of Nature, ensuring compliance with water usage rules, technical requirements of the construction site, and other provisions.
According to the plan, the monumental statue will be placed at the summit of Mount Hatis. The complex will consist of three levels featuring a café, a visitor service area, an exhibition hall, and restrooms.
All levels will be interconnected with stairways and ramps to ensure accessibility.
The structure will be made of monolithic reinforced concrete and clad in travertine panels. The plan also includes the construction of a 1,300-meter cableway connecting the statue with lower access points.
Construction is projected to last 36 months. The plan notes that both during and after construction, jobs will be created, with local community members involved in the building process.