Լայն տարածում են ստացել տարբեր բանկերի անունից սոցցանցերում տեղադրվող տարաբնույթ կեղծ հայտարարությունները, որոնք հանդիսանում են հաճախորդների բանկային տվյալներին տիրանալու, ապա նրանց անվամբ վարկեր ձևակերպելու և գումարները հափշտակելու միջոց, տեղեկացնում են ՆԳՆ ոստիկանությւնից։
«Կանխարգելիչ թեմատիկ տեսանյութում անդրադարձել է կատարված Հայաստանում գործող բանկերից մեկի անունից տարածվող կեղծ հայտարարություններին և հափշտակության մեխանիզմներին։ Առաջիկայում անդրադարձ կկատարվի այլ բանկերի հետ կապված հափշտակության նմանօրինակ հանցավոր մեխանիզմներին՝ դրանց տարածումը կանխելու նպատակով։
Հարգելի՛ քաղաքացիներ, որևէ մեկին մի՛ տրամադրեք անձնական տվյալներ կամ գաղտնաբառեր, մի՛ անցեք անծանոթ հղումներով, մի՛ վստահեք կասկածելի զանգերին և սոցիալական էջերին։ Բանկերի անունից կասկածելի զանգի, նամակի կամ գովազդի դեպքում կապ հաստատեք տվյալ բանկի զանգերի կենտրոնի հետ։ Եթե, այնուամենայնիվ, հայտնվել եք զեղծարարի թակարդում, դիմեք Ոստիկանություն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

11 Апрель 2025 - 14:29 AMT
Министерство внутренних дел сообщает о широком распространении в социальных сетях различных фальшивых объявлений от имени банков. Целью этих действий является получение доступа к банковским данным граждан, оформление кредитов на их имя и последующее хищение денежных средств.
В специальном профилактическом видеоролике рассматриваются конкретные случаи мошенничества, совершённые от имени одного из действующих банков Армении, а также механизмы подобных преступлений. В будущем будут разобраны аналогичные схемы в отношении других банков с целью предотвращения их распространения.
«Уважаемые граждане, не передавайте личные данные и пароли третьим лицам, не переходите по неизвестным ссылкам, не доверяйте подозрительным звонкам и страницам в соцсетях. При получении сомнительного звонка, сообщения или рекламы от имени банка свяжитесь с колл-центром соответствующего банка. Если вы стали жертвой мошенничества, немедленно обратитесь в полицию», — говорится в сообщении.