Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ, արդարացման վճիռ է կայացրել 72-ամյա Ալբերտ Առստամյանի գործով, որը մեղադրվել է այն բանի համար, որ խնձոր է նետել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղղությամբ։
«Ապացուցված չէ Ալբերտ Առստամյանին մեղասագրվող Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի (Խուլիգանությունը) 1-ին մասով սահմանված հանցակազմի առկայությունը»,- հայտարարել է դատավորը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով՝ կայացվել է արդարացման որոշում։
Ալբերտ Առստամյանի դեմ մեղադրանք էր առաջադրվել՝ խուլիգանություն կատարելու համար։ Ըստ մեղադրանքի, նա դրսևորել է բացահայտ անհարգալից վարք հասարակության, իրավական և բարոյական նորմերի նկատմամբ՝ ուղեկցելով դա հայհոյանքներով ու ցուցադրաբար անտեսելով համակեցության կանոնները, ինչը խախտել է քաղաքացիների անդորրը։
Ըստ գործի նյութերի՝ մեղադրանքը հիմնված է այն դեպքի վրա, երբ 2024 թվականի օգոստոսի 23-ին Ալբերտ Առստամյանը Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի Ռուբինյանց 2 հասցեում գտնվող շենքի իններորդ հարկի պատշգամբից խնձոր է նետել Նիկոլ Փաշինյանի ուղղությամբ։

11 Апрель 2025 - 14:38 AMT
Суд общей юрисдикции первой инстанции под председательством судьи Армана Ованнисяна вынес оправдательный приговор по делу 72-летнего Альберта Арстамяна, обвиняемого в броске яблока в сторону премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«Не доказано наличие в действиях Альберта Арстамяна состава преступления, предусмотренного частью 1 статьи 297 Уголовного кодекса (Хулиганство)», — объявил судья, передаёт «Панорама».
В связи с этим суд принял решение об оправдании.
Альберту Арстамяну было предъявлено обвинение в хулиганстве. По версии обвинения, он проявил явное неуважение к обществу, юридическим и моральным нормам, сопровождал это оскорблениями и демонстративно игнорировал правила общежития, чем нарушил общественный покой.
Согласно материалам дела, инцидент произошёл 23 августа 2024 года: Арстамян, находясь на балконе девятого этажа здания по адресу Рубинянц, 2 в административном районе Канакер-Зейтун города Еревана, бросил яблоко в сторону Никола Пашиняна.