ՀՀ չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանի գրասենյակն արձագանքել է Իրանի նախկին արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հարցազրույցին, որտեղ նա պատմել է, թե ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո ՀՀ նախագահի հետ երկկողմ զրույցի ընթացքում Արմեն Սարգսյանը խնդրել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին փոխանցել իր ուղերձը։
«28 տարի առաջ մենք հզոր էինք, իսկ Ադրբեջանը՝ թույլ: Մենք տիրացանք Ղարաբաղին, ձեզ նվաստացրինք ու ձեզ հետ չբանակցեցինք: 28 տարի ձեզ ստորացրինք ու այս օրն ընկանք: Դուք մեր սխալը չկրկնեք»,–իբր ասել է Սարգսյանը, գրում է Aravot.am-ը։
«Մամուլում շրջանառվող` Հանրապետության չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանին վերագրվող խոսքերը աղավաղված մեկնաբանություններ են, որոնք խեղաթյուրում են խոսակցությանիրական էությունը»,- ասված է ՀՀ չորրորդ նախագահի գրասենյակի տարածած մեկնաբանության մեջ։

The office of Armenia’s fourth president Armen Sarkissian has denied statements made by former Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif, who claimed that Sarkissian asked him to pass a message to Azerbaijani President Ilham Aliyev during a private conversation.
According to Zarif’s interview, following an extended meeting, Sarkissian privately told him: “28 years ago, we were strong and Azerbaijan was weak. We took Karabakh, humiliated you, and refused to negotiate. We humiliated you for 28 years and now this is our fate. Do not repeat our mistake.”
However, Sarkissian’s office responded in a statement published by Aravot.am , saying: “The remarks attributed to Armenia’s fourth president, Armen Sarkissian, and circulating in the media are distorted interpretations that misrepresent the true nature of the conversation.”