Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժինը հանդես է եկել արձագանքով՝ անդրադառնալով Հռոմում Ադրբեջանի կազմակերպած հերթական հակահայկական ուղղվածություն ունեցող միջոցառմանը։
Նշվում է, որ այս առնչությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը միջեկեղեցական հաղորդակցության ընկալյալ շրջանակներում նախաձեռնելու է անհրաժեշտ քայլեր։
«Սույն թվականի ապրիլի 10-ին Հռոմի պապական Գրեգորյան համալսարանում Սուրբ Աթոռում Ադրբեջանի դեսպանության և ադրբեջանական որոշ կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել «Քրիստոնեությունը Ադրբեջանում. պատմություն և արդի ժամանակներ» վերտառությամբ միջոցառում՝ տարբեր երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Միջոցառման ընթացքում ադրբեջանական քարոզչամեքենայի նախաձեռնությամբ հերթական անգամ փորձ է արվել ժխտելու Հայաստանի և Արցախի պատմամշակութային ժառանգության հայկական պատկանելությունը, խեղաթյուրելու պատմական իրողությունները՝ այն հետագայում յուրացնելու չարամիտ նպատակով։
Այս ամենը տեղի է ունենում, երբ տակավին միջազգային հանրության կողմից պատշաճ գնահատականներ չեն տրվել Ադրբեջանի իրականացրած ցեղասպան գործողություններին, Արցախից բռնի տեղահանված ողջ հայության հիմնարար իրավունքների ոտնահարմանը, Բաքվի բանտերում պահվող հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող անօրինական ու նվաստացուցիչ գործողություններին, Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության յուրացման և հայկական հետքերի իսպառ ոչնչացման դեպքերին։
Ցավում ենք, որ կաթոլիկ բարձրագույն կրթական հաստատության հարկից ներս թույլատրվել է կազմակերպել նման հակագիտական միջոցառում»,–ասվում է Մայր աթոռի հայտարարության մեջ։
Հայագիտական որևէ կառույց տեղեկացված չի եղել նման միջոցառման անցկացման մասին։ Ըստ հաղորդման՝ միջոցառմանը մասնակցում են տասնյակ մասնագետներ տարբեր երկրներից, սակայն հայեր չեն մասնակցել։

Отдел межцерковных связей Первопрестольного Святого Эчмиадзина выступил с заявлением, выразив обеспокоенность по поводу мероприятия, организованного в Риме азербайджанскими структурами, которое носило ярко выраженный антиармянский характер.
В заявлении говорится, что Первопрестольный Эчмиадзин в рамках межцерковного общения намерен предпринять соответствующие шаги в ответ на случившееся.
Мероприятие под названием «Христианство в Азербайджане: история и современность» состоялось 10 апреля в Папском Григорианском университете при содействии посольства Азербайджана при Святом Престоле и ряда азербайджанских организаций. В нём приняли участие представители разных стран.
По словам представителей Церкви, в ходе мероприятия азербайджанская пропагандистская машина вновь попыталась отрицать армянскую принадлежность историко-культурного наследия Армении и Арцаха, искажая исторические факты с целью их последующего присвоения.
Подчёркивается, что это происходит на фоне того, что международное сообщество до сих пор не дало должной оценки действиям Азербайджана по геноциду, нарушению фундаментальных прав всего армянского населения, насильственно выдворенного из Арцаха, незаконному и унизительному обращению с армянскими военнопленными в тюрьмах Баку, а также случаям присвоения духовного и культурного наследия Арцаха и уничтожения армянских следов.
«С сожалением отмечаем, что в стенах одного из ведущих католических вузов было позволено проведение столь антинаучного и политизированного мероприятия», — говорится в заявлении.
Как уточняется, ни одна армянская научная структура не была осведомлена о мероприятии. Хотя в нём участвовали десятки специалистов из разных стран, армянские представители приглашены не были.