Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժինը հանդես է եկել արձագանքով՝ անդրադառնալով Հռոմում Ադրբեջանի կազմակերպած հերթական հակահայկական ուղղվածություն ունեցող միջոցառմանը։
Նշվում է, որ այս առնչությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը միջեկեղեցական հաղորդակցության ընկալյալ շրջանակներում նախաձեռնելու է անհրաժեշտ քայլեր։
«Սույն թվականի ապրիլի 10-ին Հռոմի պապական Գրեգորյան համալսարանում Սուրբ Աթոռում Ադրբեջանի դեսպանության և ադրբեջանական որոշ կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել «Քրիստոնեությունը Ադրբեջանում. պատմություն և արդի ժամանակներ» վերտառությամբ միջոցառում՝ տարբեր երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Միջոցառման ընթացքում ադրբեջանական քարոզչամեքենայի նախաձեռնությամբ հերթական անգամ փորձ է արվել ժխտելու Հայաստանի և Արցախի պատմամշակութային ժառանգության հայկական պատկանելությունը, խեղաթյուրելու պատմական իրողությունները՝ այն հետագայում յուրացնելու չարամիտ նպատակով։
Այս ամենը տեղի է ունենում, երբ տակավին միջազգային հանրության կողմից պատշաճ գնահատականներ չեն տրվել Ադրբեջանի իրականացրած ցեղասպան գործողություններին, Արցախից բռնի տեղահանված ողջ հայության հիմնարար իրավունքների ոտնահարմանը, Բաքվի բանտերում պահվող հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող անօրինական ու նվաստացուցիչ գործողություններին, Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության յուրացման և հայկական հետքերի իսպառ ոչնչացման դեպքերին։
Ցավում ենք, որ կաթոլիկ բարձրագույն կրթական հաստատության հարկից ներս թույլատրվել է կազմակերպել նման հակագիտական միջոցառում»,–ասվում է Մայր աթոռի հայտարարության մեջ։
Հայագիտական որևէ կառույց տեղեկացված չի եղել նման միջոցառման անցկացման մասին։ Ըստ հաղորդման՝ միջոցառմանը մասնակցում են տասնյակ մասնագետներ տարբեր երկրներից, սակայն հայեր չեն մասնակցել։

The Inter-Church Relations Department of the Mother See of Holy Etchmiadzin has expressed deep concern regarding an event held in Rome by Azerbaijani entities, which it says carried a clear anti-Armenian agenda.
According to the statement, Holy Etchmiadzin will take appropriate steps through interchurch channels in response to this incident.
The event, titled “Christianity in Azerbaijan: History and Modern Times,” took place on April 10 at the Pontifical Gregorian University in Vatican City. It was organized by the Azerbaijani Embassy in collaboration with Azerbaijani organizations and attended by representatives from various countries.
During the event, Azerbaijani propaganda again attempted to deny the Armenian origins of the historical and cultural heritage of Armenia and Artsakh, distorting historical facts with the aim of eventual appropriation.
The Armenian church noted that this event occurred at a time when the international community has yet to properly address Azerbaijan’s acts of genocide, the violation of the fundamental rights of forcibly displaced Armenians from Artsakh, the illegal detention and mistreatment of Armenian prisoners of war in Azerbaijani prisons, and the ongoing erasure of Armenian religious and cultural heritage in Artsakh.
“It is regrettable that such an unscientific and politically motivated event was allowed to take place within a prominent Catholic educational institution,” the statement read.
No Armenian scholarly institutions had been informed of the event, and though dozens of experts from various countries participated, no Armenian representatives were present.