Ապրիլի 11-ին Անթալիայում մեկնարկած ADF 2025 դիվանագիտական հարթակում ՍիվիլՆեթին տված բացառիկ հարցազրույցում Թուրքիայի կողմից հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի պատասխանատու Սերդար Քըլըչը խոսել է Ռուբեն Ռուբինյանի հետ հանդիպման և ընդհանուր գործընթացի մասին։
Պատասխանելով ՀՀ Սահմանադրության վերաբերյալ իր մեկնաբանության մասին հարցին՝ Քըլըչն ասել է, որ սահմանադրության փոփոխությունը Հայաստանի ներքին հարցն է։
«Դա կարևոր հարց է, և ինչպես նշեցիք, Ադրբեջանը պահանջում է Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխություն։ Հայաստանի իշխանություններն արդեն հայտարարել են, որ իրենք ևս ցանկանում են փոփոխություններ անել Սահմանադրության մեջ։
Բայց սա Հայաստանի ներքին հարցն է։ Հայ ժողովուրդը և Հայաստանի ինստիտուտներն են որոշելու՝ ինչպես և երբ է այդ փոփոխության գործընթացն իրականացվելու»,–ասել է Քըլըչը։
Խոսելով հայաստանցի իր գործընկեր Ռուբեն Ռուբինյանի հետ այսօրվա հանդիպման մասին՝ նա ասել է, որ սա բանակցություն չէ, նույնիսկ կարգավորման գործընթաց էլ չէ։
«Եթե հարցնեք իմ անձնական կարծիքը, ապա սա վստահության կառուցման գործընթաց է երկու երկրների միջև»,–ասել է նա։
Քըլըչը շեշտել է, որ երկկողմ հանդիպումներում արդեն մի շարք կարևոր քայլեր են իրականացվել։ Նա նշել է, որ վերջերս որոշում է ընդունվել Անիի պատմական կամուրջը վերականգնելու մասին, և որ երկու կողմերի աշխատանքային խմբերը մեկնարկել են տեխնիկական գնահատում՝ նպատակ ունենալով շարունակել հարաբերությունների բարելավման ջանքերը։
Նրա խոսքով, առաջիկայում ծրագրված են փորձնական քայլեր, որոնց միջոցով նախատեսվում է արագացնել գործընթացը։ Քըլըչն ընդգծել է, որ սա երկու երկրների և ժողովուրդների համար օգտակար նախաձեռնություն է։
Խոսելով այն մասին, թե երբ է հայ-թուրքական սահմանը բացվելու երրորդ երկրների ներկայացուցիչների համար՝ Քըլոըչն ասել է, որ չգիտի, թե դա երբ կլինի։
«Այդ առնչությամբ որոշում ենք կայացրել դեռևս 2022 թվականին՝ երրորդ երկրի քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցողների համար։ Հիմա աշխատում ենք տեխնիկական մանրամասների վրա։ Չգիտեմ՝ երբ դա կլինի, բայց լուրջ աշխատում ենք։ Հուսով եմ՝ հնարավորինս շուտ պետք է ավարտենք այս գործընթացը»,–ասել է նա։
Մինչ այդ Քըլըչը Անթալիայի ֆորումում, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք Թուրքիան պահանջել է Հայաստանից փոխել Սահմանադրությունը, ասել էր․ «Սահմանադրության փոփոխության վերաբերյալ հայտարարություն է արել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Այդ համատեքստում Հայաստանը կկատարի անհրաժեշտ փոփոխություններն իր Սահմանադրության մեջ»:

Speaking to CivilNet at the ADF 2025 diplomatic platform in Antalya on April 11, Turkey’s special envoy for the Armenia-Turkey normalization process, Serdar Kılıç, addressed his meeting with Armenian counterpart Ruben Rubinyan and broader developments in the dialogue.
Asked about comments concerning Armenia’s Constitution, Kılıç stated that constitutional reform is an internal matter for Armenia.
“This is an important issue. As you mentioned, Azerbaijan has demanded constitutional changes from Armenia. Armenian authorities have already stated they also wish to make reforms to the Constitution.
But this is Armenia’s internal affair. It is the Armenian people and institutions that will decide how and when these changes will take place,” Kılıç said.
Regarding his meeting with Rubinyan, he emphasized that it was not a negotiation or part of the official normalization process.
“If you ask my personal opinion, this is a trust-building process between the two countries,” he noted.
Kılıç highlighted that several meaningful steps have already been taken in bilateral meetings. He cited the recent decision to restore the historic Ani bridge and said that technical teams from both sides have started evaluations aimed at continuing efforts to improve relations.
He mentioned that trial initiatives are planned to accelerate the process, describing it as a beneficial initiative for both countries and their people.
When asked about the timeline for opening the Armenia-Turkey border to third-country nationals, Kılıç said he did not know when it would happen.
“We made a decision back in 2022 to allow entry to citizens of third countries and holders of diplomatic passports. We’re now working on the technical details. I don’t know when it will be finalized, but we are working seriously. I hope we can complete this process as soon as possible,” he said.
Earlier at the Antalya forum, Kılıç responded to a question about whether Turkey had requested Armenia to amend its Constitution, saying: “Prime Minister Nikol Pashinyan has also made a statement regarding constitutional change. In that context, Armenia will make the necessary amendments to its Constitution.”