ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանն ընդունել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության շրջանակներում Հայաստան ժամանած ԵՄ փորձագիտական երկրորդ առաքելության պատվիրակությանը։ ԵՄ-ի առաքելության կազմում ընդգրկված էին ԵՄ անդամ պետություններից ժամանած ոլորտային փորձագետներ, ինչպես նաև Եվրոպական հանձնաժողովի, Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայության և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության անդամներ։
Քննարկման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը և այդ բնագավառում միջազգային համագործակցության կարևորությանը։
ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչները հայտնել են, որ իրենց այցի ընթացքում հանդիպումներ են ունեցել ՀՀ համապատասխան պետական մարմինների հետ՝ անդրադառնալով հանցավորության, ապօրինի գույքի բռնագանձման, կոռուպցիայի, ֆինանսական հանցագործությունների կանխարգելման և պայքարի հարցերին։
Այցի հիմնական նպատակը հանդիսացել է Հայաստանի՝ վիզային ազատականացման վերաբերյալ երկխոսության շրջանակում գործողությունների ծրագրի համապատասխան չափանիշների ձևակերպման պատրաստակամության համապարփակ գնահատումը։
Հանդիպման ընթացքում հայկական կողմից ներկա են եղել Արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերի, միջազգային պայմանագրերի և իրավունքի, հյուպատոսական վարչությունների, ինչպես նաև Ներքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչները։
Մարտի 26-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ հավանություն է տվել ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծին։ Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 9-ին հավանություն է8 տվել Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին նախագծին, որը ներկայացրել էր «Եվրաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնությունը։ Սակայն ԵՄ-ն դեռևս պաշտոնական հրավեր չի ուղղել Հայաստանին՝ անդամակցության վերաբերյալ, իսկ ընդդիմադիր ուժերը փաստաթուղթը անվանել են իրավական առումով անհեթեթ։

12 Апрель 2025 - 07:21 AMT
Начальник Управления Европы МИД Армении Самвел Мкртчян принял делегацию второй экспертной миссии Европейского союза, прибывшей в Армению в рамках диалога по либерализации визового режима между Арменией и ЕС. В состав миссии вошли профильные эксперты из стран-членов ЕС, представители Европейской комиссии, Европейской службы внешних связей и Делегации ЕС в Армении.
В ходе обсуждений был сделан акцент на защиту фундаментальных прав человека и важность международного сотрудничества в данной сфере.
Представители ЕС сообщили, что в рамках визита провели встречи с соответствующими государственными структурами Армении, обсудив вопросы, касающиеся борьбы с преступностью, конфискации незаконного имущества, антикоррупционной политики и предупреждения финансовых преступлений.
Главной целью визита стало всестороннее оценивание готовности Армении к выполнению критериев, предусмотренных планом действий по визовой либерализации.
С армянской стороны во встрече приняли участие представители департаментов Европы, прав человека и гуманитарных вопросов, международных договоров и права, консульских дел МИД, а также сотрудники Министерства внутренних дел.
26 марта Национальное собрание Армении во втором и окончательном чтении одобрило законопроект о начале процесса присоединения к ЕС. Правительство утвердило проект 9 января по инициативе гражданского движения «Еврокве». Однако ЕС пока официально не пригласил Армению к вступлению, а оппозиция назвала документ юридически абсурдным. Вице-премьер России Алексей Оверчук также заявил, что Армения не сможет «сидеть на двух стульях» и должна будет сделать выбор между ЕАЭС и ЕС.