ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը Հնդկաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Հարիվանշ Նարայան Սինգհի հետ Տաշքենդում կայացած հանդիպմանը ներկայացրել է հայ–ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման խաղաղ նախաձեռնությունները, այդ թվում՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։
Հնդկական պատվիրակության անդամները իրենց աջակցությունն են հայտնել այս նախագծին՝ ընդգծելով, որ Հնդկաստանը սատարում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության օրակարգին։
Անդրադարձ է եղել հայ-հնդկական միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացմանը:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է երկու երկրների բարեկամական կապերի արժեքը՝ նշելով, որ դրանք հիմնված են դարերի պատմության ու փոխադարձ հարգանքի վրա։ Նա բարձր է գնահատել ՀՀ Ազգային ժողովում իր ղեկավարությամբ գործող Հայաստան–Հնդկաստան բարեկամական խմբի դերը, որն ըստ նրա՝ նպաստում է խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացմանը։
Ի պատասխան՝ Հնդկաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Հարիվանշ Նարայան Սինգհը նշել է, որ մեծապես կարևորում է հայ–հնդկական հարաբերությունների զարգացումը։ Նա առանձնացրել է Հնդկաստան–Հայաստան բարեկամական խմբի ձևավորման նշանակությունը՝ այն դիտարկելով որպես խորհրդարանական համագործակցության խորացման ու նոր հնարավորությունների բացման քայլ։ Սինգհը հատկապես ընդգծել է 2024 թվականին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի՝ Հնդկաստան կատարած պաշտոնական այցի կարևորությունը՝ որպես գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդման խորհրդանշական դրվագ։
Արշակյանը հավելել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Հնդկաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցությամբ, և երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում առկա է զգալի ներուժ։

Vice President of the Armenian National Assembly Hakob Arshakyan met with Harivansh Narayan Singh, Deputy Speaker of the Indian Parliament, in Tashkent, presenting peace initiatives for the normalization of Armenian-Azerbaijani relations, including the Crossroads of Peace project.
Members of the Indian delegation expressed their support for the initiative, emphasizing India's commitment to promoting peace and stability in the region.
The sides also discussed the enhancement of Armenian-Indian inter-parliamentary ties. Arshakyan highlighted the historic and respectful friendship between the two nations, underscoring the significance of the Armenia-India Friendship Group under his leadership in the Armenian parliament, which he said actively contributes to strengthening parliamentary cooperation.
In response, Harivansh Narayan Singh underlined the importance of developing bilateral relations and praised the formation of the India-Armenia Friendship Group, describing it as a step toward deepening cooperation and opening new opportunities. He specifically noted the symbolic importance of Armenian Parliament Speaker Alen Simonyan's official visit to India in 2024 as a milestone in strengthening ties.
Arshakyan reiterated Armenia’s interest in mutually beneficial collaboration with India and noted the substantial potential across various fields. He invited Singh to visit Armenia.