Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը տուգանվել է Կոռուպցիայի կանխարգեկման հանձնաժողովի կողմից։ Տուգանքի չափը կազմում է 300,000 դրամ։
Ըստ ԿԿՀ որոշման՝ վարչական վարույթն իր նկատմամբ նախաձեռնվել է «Ինֆոքոմ» լրատվականի «Քաջարան համայնքը համայնքապետի կնոջ մասնակցությամբ ընկերությունից ավելի քան 700 մլն դրամի գնում է կատարել» վերնագրով հրապարակման հիմքով։
Նշվել է, որ նախորդ վարույթում Հանձնաժողովն արդեն կիրառել է 200,000 դրամի տույժ՝ արձանագրելով, որ Լիլիթ Դավթյանը հանդիսանում է «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի փաստացի շահառուն, ինչը նշանակում է՝ նա անուղղակի ներգրավվածություն ունի այդ ընկերությունում։ Այս հանգամանքը, oրենքի 42-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն, Մանվել Փարամազյանը պարտավոր է եղել նշել իր հայտարարագրում՝ «Մասնակցությունն առևտրային կազմակերպություններում» բաժնում, սակայն այդ տվյալը բացակայել է, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Հետագայում Հանձնաժողովն նոր վարույթ է սկսել՝ հիմնվելով Փարամազյանի՝ կնոջ ներգրավմամբ ընկերության հետ կնքած գործարքի վրա։ ԿԿՀ-ն արձանագրել է, որ համայնքապետի կարգավիճակում գտնվելով՝ նա օրենքով նախատեսված կարգով ԿԿՀ-ին նախապես գրավոր ձևով չի տեղեկացրել այդ կապի մասին։ Վարույթի ընթացքում Փարամազյանի ներկայացուցիչը նշել է, որ Լիլիթ Դավթյանի անուղղակի մասնակցությունը «Աժդանակ» ՍՊԸ-ում կազմում է 40 տոկոս։
Նա պարզաբանել է, որ Մանվել Փարամազյանը կամ Լիլիթ Դավթյանը, լինելով փոխկապակցված անձինք՝ 40 տոկոս անուղղակի մասնաբաժնով, որևէ կերպ չեն վերահսկում «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի կանոնադրական կապիտալի կեսից ավելին, չեն կարողանում ազդել ընկերության որոշումների վրա կամ պարտադրող բնույթի հանձնարարականներ տալ։ Ըստ նրա՝ այս հանգամանքները վկայում են, որ «Աժդանակ» ՍՊԸ-ն իրավական իմաստով չի համարվում Փարամազյանին փոխկապակցված կառույց, հետևաբար՝ այդ կազմակերպության հետ պայմանագիր կնքելը չի կարող դիտարկվել որպես շահերի բախման հիմք։ Նա հավելել է, որ պայմանագիրը կնքվել է գնումների գործընթացի շրջանակում։
«Քաջարան համայնքը գնում է հայտարարել մանկապարտեզի կառուցման շինարարական աշխատանքների ձեռքբերման նպատակով, հայտարարվել է բաց մրցույթ, որին մասնակցության հայտ է ներկայացրել միայն «Աժդանակ» ՍՊԸ-ն, արդյունքում վերջինս էլ ճանաչվել է որպես մրցույթի հաղթող»,- նշել է փաստաբանը։
Փարամազյանի ներկայացուցիչը կոչ է արել դադարեցնել վարույթը։
ԿԿՀ-ն արձանագրել է, որ փոխկապակցվածության փաստի առկայությունն արդեն բավարար է համարելու, որ պաշտոնատար անձը՝ շահերի բախման մասին իրավակարգավորումների ենթակա, պարտավոր է մինչև որոշում կայացնելը կամ գործողություն իրականացնելը գրավոր ձևով այդ մասին տեղեկացնել Հանձնաժողովին, ինչը չի արվել։ Միաժամանակ արձանագրվել է, որ «Աժդանակ» ՍՊԸ-ն, գործելով որպես ակտիվ ընկերություն, պայմանագրերի արդյունքում ստանում է եկամուտներ, որոնցից կարող է շահույթ ստանալ նաև Լիլիթ Դավթյանը՝ որպես մասնակից։ Պայմանագրի կնքման պահին, Փարամազյանի կինը գործնական հարաբերությունների մեջ է գտնվել ընկերության հետ, ուստի այդ պայմանագիրը կարող էր հանգեցնել շահերի բախման ռիսկերին։

Комиссия по предотвращению коррупции Армении оштрафовала мэра Каджарана Манвела Парамазяна на 300 000 драмов за нарушение правил раскрытия информации в связи с заключением контракта с фирмой, связанной с его супругой.
Как указано в решении Комиссии, административное производство было начато на основе публикации «Инфоком» под заголовком: «Община Каджаран закупила услуг более чем на 700 млн драмов у фирмы с участием жены мэра».
Ранее Комиссия уже привлекала Парамазяна к ответственности, наложив штраф в размере 200 000 драмов, установив, что Лилит Давтян, супруга мэра, является фактическим бенефициаром ООО «Ажданак». Это означает её косвенное участие в компании. В соответствии с частью 1 статьи 42 закона «О государственной службе» Парамазян обязан был указать данный факт в своей декларации в разделе «Участие в коммерческих организациях», однако этого не сделал, сообщает «Пастинфо».
В дальнейшем было возбуждено новое производство по факту заключения сделки с компанией, связанной с Давтян. Комиссия отметила, что Парамазян, будучи должностным лицом, не уведомил её в письменной форме о наличии возможного конфликта интересов до принятия решения о заключении контракта.
Представитель Парамазяна заявил, что Лилит Давтян владеет 40% косвенной долей в ООО «Ажданак» и не имеет контроля над более чем половиной уставного капитала, не влияет на принятие решений и не может давать обязательные указания. Следовательно, юридически компания не считается аффилированной с Парамазяном, и сделка не должна расцениваться как конфликт интересов. Представитель также пояснил, что контракт был заключён в рамках процедуры закупок.
Согласно пояснению, тендер был объявлен для строительства детского сада, в котором единственным участником стало ООО «Ажданак», признанное победителем.
Тем не менее Комиссия зафиксировала, что уже сам факт аффилированности достаточен для признания конфликта интересов, а должностное лицо обязано до принятия решения уведомить об этом Комиссию в письменной форме. Также отмечено, что ООО «Ажданак», действуя как активная компания, получает доход от контрактов, часть которого может достаться Лилит Давтян. На момент заключения контракта она состояла в деловых отношениях с фирмой, что создавало риски конфликта интересов.