Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն ու Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել են Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
«Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի տեքստի վրա աշխատանքների ավարտից հետո կազմակերպչական գործընթացում առկա իրավիճակը»,– ասվում է ԱԳՆ–ի X–ի միկրոբլոգում։
Ըստ գրառման՝ նախարարները վերահաստատել են երկխոսությունն առաջիկայում շարունակելու իրենց պատրաստակամությունը։
Արարատ Միրզոյանը, Ջեյհուն Բայրամովը և Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոճորաշվիլին համատեղ մասնակցելու են պանելային քննարկման։
Ապրիլի 12-ին նախատեսվում է նաև Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ։
Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի նախորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել 2024 թվականի հոկտեմբերի 18-ին՝ կրկին Թուրքիայի տարածքում։ Այդ անգամ նախարարները հանդիպել են Ստամբուլում՝ «3+3» տարածաշրջանային խորհրդակցական հարթակի շրջանակում։

12 Апрель 2025 - 10:12 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов провели встречу в рамках Дипломатического форума в Анталье, сообщает Министерство иностранных дел Армении.
«Стороны обсудили текущую ситуацию в организационном процессе после завершения работы над текстом соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном», — говорится в сообщении министерства в микроблоге X.
Согласно публикации, министры подтвердили готовность продолжить диалог в ближайшем будущем.
Арарат Мирзоян, Джейхун Байрамов и министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили также примут совместное участие в панельной дискуссии.
На 12 апреля также запланирована встреча Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом.
Предыдущая встреча Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова состоялась 18 октября 2024 года — также на территории Турции. Тогда министры встретились в Стамбуле в рамках региональной консультативной платформы «3+3».