Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն ու Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել են Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
«Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի տեքստի վրա աշխատանքների ավարտից հետո կազմակերպչական գործընթացում առկա իրավիճակը»,– ասվում է ԱԳՆ–ի X–ի միկրոբլոգում։
Ըստ գրառման՝ նախարարները վերահաստատել են երկխոսությունն առաջիկայում շարունակելու իրենց պատրաստակամությունը։
Արարատ Միրզոյանը, Ջեյհուն Բայրամովը և Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոճորաշվիլին համատեղ մասնակցելու են պանելային քննարկման։
Ապրիլի 12-ին նախատեսվում է նաև Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ։
Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի նախորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել 2024 թվականի հոկտեմբերի 18-ին՝ կրկին Թուրքիայի տարածքում։ Այդ անգամ նախարարները հանդիպել են Ստամբուլում՝ «3+3» տարածաշրջանային խորհրդակցական հարթակի շրջանակում։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov held a meeting on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum, according to the Armenian Ministry of Foreign Affairs.
"The sides discussed the current organizational situation following the completion of work on the draft agreement on peace and interstate relations between Armenia and Azerbaijan," the ministry stated in a post on X.
The ministers reaffirmed their willingness to continue the dialogue in the near future, the post added.
Ararat Mirzoyan, Jeyhun Bayramov, and Georgian Foreign Minister Maka Bochorishvili are also expected to jointly participate in a panel discussion.
On April 12, Ararat Mirzoyan is also scheduled to meet with Turkish Foreign Minister Hakan Fidan.
The previous meeting between Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov took place on October 18, 2024, also in Turkey. At that time, the ministers met in Istanbul within the framework of the “3+3” regional consultative platform.