Ապրիլի 12-ին Հյուսիսային կիսագնդի երկնակամարում դիտվելու է գարնան առաջին լիալուսինը, որը հայտնի է որպես Վարդագույն Լուսին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Ապրիլյան լիալուսինն անվանում են նաև «Զատկական», քանի որ այն օգտագործվում է Զատկի ամսաթվի որոշման համար
«Կախված մթնոլորտից՝ Երկրի բնական արբանյակը կարճ ժամանակով կարող է երևալ մի փոքր վարդագույն։ Սակայն ապրիլյան լիալուսինը այդպես է անվանվել ոչ թե այդ բնության երևույթի պատճառով, այլ Phlox subulata (սրատերև ֆլոքս կամ վարդագույն մամուռ) բույսի ծաղկման պատճառով, որը աճում է Հյուսիսային Ամերիկայի արևելքում։
Ապրիլյան լիալուսինն անվանում են նաև «Զատկական», քանի որ այն օգտագործվում է Զատկի ամսաթվի որոշման համար։ Այս տարի քրիստոնեական գլխավոր տոնը նշվելու է ապրիլի 20-ին։
Ապրիլյան լիալուսինը առանձնահատուկ է դարձնում նաև Լուսնի մոտ գտնվող մի աստղ՝ Սպիկա անունով։ Սպիկան Կույս համաստեղության ամենապայծառ աստղն է:
Հյուսիսային Ամերիկայում Սպիկան տեսանելի կլինի Լուսնի վերևի ձախ կողմում։ Հարավային Ամերիկայի գրեթե ամբողջ տարածքից Սպիկան չի երևա, քանի որ այն կծածկվի Լուսնի կողմից։

12 апреля на небосклоне Северного полушария будет видно первое весеннее полнолуние, известное как Розовая Луна. Об этом сообщил директор государственного некоммерческого учреждения «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Левон Азизян на своей странице в Facebook.
Апрельское полнолуние также называют Пасхальной Луной, поскольку оно используется для определения даты Пасхи.
«В зависимости от атмосферных условий естественный спутник Земли может на короткое время казаться слегка розовым. Однако название “Розовая Луна” связано не с этим природным явлением, а с цветением растения Phlox subulata (стелющегося флокса), произрастающего на востоке Северной Америки», — пояснил Азизян.
В 2025 году главный христианский праздник — Пасха — будет отмечаться 20 апреля.
Особенность апрельского полнолуния — наличие рядом с Луной звезды Спика, самой яркой в созвездии Девы.
В Северной Америке Спику можно будет увидеть в верхнем левом углу от Луны. В большинстве регионов Южной Америки она будет недоступна для наблюдения, так как окажется скрыта Луной. В Европе Спика будет видна в нижней левой части относительно Луны.