Սլովակիայի պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Կալինյակը, 2024 թ․ փետրվարի և մարտի հարցազրույցներում կրկնությամբ հայտարարել է, թե իբր Հայաստանը «օկուպացրել էր Ադրբեջանի տարածքը»։ Առաջին անգամ նման պնդում հնչել է փետրվարի 21-ին՝ TA3 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ, իսկ երկրորդը՝ մարտի 16-ին հրապարակված մեկ այլ զրույցում, հայտնում է «Հետքը»։
Մասնավորապես, անդրադառնալով Ուկրաինայում ընտրությունների թեմային՝ Կալինյակը համեմատական է անցկացրել Հայաստանի և Արցախի օրինակի հետ։
«Եթե այն (նկատի ունի Ուկրաինան – հեղ.) միակը լիներ, որն օկուպացվել է, ես ոչինչ չէի ասի: Բայց Կիպրոսում ընտրությունները վատ չեն անցնում, ընդ որում՝ երկրի 1/3-ը օկուպացված է արդեն 40 տարի: Սա՝ առաջին դեպքը: Երկրորդ դեպքը՝ երբ ընտրություններ են անցկացվել շատ այլ տարածքներում. երբ Հայաստանը օկուպացրել էր Ադրբեջանը, բայց չնայած դրան՝ Ադրբեջանում տեղի են ունեցել որոշ գործընթացներ: Նման բազմաթիվ դեպքեր կան»,–ասել է նա։
Սակայն այս հայտարարություններին ի պատասխան ՀՀ կառավարությունը որևէ հրապարակային կամ դիվանագիտական գործողություն չի իրականացրել։ Ոչ Սլովակիայում ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը, ոչ էլ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը որևէ կերպ չեն արձագանքել Սլովակիայի բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից տարածվող կեղծ թեզերին։
Սլովակիայի հայ համայնքը, լինելով միակ տեսանելի արձագանքող կողմը, երկու անգամ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ընդդիմանալով նախարարի ասածներին և հորդորելով նրան ստուգել փաստերը։
Փետրվարի 22-ին «Լուրեր Ղարաբաղ-Արցախից» ֆեյսբուքյան էջով Սլովակիայի հայերը գրել են. «Ցավում ենք, որ նախարարը տրվել է ադրբեջանական քարոզչությանը: Քաղաքական գործիչները պետք է ստուգեն փաստերը, այլ ոչ թե ապատեղեկատվություն տարածեն…»։
Նրանք, պատմական վկայակոչումներով, նշել են, որ հենց Ադրբեջանն է օկուպացրել ՀՀ միջազգայինորեն ճանաչված տարածքի մի մասը, Ղարաբաղի 120,000 հայերին վտարել իրենց բնօրրանից ու ոչնչացնելով քրիստոնեական ժառանգությունը։
Մարտի 18-ին հայ համայնքը կրկին արձագանքել է Կալինյակի երկրորդ հայտարարությանը՝ նշելով. «Հայաստանը պատմության ընթացքում երբեք չի ներխուժել Ադրբեջան և երբեք չի օկուպացրել որևէ ադրբեջանական տարածք։ Հավանաբար Դուք դարձել եք բռնապետ Ալիևի ռեժիմի քարոզչության զոհ… Ադրբեջանը ներկայում օկուպացրել է մոտ 200 քկմ հայկական ինքնիշխան տարածք և Բաքվում պահում է տասնյակ հայ գերեվարված անձանց…»։
Հայ համայնքն իր հայտարարության վերջում նշել է. «Պատկերացրեք, որ հարևան երկիր ռմբակոծում է Սլովակիան, օկուպացնում Բրատիսլավայի մեծ մասը… Հենց այդպիսի բան է անում այսօր Ադրբեջանը Հայաստանի նկատմամբ։ Այսպիսին են փաստերը…»։
Սակայն թե՛ Կալինյակի երկու հայտարարություններից հետո, թե՛ հայ համայնքի հրապարակային միջամտություններից հետո ՀՀ ԱԳՆ-ի արձագանքը մնացել է անբավարար։
«Հետք»-ը փորձել է պարզաբանում ստանալ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանից՝ մի քանի կոնկրետ հարց ուղղելով, բայց, նախարարությունը սահմանափակվել է ընդհանրական, ոչ հստակ ձևակերպումներով։
Նախարարությունը նշել է. «ՀՀ ԱԳ նախարարությունը, ինչպես նաեւ Սլովակիայում ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապ են պահպանում սլովակ գործընկերների հետ, և դիվանագիտական խողովակներով մշտապես բարձրաձայնվում է Հայաստանին մտահոգող այս կամ այն հարցը…»։
Այնուամենայնիվ, ոչ մի խոսք չի ասվել այն մասին, թե արդյոք ՀՀ ԱԳՆ-ն կամ Սլովակիայում ՀՀ դեսպանությունը որևէ կերպ արձագանքել են Կալինյակի տարածած ապատեղեկատվությանը։
Նշվում է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն 2024 թ․ հունիսին, ինչպես նաև 2025-ի հունվարին, բողոքի նոտաներ է ներկայացրել Բելառուսին և Ռուսաստանին՝ նրանց բարձրաստիճան պաշտոնյաների արտահայտությունների համար, բայց Սլովակիայի պաշտոնյաների դեպքում նման արձագանք չի եղել։
Նշվում է, որ Սլովակիան ու Ադրբեջանը համագործակցում են ռազմական ոլորտում։
2017-2018 թթ., երբ Սլովակիան ղեկավարում էր այսօրվա վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն, այդ երկիրը ծանր հրետանային ռազմատեխնիկա է առաքել Ադրբեջան, որը հետագայում կիրառվել է, մասնավորապես, 44-օրյա պատերազմում Արցախի դեմ, ինչը փաստագրված է: Բայց արտահանման փաստաթղթերում որպես հասցեատեր նշվել է իսրայելական ռազմարդյունաբերական ընկերություններից մեկը, որն իրականում Ադրբեջանի գլխավոր մատակարարներից է: Այսինքն՝ կիրառվել է Իսրայելի միջոցով զենքի իրական գնորդին թաքցնելու սխեմա: Այս մասին 2018-ին բարձրաձայնել էր նաեւ դեսպան Սեյրանյանը: Ավելի ուշ «Հետքի» միջոցով սլովակ լրագրողների հարցերին պատասխանելիս այդ երկրի էկոնոմիկայի նախարարությունը, որը զենքի արտահանման թույլտվություն էր տվել, փորձել է «լվանալ ձեռքերը»՝ հայտարարելով, թե գնորդը եղել է իսրայելական կողմը:

Slovakia’s Minister of Defense, Robert Kaliňák, stated twice in recent interviews—in February and March 2024—that Armenia had allegedly “occupied Azerbaijani territory,” reports Hetq.am . The first instance was during a February 21 interview with Slovakia’s TA3 television, and the second occurred on March 16 in another published conversation.
In the context of discussing elections in Ukraine, Kaliňák drew a controversial parallel with Armenia and Nagorno-Karabakh: “If Ukraine were the only country under occupation, I wouldn’t comment. But in Cyprus, elections are held despite one-third of the country being under occupation for 40 years. Similarly, elections have been held elsewhere—such as when Armenia occupied Azerbaijan, yet certain processes still occurred there. There are many such cases,” he claimed.
Despite the gravity of these allegations, the Armenian government has issued no public or diplomatic response. Neither Armenia’s Ambassador to Slovakia, Andranik Hovhannisyan, nor Foreign Minister Ararat Mirzoyan has reacted to disinformation spread by a high-ranking Slovak official.
The Slovak Armenian community remains the only visible respondent. It has issued two statements challenging Kaliňák’s claims and urging fact-checking. On February 22, the “News from Karabakh-Artsakh” Facebook page posted: “We regret that the minister has succumbed to Azerbaijani propaganda. Politicians must verify facts instead of spreading misinformation.”
Citing historical evidence, the community asserted that it is Azerbaijan that has occupied parts of Armenia’s internationally recognized territory, expelled 120,000 Armenians from Nagorno-Karabakh, and destroyed Christian heritage sites.
Responding to Kaliňák’s March remarks, the community reiterated: “Armenia has never invaded Azerbaijan nor occupied any Azerbaijani territory. You have likely become a victim of dictator Aliyev’s regime propaganda… Azerbaijan currently occupies about 200 square kilometers of Armenian sovereign territory and holds dozens of Armenian captives in Baku.”
Their statement concluded: “Imagine if a neighboring country bombed Slovakia and occupied most of Bratislava… That’s exactly what Azerbaijan is doing to Armenia. These are the facts.”
Nevertheless, the Ministry of Foreign Affairs has yet to respond adequately. Although Hetq submitted questions to Minister Mirzoyan, the ministry issued only vague statements, saying it maintains contact with Slovak counterparts and “diplomatically raises concerns,” without specifically addressing Kaliňák’s comments.
It is noted that Armenia previously sent formal protest notes to Belarus in June 2024 and to Russia in January 2025 regarding statements by their officials. However, there has been no such action regarding Slovakia.
Slovakia and Azerbaijan are known to cooperate militarily. In 2017-2018, under Prime Minister Robert Fico’s administration, Slovakia exported heavy artillery to Azerbaijan. These weapons were reportedly used during the 44-day war in Nagorno-Karabakh. Official documents listed an Israeli defense firm as the recipient, masking Azerbaijan as the end-user—an arrangement exposed by Ambassador Seyranyan and later confirmed by Slovak journalists. Slovakia’s Ministry of Economy, responsible for the export permit, denied liability, stating that the buyer was an Israeli entity.