Սլովակիայի պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Կալինյակը, 2024 թ․ փետրվարի և մարտի հարցազրույցներում կրկնությամբ հայտարարել է, թե իբր Հայաստանը «օկուպացրել էր Ադրբեջանի տարածքը»։ Առաջին անգամ նման պնդում հնչել է փետրվարի 21-ին՝ TA3 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ, իսկ երկրորդը՝ մարտի 16-ին հրապարակված մեկ այլ զրույցում, հայտնում է «Հետքը»։
Մասնավորապես, անդրադառնալով Ուկրաինայում ընտրությունների թեմային՝ Կալինյակը համեմատական է անցկացրել Հայաստանի և Արցախի օրինակի հետ։
«Եթե այն (նկատի ունի Ուկրաինան – հեղ.) միակը լիներ, որն օկուպացվել է, ես ոչինչ չէի ասի: Բայց Կիպրոսում ընտրությունները վատ չեն անցնում, ընդ որում՝ երկրի 1/3-ը օկուպացված է արդեն 40 տարի: Սա՝ առաջին դեպքը: Երկրորդ դեպքը՝ երբ ընտրություններ են անցկացվել շատ այլ տարածքներում. երբ Հայաստանը օկուպացրել էր Ադրբեջանը, բայց չնայած դրան՝ Ադրբեջանում տեղի են ունեցել որոշ գործընթացներ: Նման բազմաթիվ դեպքեր կան»,–ասել է նա։
Սակայն այս հայտարարություններին ի պատասխան ՀՀ կառավարությունը որևէ հրապարակային կամ դիվանագիտական գործողություն չի իրականացրել։ Ոչ Սլովակիայում ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը, ոչ էլ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը որևէ կերպ չեն արձագանքել Սլովակիայի բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից տարածվող կեղծ թեզերին։
Սլովակիայի հայ համայնքը, լինելով միակ տեսանելի արձագանքող կողմը, երկու անգամ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ընդդիմանալով նախարարի ասածներին և հորդորելով նրան ստուգել փաստերը։
Փետրվարի 22-ին «Լուրեր Ղարաբաղ-Արցախից» ֆեյսբուքյան էջով Սլովակիայի հայերը գրել են. «Ցավում ենք, որ նախարարը տրվել է ադրբեջանական քարոզչությանը: Քաղաքական գործիչները պետք է ստուգեն փաստերը, այլ ոչ թե ապատեղեկատվություն տարածեն…»։
Նրանք, պատմական վկայակոչումներով, նշել են, որ հենց Ադրբեջանն է օկուպացրել ՀՀ միջազգայինորեն ճանաչված տարածքի մի մասը, Ղարաբաղի 120,000 հայերին վտարել իրենց բնօրրանից ու ոչնչացնելով քրիստոնեական ժառանգությունը։
Մարտի 18-ին հայ համայնքը կրկին արձագանքել է Կալինյակի երկրորդ հայտարարությանը՝ նշելով. «Հայաստանը պատմության ընթացքում երբեք չի ներխուժել Ադրբեջան և երբեք չի օկուպացրել որևէ ադրբեջանական տարածք։ Հավանաբար Դուք դարձել եք բռնապետ Ալիևի ռեժիմի քարոզչության զոհ… Ադրբեջանը ներկայում օկուպացրել է մոտ 200 քկմ հայկական ինքնիշխան տարածք և Բաքվում պահում է տասնյակ հայ գերեվարված անձանց…»։
Հայ համայնքն իր հայտարարության վերջում նշել է. «Պատկերացրեք, որ հարևան երկիր ռմբակոծում է Սլովակիան, օկուպացնում Բրատիսլավայի մեծ մասը… Հենց այդպիսի բան է անում այսօր Ադրբեջանը Հայաստանի նկատմամբ։ Այսպիսին են փաստերը…»։
Սակայն թե՛ Կալինյակի երկու հայտարարություններից հետո, թե՛ հայ համայնքի հրապարակային միջամտություններից հետո ՀՀ ԱԳՆ-ի արձագանքը մնացել է անբավարար։
«Հետք»-ը փորձել է պարզաբանում ստանալ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանից՝ մի քանի կոնկրետ հարց ուղղելով, բայց, նախարարությունը սահմանափակվել է ընդհանրական, ոչ հստակ ձևակերպումներով։
Նախարարությունը նշել է. «ՀՀ ԱԳ նախարարությունը, ինչպես նաեւ Սլովակիայում ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապ են պահպանում սլովակ գործընկերների հետ, և դիվանագիտական խողովակներով մշտապես բարձրաձայնվում է Հայաստանին մտահոգող այս կամ այն հարցը…»։
Այնուամենայնիվ, ոչ մի խոսք չի ասվել այն մասին, թե արդյոք ՀՀ ԱԳՆ-ն կամ Սլովակիայում ՀՀ դեսպանությունը որևէ կերպ արձագանքել են Կալինյակի տարածած ապատեղեկատվությանը։
Նշվում է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն 2024 թ․ հունիսին, ինչպես նաև 2025-ի հունվարին, բողոքի նոտաներ է ներկայացրել Բելառուսին և Ռուսաստանին՝ նրանց բարձրաստիճան պաշտոնյաների արտահայտությունների համար, բայց Սլովակիայի պաշտոնյաների դեպքում նման արձագանք չի եղել։
Նշվում է, որ Սլովակիան ու Ադրբեջանը համագործակցում են ռազմական ոլորտում։
2017-2018 թթ., երբ Սլովակիան ղեկավարում էր այսօրվա վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն, այդ երկիրը ծանր հրետանային ռազմատեխնիկա է առաքել Ադրբեջան, որը հետագայում կիրառվել է, մասնավորապես, 44-օրյա պատերազմում Արցախի դեմ, ինչը փաստագրված է: Բայց արտահանման փաստաթղթերում որպես հասցեատեր նշվել է իսրայելական ռազմարդյունաբերական ընկերություններից մեկը, որն իրականում Ադրբեջանի գլխավոր մատակարարներից է: Այսինքն՝ կիրառվել է Իսրայելի միջոցով զենքի իրական գնորդին թաքցնելու սխեմա: Այս մասին 2018-ին բարձրաձայնել էր նաեւ դեսպան Սեյրանյանը: Ավելի ուշ «Հետքի» միջոցով սլովակ լրագրողների հարցերին պատասխանելիս այդ երկրի էկոնոմիկայի նախարարությունը, որը զենքի արտահանման թույլտվություն էր տվել, փորձել է «լվանալ ձեռքերը»՝ հայտարարելով, թե գնորդը եղել է իսրայելական կողմը:

14 Апрель 2025 - 07:48 AMT
Министр обороны Словакии Роберт Калиняк в двух интервью, опубликованных в феврале и марте 2024 года, вновь повторил утверждение о том, что «Армения оккупировала территорию Азербайджана», сообщает «Hetq». Первое заявление прозвучало 21 февраля в эфире телеканала TA3, второе — 16 марта в другом интервью.
Говоря о выборах на Украине, Калиняк провел спорную параллель с ситуацией в Армении и Арцахе: «Если бы Украина была единственной страной, подвергшейся оккупации, я бы ничего не сказал. Но на Кипре выборы проходят несмотря на то, что треть страны оккупирована уже 40 лет. Это первый случай. Второй — когда Армения оккупировала Азербайджан, но, несмотря на это, в Азербайджане произошли определенные процессы. Таких случаев много».
На фоне этих заявлений правительство Армении не предприняло ни одной публичной или дипломатической меры. Посол Армении в Словакии Андраник Ованнисян и министр иностранных дел Арарат Мирзоян не отреагировали на заявления, являющиеся дезинформацией, озвученной высокопоставленным чиновником.
Единственной стороной, выразившей протест, стала армянская община Словакии. Она дважды выступила с заявлениями, осудив высказывания министра и призвав к проверке фактов. 22 февраля на странице «Новости Карабаха-Арцаха» в Facebook словацкие армяне написали: «Сожалеем, что министр поддался азербайджанской пропаганде. Политики должны проверять факты, а не распространять дезинформацию…»
Община заявила, что именно Азербайджан оккупировал часть международно признанной территории Армении, изгнал 120 000 армян из Карабаха и уничтожает христианское наследие.
18 марта армянская община вновь отреагировала на второе заявление Калиняка: «Армения никогда в истории не вторгалась в Азербайджан и не оккупировала ни одного квадратного метра его территории. Возможно, вы стали жертвой пропаганды режима диктатора Алиева… В настоящее время Азербайджан оккупирует около 200 квадратных километров суверенной территории Армении и удерживает десятки армянских пленных в Баку…»
Заявление завершилось следующей фразой: «Представьте, что соседнее государство бомбит Словакию и оккупирует большую часть Братиславы… Именно это делает сегодня Азербайджан в отношении Армении. Таковы факты…»
Несмотря на это, ни после заявлений Калиняка, ни после заявлений армянской общины, МИД Армении не предпринял адекватных шагов.
«Hetq» направил конкретные вопросы министру иностранных дел Армении, но МИД ограничился расплывчатым ответом, в котором говорится, что «МИД Армении и посольство в Словакии поддерживают постоянную связь с словацкими партнерами, и по дипломатическим каналам регулярно поднимаются вопросы, вызывающие обеспокоенность у Армении…»
При этом в ответе ничего не сказано о том, дали ли армянские представители какую-либо реакцию на распространенную Калиняком дезинформацию.
Отмечается, что МИД Армении направлял ноты протеста Белоруссии в июне 2024 года и России в январе 2025 года за высказывания их высокопоставленных лиц. Однако в случае со Словакией аналогичных шагов предпринято не было.
Также известно, что Словакия и Азербайджан сотрудничают в военной сфере.
В 2017–2018 годах, когда правительство Словакии возглавлял нынешний премьер-министр Роберт Фицо, страна экспортировала в Азербайджан тяжелую артиллерию. Эти вооружения, как зафиксировано, впоследствии применялись Азербайджаном в 44-дневной войне против Арцаха. В экспортных документах получателем была указана израильская оборонная компания — один из главных поставщиков оружия для Баку. Таким образом, была использована схема сокрытия конечного покупателя через Израиль. Об этом в 2018 году заявлял также посол Сейранян. Позднее, в ответ на запрос журналистов, Министерство экономики Словакии, выдавшее экспортное разрешение, заявило, что официальным покупателем выступала израильская сторона.