ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը հորդորել է ԱՄՆ–ում ապօրինի գտնվող անձանց հեռանալ նախքան պետական մարմինների կողմից բացահայտվելը:
«Եթե ճանաչում եք Միացյալ Նահանգներում ապօրինի գտնվող անձանց, խրախուսեք նրանց հեռանալ՝ նախքան պետական մարմինների կողմից բացահայտվելը:
Բոլորի համար ուղերձը պարզ է՝ կատարե՛ք ճիշտ ընտրություն, հետևե՛ք օրենքին և մի՛ վտանգեք ձեր անվտանգությունը, ձեր ընտանիքը կամ ձեր ապագան»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Թրամփը բազմիցս ընդգծել է ԱՄՆ ներգաղթի քաղաքականության խստացման անհրաժեշտությունը։ Հունվարի 20-ին նախագահության պաշտոնը ստանձնելուց հետո նա հրամանագիր է ստորագրել՝ Մեքսիկայի հետ սահմանին արտակարգ դրություն հայտարարելու վերաբերյալ։ New York Post-ի աղբյուրի տվյալներով՝ Թրամփի պաշտոնավարման սկզբից ի վեր ավելի քան 100 հազար մարդ է արտաքսվել։

Посольство США в Армении призвало находящихся на территории Соединённых Штатов незаконных мигрантов добровольно покинуть страну до того, как их обнаружат государственные органы.
«Если вы знаете людей, незаконно находящихся в США, призовите их покинуть страну до того, как их выявят государственные органы. Послание для всех однозначное: сделайте правильный выбор, соблюдайте закон и не подвергайте опасности свою безопасность, свою семью или своё будущее», — говорится в заявлении посольства.
Президент Дональд Трамп неоднократно подчёркивал необходимость ужесточения миграционной политики. 20 января, в день вступления в должность, он подписал указ о введении чрезвычайного положения на границе с Мексикой. По данным источника New York Post, с начала его правления было депортировано более 100 тысяч человек.