Գյումրիում տեղական ինքնակառավարման ընտրություններից հետո տեղի է ունեցել Ընտրական հանձնաժողովի նիստը, որի շրջանակում կատարվել է ավագանու ընտրված անդամների մանդատների տրամադրումը և գրանցումը՝ քննարկվել է ինքնաբացարկի 2 դիմում։
Մանդատից հրաժարվել է «Մեր քաղաքը» դաշինքի ցուցակը գլխավորող Մարտուն Գրիգորյանը, որը նաև Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր է, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Մանդատից հրաժարվել է նաև «Իմ հզոր համայնք» կուսակցության ցուցակում երրորդ հորիզոնականում գտնվող Սուսաննա Մկրտչյանը։
Ավագանու առաջին նիստը նախատեսված է անցկացնել ապրիլի 16-ին, որի ընթացքում էլ նոր կազմը կընտրի քաղաքապետին։
«Մեր քաղաքը» դաշինքի առաջնորդ Մարտուն Գրիգորյանն ապրիլի 4–ին հայտարարել է, որ իր ղեկավարած քաղաքական ուժը կապահովի բավարար քանակությամբ քվեներ՝ Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնում Վարդան Ղուկասյանի ընտրությունը երաշխավորելու համար։ Նա հայտարարել է, որ ՔՊ-ն Գյումրիում այլևս իշխանություն չէ։
«Մեր քաղաքը» դաշինքը հայտարարում է, որ կտա անհրաժեշտ քանակությամբ քվե՝ մյուս երկու ուժերի կողմից սատարվող թեկնածու Վարդան Ղուկասյանին՝ առանց որևէ պաշտոնի, ակնկալիքի և որևէ պայմանավորվածության»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Martun Grigoryan, the top candidate of the Our City alliance and a current member of the National Assembly representing the I Have Honor faction, has declined his city council mandate in Gyumri, according to Pastinfo.
Following local self-government elections in Gyumri, the Election Commission convened to register elected council members and process two withdrawal requests. Alongside Grigoryan, Susanna Mkrtchyan, third on the list of the My Strong Community party, also renounced her mandate.
The city council’s first official session is scheduled for April 16, during which members will elect the new mayor.
On April 4, Grigoryan announced that his alliance would secure enough votes to ensure the election of Vardan Ghukasyan as Gyumri’s mayor. He emphasized that the ruling Civil Contract party no longer holds power in the city.
Our City stated in its announcement: “We will provide the necessary number of votes to support Vardan Ghukasyan, the candidate backed by the other two forces, without demanding any position, expectations, or conditions.”