Գյումրիում տեղական ինքնակառավարման ընտրություններից հետո տեղի է ունեցել Ընտրական հանձնաժողովի նիստը, որի շրջանակում կատարվել է ավագանու ընտրված անդամների մանդատների տրամադրումը և գրանցումը՝ քննարկվել է ինքնաբացարկի 2 դիմում։
Մանդատից հրաժարվել է «Մեր քաղաքը» դաշինքի ցուցակը գլխավորող Մարտուն Գրիգորյանը, որը նաև Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր է, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Մանդատից հրաժարվել է նաև «Իմ հզոր համայնք» կուսակցության ցուցակում երրորդ հորիզոնականում գտնվող Սուսաննա Մկրտչյանը։
Ավագանու առաջին նիստը նախատեսված է անցկացնել ապրիլի 16-ին, որի ընթացքում էլ նոր կազմը կընտրի քաղաքապետին։
«Մեր քաղաքը» դաշինքի առաջնորդ Մարտուն Գրիգորյանն ապրիլի 4–ին հայտարարել է, որ իր ղեկավարած քաղաքական ուժը կապահովի բավարար քանակությամբ քվեներ՝ Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնում Վարդան Ղուկասյանի ընտրությունը երաշխավորելու համար։ Նա հայտարարել է, որ ՔՊ-ն Գյումրիում այլևս իշխանություն չէ։
«Մեր քաղաքը» դաշինքը հայտարարում է, որ կտա անհրաժեշտ քանակությամբ քվե՝ մյուս երկու ուժերի կողմից սատարվող թեկնածու Վարդան Ղուկասյանին՝ առանց որևէ պաշտոնի, ակնկալիքի և որևէ պայմանավորվածության»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Мартун Григорян, возглавляющий список блока «Наш город» и являющийся депутатом Национального собрания от фракции «Честь имею», отказался от мандата члена совета Гюмри, сообщает «Пастинфо».
После выборов в органы местного самоуправления в Гюмри состоялось заседание Избирательной комиссии, на котором были вручены и зарегистрированы мандаты избранных членов совета, а также рассмотрены два заявления об отказе.
От мандата также отказалась Сусанна Мкртчян, занимавшая третье место в списке партии «Моя сильная община».
Первая сессия новоизбранного совета назначена на 16 апреля. В ходе заседания должен быть избран новый мэр города.
Григорян 4 апреля заявил, что возглавляемая им политическая сила обеспечит необходимое количество голосов для избрания Вардана Гукасяна мэром Гюмри. Он также отметил, что партия «Гражданский договор» больше не является властью в городе.
В заявлении блока «Наш город» говорится: «Мы предоставим необходимое количество голосов для поддержки кандидата Вардана Гукасяна, выдвинутого двумя другими силами, без каких-либо должностей, ожиданий и условий».