Մարտ ամսվա վերջին բրիտանական մասնավոր ընկերության ինքնաթիռը նկատվել է Հայաստանի երկնքում՝ պտտվելով Երևանի ու Սիսիանի շուրջ, ինչը հաստատվել է Flightradar24 կայքում։ Այնուհետև, ըստ նույն աղբյուրների, ինքնաթիռը շարժվել է Թբիլիսի, այնուհետ թռել է դեպի Գյանջա և շարժվել Լեռնային Ղարաբաղ՝ երկարատև շրջանաձև թռիչքներ կատարելով նաև այդ տարածքում։ Oդանավը պատկանում է Բորնմութում հիմնված Flight Precision ընկերությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ընկերության պաշտոնական կայքում նշվում է, որ իրենք շահագործում են Beechcraft King Air 350i օդանավը՝ համալրված Aerodata (AD-AFIS) ինքնաշխատ թռիչքների ստուգման համակարգով։ Ըստ կայքի, ընկերությունն իրականացնում է թռիչքային անվտանգության ստուգումներ աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում։ Վկայակոչելով նույն աղբյուրը՝ նշվում է, որ նրանք ծառայություններ են մատուցել ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ ռազմական ոլորտներին՝ Եվրոպայում, Աֆրիկայում, ԱՊՀ-ում, Մերձավոր ու Հեռավոր Արևելքում։
Sputnik Արմենիան դիմել է ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեին՝ Սիսիանի տարածքում կատարված թռիչքների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու համար։
Քաղավիացիայի պատասխանում նշվել է, որ մարտ ամսին անգլիական «Flight Precision Ltd» ընկերությունը, «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ-ի պատվերով, «Beechcraft Corporation B300» օդանավով թռիչքափորձարկումներ է իրականացրել Սիսիանի օդանավակայանում՝ տեղադրված VOR/DME ռադիոնավիգացիոն համակարգի փորձարկման նպատակով։
Ավելին, «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ-ն ներառված է բրիտանական ընկերության կայքում նշված հաճախորդների ցանկում։
Նշվում է, որ ներկայում Սիսիանի օդանավակայանը հանդիսանում է ռազմական նշանակության օբյեկտ, թեև նախատեսվում է դրա վերագործարկումը նաև քաղաքացիական նպատակներով։
Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ բրիտանական օդանավը տեխնիկական թռիչքներ է իրականացրել նաև օկուպացված Արցախի տարածքում՝ Ադրբեջանի կողմից կառուցվող «Լաչին» օդանավակայանի տարածքում։ Չհաստատված աղբյուրների համաձայն՝ այն կարող է լինել առաջին օդանավը, որը վայրէջք և թռիչք է իրականացրել այդ օդանավակայանում։
Ապրիլի սկզբին ինքնաթիռը՝ Ադրբեջանի տարածքում գործողություններից հետո, Թբիլիսիով վերադարձել է Հայաստան, թռիչքներ իրականացրել Սիսիանի ու Կապանի օդանավակայանների շուրջ, ապա մեկնել Եվրոպա։

According to Flightradar24, the aircraft, operated by the Bournemouth-based company Flight Precision, was spotted circling above Yerevan and Sisian before continuing to Tbilisi, Ganja, and then performing extended flight patterns over Nagorno-Karabakh.
The company’s official website states it operates the Beechcraft King Air 350i aircraft equipped with an Aerodata (AD-AFIS) automated flight inspection system. Flight Precision specializes in flight safety inspections across various global regions, including civil and military sectors in Europe, Africa, the CIS, and the Middle and Far East.
Sputnik Armenia reached out to the Civil Aviation Committee of Armenia for clarification regarding the flights in the Sisian area. The committee confirmed that in March, at the request of HayAeronavigation CJSC, Flight Precision Ltd conducted test flights with a Beechcraft Corporation B300 aircraft to evaluate the newly installed VOR/DME radio navigation system at Sisian Airport.
HayAeronavigation CJSC is also listed among Flight Precision’s clients on the company’s website.
Sisian Airport is currently designated as a military facility, although plans are underway for its future use in civil aviation as well.
According to the same source, the UK aircraft also performed technical flights over territory in Nagorno-Karabakh currently occupied by Azerbaijan, including near the under-construction "Lachin" Airport. Unconfirmed reports suggest this aircraft might have been the first to land and take off at that facility.
In early April, following its operations in Azerbaijan, the aircraft returned to Armenia via Tbilisi and continued flights around the airports of Sisian and Kapan before heading back to Europe.