Մարտ ամսվա վերջին բրիտանական մասնավոր ընկերության ինքնաթիռը նկատվել է Հայաստանի երկնքում՝ պտտվելով Երևանի ու Սիսիանի շուրջ, ինչը հաստատվել է Flightradar24 կայքում։ Այնուհետև, ըստ նույն աղբյուրների, ինքնաթիռը շարժվել է Թբիլիսի, այնուհետ թռել է դեպի Գյանջա և շարժվել Լեռնային Ղարաբաղ՝ երկարատև շրջանաձև թռիչքներ կատարելով նաև այդ տարածքում։ Oդանավը պատկանում է Բորնմութում հիմնված Flight Precision ընկերությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ընկերության պաշտոնական կայքում նշվում է, որ իրենք շահագործում են Beechcraft King Air 350i օդանավը՝ համալրված Aerodata (AD-AFIS) ինքնաշխատ թռիչքների ստուգման համակարգով։ Ըստ կայքի, ընկերությունն իրականացնում է թռիչքային անվտանգության ստուգումներ աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում։ Վկայակոչելով նույն աղբյուրը՝ նշվում է, որ նրանք ծառայություններ են մատուցել ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ ռազմական ոլորտներին՝ Եվրոպայում, Աֆրիկայում, ԱՊՀ-ում, Մերձավոր ու Հեռավոր Արևելքում։
Sputnik Արմենիան դիմել է ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեին՝ Սիսիանի տարածքում կատարված թռիչքների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու համար։
Քաղավիացիայի պատասխանում նշվել է, որ մարտ ամսին անգլիական «Flight Precision Ltd» ընկերությունը, «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ-ի պատվերով, «Beechcraft Corporation B300» օդանավով թռիչքափորձարկումներ է իրականացրել Սիսիանի օդանավակայանում՝ տեղադրված VOR/DME ռադիոնավիգացիոն համակարգի փորձարկման նպատակով։
Ավելին, «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ-ն ներառված է բրիտանական ընկերության կայքում նշված հաճախորդների ցանկում։
Նշվում է, որ ներկայում Սիսիանի օդանավակայանը հանդիսանում է ռազմական նշանակության օբյեկտ, թեև նախատեսվում է դրա վերագործարկումը նաև քաղաքացիական նպատակներով։
Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ բրիտանական օդանավը տեխնիկական թռիչքներ է իրականացրել նաև օկուպացված Արցախի տարածքում՝ Ադրբեջանի կողմից կառուցվող «Լաչին» օդանավակայանի տարածքում։ Չհաստատված աղբյուրների համաձայն՝ այն կարող է լինել առաջին օդանավը, որը վայրէջք և թռիչք է իրականացրել այդ օդանավակայանում։
Ապրիլի սկզբին ինքնաթիռը՝ Ադրբեջանի տարածքում գործողություններից հետո, Թբիլիսիով վերադարձել է Հայաստան, թռիչքներ իրականացրել Սիսիանի ու Կապանի օդանավակայանների շուրջ, ապա մեկնել Եվրոպա։

В конце марта самолёт частной британской компании был замечен в воздушном пространстве Армении — он совершал круговые полёты в районе Еревана и Сисиана. Информация об этом подтверждается данными с сайта Flightradar24. Затем, согласно тем же источникам, самолёт направился в Тбилиси, далее в Гянджу и совершил длительные круговые полёты над территорией Нагорного Карабаха. Как сообщает «Спутник Армения», воздушное судно принадлежит базирующейся в Борнмуте компании Flight Precision.
На официальном сайте компании указано, что она эксплуатирует самолёт Beechcraft King Air 350i, оснащённый автоматизированной системой проверки полётов Aerodata (AD-AFIS). Flight Precision проводит инспекции в сфере авиационной безопасности в различных регионах мира. Указывается, что компания предоставляет услуги как в гражданской, так и в военной сфере — в Европе, Африке, СНГ, а также на Ближнем и Дальнем Востоке.
«Спутник Армения» обратился в Комитет гражданской авиации Армении за разъяснением полётов в районе Сисиана. В ответе комитета отмечается, что в марте по заказу ЗАО «Айаэронавигация» британская компания Flight Precision Ltd провела полётные испытания радионавигационной системы VOR/DME, установленной в аэропорту Сисиана, используя самолёт Beechcraft Corporation B300.
Кроме того, ЗАО «Айаэронавигация» указано в числе клиентов на официальном сайте британской компании.
Отмечается, что на сегодняшний день аэропорт Сисиана используется в военных целях, однако планируется его переоснащение и для гражданского назначения.
По информации СМИ, британский самолёт также совершал технические полёты над оккупированной территорией Арцаха — в районе строящегося Азербайджаном аэропорта «Лачин». По неподтверждённым данным, это могло быть первое воздушное судно, совершившее посадку и взлёт на данном объекте.
В начале апреля после выполнения задач на территории Азербайджана самолёт через Тбилиси вернулся в Армению, выполнил полёты в районе аэропортов Сисиана и Капана, после чего направился в Европу.