Ապրիլի 13-ին, ժամը 22:20-ի մոտակայքում, ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է համայնքի մշակույթի տունը, հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը հանդես է եկել առաջարկով՝ ստեղծելու Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի խախտման դեպքերն ու դրանց վերաբերյալ տեղեկատվությունը ուսումնասիրելու համար, սակայն «մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել»:
Մարտի 16–ից սկսած Ադրբեջանի ՊՆ–ն օրը մի քանի անգամ ապատեղեկատվություն է տարածում իբր հայկական կողմից արձակվող կրակոցների մասին։ Հայաստանի ՊՆ–ն հետևողականորեն հերքում այդ հայտարարությունները։ Բաքվի ապատեղեկատվությունը հերքել է նաև ԵՄ դիտորդական առաքելությունը և ավելացրել գիշերային պարեկությունները։

14 Апрель 2025 - 11:07 AMT
13 апреля около 22:20 подразделения вооружённых сил Азербайджана открыли огонь в направлении населённого пункта Хнацах в Сюникской области, в результате чего был повреждён дом культуры, сообщает Министерство обороны Армении.
«Призываем азербайджанскую сторону расследовать факт обстрела дома культуры в Хнацахе и выступить с публичными разъяснениями», — говорится в заявлении.
Аппарат премьер-министра Армении предложил создать совместный армяно-азербайджанский механизм для изучения случаев нарушения режима прекращения огня и соответствующей информации. Однако, как подчёркивается, «до сих пор Азербайджан не отреагировал».
С 16 марта Минобороны Азербайджана ежедневно распространяет дезинформацию о якобы открываемом армянской стороной огне. Министерство обороны Армении систематически опровергает эти заявления. Миссия наблюдателей Европейского союза также опровергла информацию из Баку и увеличила количество ночных патрулирований.