Ապրիլի 13-ին, ժամը 22:20-ի մոտակայքում, ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է համայնքի մշակույթի տունը, հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը հանդես է եկել առաջարկով՝ ստեղծելու Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի խախտման դեպքերն ու դրանց վերաբերյալ տեղեկատվությունը ուսումնասիրելու համար, սակայն «մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել»:
Մարտի 16–ից սկսած Ադրբեջանի ՊՆ–ն օրը մի քանի անգամ ապատեղեկատվություն է տարածում իբր հայկական կողմից արձակվող կրակոցների մասին։ Հայաստանի ՊՆ–ն հետևողականորեն հերքում այդ հայտարարությունները։ Բաքվի ապատեղեկատվությունը հերքել է նաև ԵՄ դիտորդական առաքելությունը և ավելացրել գիշերային պարեկությունները։

Armenia has accused Azerbaijani forces of firing toward the village of Khnatsakh in Syunik Province on April 13 at around 10:20 p.m., damaging the local cultural center, according to the Ministry of Defense. No casualties were reported.
In an official statement, Armenia called on Azerbaijan to investigate the shelling of the cultural center and provide a public explanation.
The Armenian Prime Minister’s Office has proposed establishing a joint mechanism with Azerbaijan to examine ceasefire violations and related reports. However, Yerevan says Baku has yet to respond.
Since March 16, Azerbaijan’s Defense Ministry has repeatedly disseminated disinformation, alleging that Armenia has opened fire, claims consistently denied by Yerevan. The European Union Monitoring Mission has also refuted Baku’s accusations and increased night patrols.