Արցախցիները ՀՀ ԱԳՆ շենքի մոտ են՝ իշխանություններից պահանջում են քայլեր ձեռնարկել գերիների վերադարձի մասով, ինչպես նաևչլուծարել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, չփակել արցախցիների վերադարձի իրավունքի հարցը։
ԱԳՆ շենքի մոտ լրագրողների հետ զրույցում Անաստաս Իսրայելյանը հիշեցրել է արցախցիների ինքնորոշման իրավունքը, ապա նկատել, որ արցախցիների անունից ոչ ոք իրավունք չունի՝ Արցախի հիմնախնդրի հետ կապված նման որոշումներ կայացնելու, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Մենք՝ որպես հանրություն, որպես ազգ, պետք է գնանք այն իրավունքների հետևից, որը կապված է մեր հայ լինելու, հայ ապրելու հետ։ Իշխանությունները ժամանակավոր բան է, մենք ենք այստեղ ապրողը, մենք են մեր իրավունքների տերը»,- նշել է Իսրայելյանը՝ հավելելով, որ իրենք դեմ են ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, իշխանությունների դիրքորոշմանը։
«Եթե դուք չունեք այդ հարցի պատասխանը, ապա դա չի նշանակում, որ այդ հարցը պատասխան չունի, պարզապես դուք չեք կարողանում ձևակերպեք պատասխանը՝ որպես ղեկավարություն։ Կգան ժամանակներ, կգան ղեկավարներ․․․ կան փաստաթղթեր, որոնք ձեզ թույլ կտան այդ հարցը մինչև վերջ չփակել»,–ասել է նա։
Իսրայելյանը նշել է, որ գործող իշխանությունների սխալների հետևանքով է ստեղծվել ներկա վիճակը։
«Ներկա իշխանությունն է պատճառը, որ հասել ենք այս օրվան։ Մենք Արցախում ապրելիս ընդամենը երկու հարց ենք ունեցել՝ ինքնորոշման հարց և հետագա կարգավիճակը, իսկ Արցախը կորցնելուց հետո կետերը հասել է 12-ի, որ վաղն այդ հարցերը 24 կետ չդառնա, դուրս ենք եկել։ Սա միայն արցախցիների հարց չէ, սա ազգային հարց է, վտանգի տակ ենք բոլորս»,- ասել է նա։
Արցախի նախկին պետնախարար, մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանըլրագրողների հետ զրույցում ընդգծել է իշխանությունների դերի ու պատասխանատվության կարևորությունը, հայտնում է «Առավոտը»։
«Եթե մենք ճնշում չենք գործադրում, չենք բարձրաձայնում մեր խնդիրների, մեր իրավունքների պաշտպանության մասին, շատերը թե ներսում, թե դրսում մեկնաբանում են, թե Արցախի էջը, այսպես ասած, փակված է, եւ բոլորը մարսել են Արցախի ժողովրդի բռնի տեղահանումն ու հայրենազրկումը։ Այս պարագայում, ի դեմս արտգործնախարարության, ՀՀ կառավարությունը համար մեկ պատասխանատուն է, որ Արցախի էջը չպետք է փակվի։ Եվ քանի կա Արցախի ժողովուրդ, կա նաեւ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության խնդիր։ Եվ ՀՀ կառավարությունը համար մեկ սուբյեկտն է, որն այս ուղղությամբ շատ լուրջ անելիքներ ունի»,–ասել է նա։
Բեգլարյանը նշել է, որ այսօրվա իշխանություններից մեծ ակնկալիքներ չունեն, սակայն հանրային ճնշումը կարող է որոշ չափով արդյունք տալ։
«Ես տարբեր երկրների դիվանագետների եմ հանդիպում, բոլորն էլ մեզ ուղիղ ասում են՝ ի՞նչ եք ուզում մեզանից, եթե Հայաստանի իշխանությունների արտաքին քաղաքական օրակարգում այդ հարցերը չկան։ Եվ սա բավականին տրամաբանական պատասխան է։ Դրա համար բոլորս պիտի գիտակցենք, որ առաջին հերթին մենք ՀՀ իշխանություններից ունենք պահանջներ, որպեսզի Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության երաշխավորման հարցերը լինեն արտաքին քաղաքական օրակարգում։ Սակայն դա չի նշանակում, որ մենք դրան զուգահեռ՝ միջազգային կառույցներից կամ կոնկրետ պետություններից պահանջներ ու ակնկալիքներ չպետք է ունենանք, զուգահեռաբար մենք պետք է այդ ուղղությամբ էլ աշխատենք»,- հավելել է Բեգլարյանը։
Ակցիայի մասնակիցները ԱԳՆ-ից ակնկալում են որոշակի և հասցեական քայլեր՝ ուղղված արցախցիների համահավաք վերադարձին, հայ գերիների ազատ արձակմանը, Արցախի մշակութային ժառանգության և մասնավոր սեփականության պաշտպանությանն, ինչպես նաև միջազգային իրավական հարթակներում՝ Միջազգային քրեական դատարան պետական դիմումի ներկայացմանն ու արդեն ներկայացված գանգատներից չհրաժարվելուն։ Նրանք ևս մեկ անգամ շեշտել են՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չպետք է լուծարվի։

14 Апрель 2025 - 11:30 AMT
Сегодня у здания Министерства иностранных дел Армении прошла акция протеста, участники которой — выходцы из Арцаха — потребовали от властей активных шагов по возвращению армянских пленных, защите права на возвращение в Арцах и недопущению ликвидации Минской группы ОБСЕ.
Выступая перед журналистами, Анастас Исраелян напомнил о праве арцахцев на самоопределение и заявил, что никто не имеет права от их имени принимать решения, касающиеся будущего Арцаха. Он выразил несогласие с позицией министра иностранных дел Арарата Мирзояна и властей в целом.
«Мы, как народ, обязаны бороться за свои права, за наше армянское бытие. Власти приходят и уходят, а жить здесь нам, и права — наши», — заявил он. «Если у вас нет ответа на этот вопрос, это не значит, что его не существует. Просто вы не способны его сформулировать. Придёт время, придут другие руководители. Есть документы, позволяющие не закрывать этот вопрос окончательно».
По его словам, нынешняя ситуация сложилась из-за ошибок действующего правительства. «Ранее у нас в Арцахе было два главных вопроса — самоопределение и будущий статус. После потери Арцаха число пунктов выросло до 12. Чтобы завтра их не стало 24 — мы вышли на улицы. Это не только арцахская проблема, это общенациональная угроза», — отметил он.
Бывший государственный министр Арцаха и экс-омбудсмен Артак Бегларян в интервью СМИ подчеркнул важность роли и ответственности армянских властей.
«Если мы не оказываем давления, не поднимаем вопросы защиты прав, внутри страны и за её пределами считают, что страница Арцаха закрыта и все смирились с насильственным переселением и лишением родины арцахцев. В этом контексте МИД — это главный ответственный, чтобы эта страница не была закрыта. Пока существует народ Арцаха, существует и вопрос защиты его прав. Армянское правительство — главный субъект, который обязан активно работать в этом направлении», — сказал он.
Хотя, по словам Бегларяна, от действующей власти ожиданий немного, общественное давление может оказать определённое влияние. «Я встречаюсь с дипломатами разных стран, и все они задают один вопрос: чего вы от нас хотите, если власти Армении не включают эти темы в свою внешнеполитическую повестку? Это вполне логично. Поэтому в первую очередь мы должны обращаться с требованиями к армянскому правительству. Но это не исключает и работы с международными структурами и государствами», — добавил он.
Участники акции требуют от МИД конкретных и адресных шагов, направленных на:
• обеспечение коллективного возвращения арцахцев;
• освобождение армянских пленных;
• защиту культурного наследия и частной собственности в Арцахе;
• представление и поддержку исков в международных инстанциях, в том числе в Международном уголовном суде.
Протестующие подчеркнули, что Минская группа ОБСЕ не должна быть распущена. Эти требования ранее уже были переданы правительству Армении в письменной форме.
МИД Армении в ответе отметил: «Мы неоднократно заявляли, что во время переговоров с Азербайджаном Армения добивалась обеспечения безопасности и прав армян Нагорного Карабаха, в том числе через создание международного механизма для решения этих вопросов. Этим же целям служили и усилия по организации встреч представителей Азербайджана и Нагорного Карабаха в третьих странах, которые были отклонены Нагорным Карабахом. После опубликования указа о насильственном выселении армян и роспуске Нагорного Карабаха вопрос вышел за рамки двусторонней повестки между Арменией и Азербайджаном».