ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը, ԱԳՆ-ի դիմաց Արցախից բռնագաղթածների կազմակերպած ակցիայի ժամանակ հայտարարել է, որ բարձրացվող հարցերն իրենց ընդգրկմամբ վերաբերում են ոչ միայն Արցախին ու այնտեղից բռնագաղթածներին, այլև ամբողջ Հայաստանին՝ ներառյալ ՀՀ անվտանգությանը։
«Ակցիայի նպատակը ճնշումներ գործադրելով արդյունքների հասնելն է, իսկ այն օրակարգային հարցերը, որոնք այսօր բարձրացնում են արցախցիները հավաքական առումով վերաբերում են ոչ միայն արցախի և արցախցիների կենսական խնդիրներին, այլ ուղղակիորեն առնչվում են Հայաստանին և ՀՀ անվտանգության հետ»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ակցիայի մասնակիցներն այս ընթացքում նաև Ներքին գործերի նախարարությունից են պահանջել երաշխավորել արցախցիների իրավունքների պաշտպանությունը, ինչպես նաև, միջազգային կառույցների հետ համագործակցության արդյունքում, ապահովել հայ ռազմագերիների հնարավորինս արագ վերադարձը։
Տիգրան Աբրահամյանը շեշտել է, որ նման ակցիաների իմաստն այն է, որ դրանք պետք է նպաստեն կոնկրետ արդյունքների ձեռքբերմանը, ինչը ենթադրում է հստակ, հերթափոխված քայլերի իրականացում։
Հայտարարելով, որ իրենց հիմնական պահանջը գործող իշխանությունների հեռացումն է, պատգամավորը ընդգծել է. «Իշխանությունների ներկայացրած արտաքին քաղաքականությունը հայ ժողովրդի շահերը չի ներկայացնում, չի ծառայեցնում հավաքական հայերի հետաքրքրություններին և բնականաբար այդ տեսանկոյւնից ՀՀԿ-ի համար որպես առաջնայնություն այս իշխանությունների փոփոխությունն է»։

Tigran Abrahamyan, Secretary of the opposition I Have Honor parliamentary faction, stated during a protest outside Armenia’s Foreign Ministry that the issues raised by displaced Artsakh Armenians concern not only Artsakh itself but also the security and broader interests of the Republic of Armenia.
“The goal of the protest is to achieve concrete results through pressure. The issues on today’s agenda raised by the people of Artsakh are not only vital to them but also directly affect Armenia and its security,” he told reporters, as cited by Panorama.am .
Protesters have also appealed to the Ministry of Internal Affairs to safeguard the rights of displaced Artsakh residents and, through cooperation with international bodies, facilitate the prompt return of Armenian prisoners of war.
Abrahamyan emphasized that such protests should be result-oriented, requiring clear and coordinated steps. He declared that the main demand of his party is the resignation of the current government, arguing that its foreign policy does not represent the interests of the Armenian people.
“The foreign policy promoted by the authorities does not reflect the will of the Armenian nation or serve the collective interests of Armenians. That is why regime change is a priority for us,” he said.
He added that no superficial or symbolic reforms can be considered credible solutions.
In response, the Foreign Ministry reiterated earlier statements that Armenia had engaged in negotiations with Azerbaijan to secure the rights and safety of the Armenians of Nagorno-Karabakh, including efforts to establish international mechanisms. However, following the decree dissolving the Nagorno-Karabakh Republic and the forced displacement of its population, the issue has been removed from Armenia’s bilateral agenda with Azerbaijan.