Արցախի Մարտունու շրջանի Սարգսաշեն գյուղը դարձել է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող համակարգված վանդալիզմի հերթական զոհը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հայկական լեռնաշխարհի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը։
Սարգսաշեն գյուղը՝ իր տներով, փողոցներով, պատմական շերտերով, գրեթե հիմնովին ոչնչացվել է:
«Ժամանակավորապես բռնազավթված Արցախի տարածքում «Ադրբեջանի Հանրապետության» կողմից վարվող պետական մակարդակի նպատակաուղղված և համակարգված քաղաքականությունը աճում է եկրաչափական պրոգրեսիայով։ Ծանր շինարարական և ռազմական տեխնիկայի կիրառմամբ օրեցօր ընդլայնվում են հայաթափված բնակավայրերի և թաղամասերի լիակատար ավերման ծավալները։ Այս քաղաքականության հիմնական նպատակն է՝ ոչ թե պարզապես վերացնել հայ բնակչության ֆիզիկական ներկայությունը, այլ ամբողջությամբ ջնջել նրա նյութական, մշակութային և պատմական ժառանգության հետքերը՝ Արցախը վերաձևելով որպես «ազատագրված» տարածք ադրբեջանական նարատիվի համաձայն։
Սույն քաղաքականության հերթական զոհն է դարձել Մարտունու շրջանի Սարգսաշեն գյուղը»,- ահազանգում է Ավանեսովը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ արբանյակային պատկերների վերլուծությամբ պարզվել է, որ գյուղը, որը 2020 թվականին Ադրբեջանի, Թուրքիայի և վարձկանների դաշինքով սկսված պատերազմի հետևանքով անցել է հակառակորդի վերահսկողության տակ, 2021-ից մինչև 2024 թվականները կրել է լուրջ ավերածություններ, իսկ 2025 թվականի արբանյակային լուսանկարները փաստում են գյուղի ամբողջական և համակարգված վերացման մասին։
«Սա մեկ օրինակ է Արցախի տարածքում իրականացվող պետական վանդալիզմի ընդհանուր ռազմավարությունից։ Տասնյակ գյուղեր և քաղաքներ կամ ամբողջությամբ, կամ` մասնակիորեն վերացվել են՝ նպատակ ունենալով մշակութային, պատմական և քաղաքակրթական ժառանգության լիակատար ջնջում։ Այդ վայրերի թվում են՝ Շուշիի շրջանի հերոսական Քարինտակը, Հադրութի շրջանի Մոխրենես, Մարիամաձոր, Ծամձոր, Թաղուտ-Թաղոտ, Առաքել համայնքն իր Ձորագյուղով։ Այս բոլոր բնակավայրերը ոչ միայն ֆիզիկապես են ոչնչացվում, այլ ջնջվում են նաև որպես մշակութային հիշողության կրողներ։
Այստեղ այլևս կասկածի տեղիք, որևէ եզր չկա. Արցախում կատարվում է ոչ միայն 21-րդ դարի, այլև մարդկության պատմության ամենախոշոր մշակութային ցեղասպանություններից մեկը։ Խոսքը զուտ մարդկային զոհերի կամ պատերազմի ավերածությունների մասին չէ։ Խոսքը համակարգված, ծրագրավորված մշակութային ու քաղաքակրթական վերացման մասին է, որը պետք է դիտարկվի որպես միջազգային իրավունքի խախտում և արժանանա համաշխարհային հանրության կոշտ արձագանքին»,- ասվում է գրառման մեջ։
ԱՄՆ միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովը՝ USCIRF-ի, զեկույցը ուշադրություն է հրավիրում նաև Արցախի հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության համակարգված ոչնչացման փաստերին։ USCIRF-ն ԱՄՆ կառավարությանն ու Կոնգրեսին առաջարկել է մի շարք քայլեր ձեռնարկել, մասնավորապես թիրախային պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ, թույլ տալ, որ անկախ միջազգային դիտորդները, օրինակ` ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներն այցելեն Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ՝ մշակութային և կրոնական ժաանգության ցանկը ստուգելու և փաստաթղթավորելու համար: Կառույցը նաև առաջարկել է լսումներ անցկացնել Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում։

14 Апрель 2025 - 15:16 AMT
Село Саргсашен в Мартунинском районе Арцаха подверглось почти полному уничтожению в результате систематических действий, проводимых Азербайджаном. Об этом на своей странице в Facebook написал омбудсмен по культурному наследию армянского нагорья Овик Аванесов.
«Село Саргсашен — с его домами, улицами, историческими слоями — практически полностью уничтожено», — сообщил он.
По его словам, на временно оккупированных территориях Арцаха продолжается целенаправленная и систематическая государственная политика, проводимая так называемой «Республикой Азербайджан». С применением тяжелой строительной и военной техники ежедневно увеличиваются масштабы разрушения армянонаселенных поселений. Цель политики — не только устранение физического присутствия армян, но и полное уничтожение следов их материального, культурного и исторического наследия, превращая Арцах в «освобожденную» территорию в рамках азербайджанского нарратива.
По данным спутниковой аналитики, село, перешедшее под контроль Азербайджана в результате войны 2020 года, подвергалось разрушениям с 2021 по 2024 год. Снимки 2025 года подтверждают полное и систематическое уничтожение населенного пункта.
«Это лишь один пример государственной стратегии вандализма на территории Арцаха. Десятки деревень и городов либо полностью, либо частично уничтожены, с целью полного стирания культурного, исторического и цивилизационного наследия», — заявил Аванесов.
Среди таких объектов — геройское село Каринтак в Шушинском районе, а также Мохренес, Марьямадзор, Цамдзор, Тагут-Тагот, село Аракел и его район Дзорагюх в Гадрутском районе. Эти места уничтожаются не только физически, но и как носители культурной памяти.
«Здесь уже не может быть сомнений: в Арцахе совершается один из крупнейших актов культурного геноцида XXI века и всей истории человечества. Речь не о человеческих жертвах или ущербе от войны, а о систематическом, запрограммированном культурном и цивилизационном уничтожении. Это должно расцениваться как нарушение международного права и встретить решительный ответ мирового сообщества», — подчеркнул Аванесов.
Комиссия США по международной религиозной свободе (USCIRF) в своем докладе также акцентировала внимание на фактах систематического уничтожения армянского религиозного и культурного наследия в Арцахе. Она рекомендовала правительству и Конгрессу США ввести целевые санкции против Азербайджана, разрешить независимым международным наблюдателям, включая представителей ООН, посетить Нагорный Карабах и прилегающие районы для инспекции и документирования объектов культурного и религиозного наследия, а также провести слушания в Комитете по международным делам Сената.