ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում Big Mind ուսումնական կենտրոնը նախաձեռնել է հայերենի անվճար դասընթացներ՝ Հայաստանում բնակվող միգրանտ ընտանիքների դպրոցահասակ երեխաների համար։
Ծրագիրը նախատեսված է միգրանտ ընտանիքների այն երեխաների համար, ովքեր սովորում են 4-9-րդ դասարաններում։
Մասնակցել կարող են՝
- հայ կամ օտարազգի դպրոցականներ, որոնք տեղափոխվել են Հայաստան և չունեն հայերեն լեզվի բավարար իմացություն,
- երեխաներ, որոնց անհրաժեշտ է լրացուցիչ աջակցություն հայերենի գիտելիքները խորացնելու և դպրոցական ծրագրին համարժեք մակարդակի հասնելու համար,
- արևմտահայերենով կրթություն ստացած անձինք, ովքեր դժվարություն ունեն հարմարվելու ՀՀ հանրակրթական դպրոցների լեզվական միջավայրին։

14 Апрель 2025 - 15:31 AMT
Учебный центр Big Mind в рамках грантовой программы, реализуемой Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении, запускает бесплатные курсы армянского языка для детей школьного возраста из семей мигрантов, проживающих в Армении.
Программа рассчитана на детей из семей мигрантов, обучающихся в 4–9 классах.
Участвовать могут:
• армянские или иностранные школьники, переехавшие в Армению и не владеющие армянским языком на достаточном уровне;
• дети, которым необходима дополнительная помощь для углубления знаний армянского и достижения уровня, соответствующего школьной программе;
• учащиеся, получившие образование на западноармянском, которым сложно адаптироваться к языковой среде общеобразовательных школ Армении.