ԱԺ փոխնախագահ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը, անդրադառնալով իր հանդիպումներին Անթալիայի դիվանագիտական համաժողովի շրջանակում, ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է հենց վաղն ունենալ լիովին կարգավորված հարաբերություններ Թուրքիայի հետ։
Նա այդպես է պատասխանել լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք Անկարան շարունակում է պնդել, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պայմանավորված է Բաքվի հետ հարաբերությունների կարգավորմամբ, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Ես կարող եմ ասել՝ ինչ է պնդում Հայաստանը: Հայաստանը պնդում է, որ Հայաստանը պատրաստ է հենց վաղն ունենալ լիովին կարգավորված հարաբերություններ Թուրքիայի հետ առանց որևէ նախապայմանի, դրանից զատ էլ, ինչպես գիտեք, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի տեքստը համաձայնեցված է, և մենք պատրաստ ենք օր առաջ ստորագրել այդ համաձայնագիրը, այսինքն՝ վարչապետը պատրաստ է դա անել», – նշել է Ռուբինյանը:
Դիտարկմանը, որ Ադրբեջանը ոչ միայն ձգձգում է պայմանագրի ստորագրումը, այլև զուգահեռ կրակ է բացում հայկական կողմի ուղղությամբ, ԱԺ փոխնախագահն արձագանքել է. «Կարիք չկա՝ ես ասեմ՝ ինչով եմ պայմանավորում, բոլորն էլ գիտեն, որ Ադրբեջանն աշխարհի ամենակառուցողական երկիրը չէ»:
Ռուբինյանն ընդգծել է, որ Թուրքիայի հատուկ բանագնացի Սերդար Քըլըչի հետ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ լավ քննարկում են ունեցել։
Լրագրողները հետաքրքրվել են՝ արդյոք քննարկվել է Մարգարայի անցակետի բացման հարցը։
«Դա այն պայմանավորվածությունն է, որի կատարման համար մենք մեր կողմից ներառելիքը արել ենք և սպասում ենք, որ թուրքական կողմը կատարի: Նորություն չկա։ Դա այն պայմանավորվածություններից մեկն է, որը մինչև այս պահը չի կատարվել, Հայաստանի մեղքով չէ, որ դա չի կատարվել»,–ասել է նա՝ շեշտելով, որ հայկական կողմը պատրաստ է կյանքի կոչել այդ պայմանավորվածությունը։
2022 թվականի հուլիսին Վիեննայում տեղի ունեցած չորրորդ հանդիպման ընթացքում հայ և թուրք բանագնացները համաձայնեցրել էին բացել ցամաքային սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար՝ ամենասեղմ ժամկետներում։ Այս նպատակով Հայաստանը վերակառուցել է Մարգարայի անցակետը՝ ներդնելով մոտ 1 միլիարդ դրամ։

Заместитель председателя Национального собрания и специальный представитель по нормализации армяно-турецких отношений Рубен Рубинян в рамках дипломатического форума в Анталье заявил, что «Армения готова уже завтра установить полностью урегулированные отношения с Турцией».
Об этом он сказал, отвечая на вопрос журналиста о том, продолжает ли Анкара увязывать нормализацию армяно-турецких отношений с налаживанием связей между Ереваном и Баку, сообщает «Азатутюн».
«Я могу сказать, на чём настаивает Армения: Армения готова уже завтра к полному урегулированию отношений с Турцией без каких-либо предварительных условий. Кроме того, как вам известно, текст мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном согласован, и мы готовы подписать его как можно скорее — премьер-министр готов это сделать», — отметил он.
В ответ на замечание, что Азербайджан не только затягивает подписание соглашения, но и параллельно открывает огонь по армянской стороне, Рубинян сказал: «Нет нужды мне это объяснять — всем известно, что Азербайджан не самая конструктивная страна в мире».
Рубинян также сообщил, что в Анталье у него состоялась содержательная беседа со специальным представителем Турции Сердаром Кылычем по процессу урегулирования армяно-турецких отношений.
Журналисты поинтересовались, обсуждался ли вопрос открытия контрольно-пропускного пункта Маргара.
«Это одно из соглашений, по которому мы со своей стороны сделали всё возможное и ждём шагов от Турции. Ничего нового нет. Это одно из соглашений, которое до сих пор не реализовано — и не по вине Армении», — подчеркнул он, добавив, что армянская сторона готова выполнить свои обязательства.
В июле 2022 года в Вене, на четвёртой встрече спецпредставителей, было достигнуто соглашение об открытии сухопутной границы для граждан третьих стран в кратчайшие сроки. Армения реконструировала КПП Маргара, вложив около 1 млрд драмов.