Ադրբեջանի քաղաքացին, հայտնի քաղաքական հետազոտող և խաղաղասիրական շարժման ակտիվ մասնակից Բահրուզ Սամադովը Բաքվի բանտից ուղերձ է հղել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Սամադովի ուղարկած նամակը հասանելի է դարձել Factor TV-ին, որը հրապարակել է այն ամբողջությամբ, հայտնում է Factor.am-ը։
Բահրուզ Սամադովը ձերբակալվել է 2024-ի օգոստոսին՝ պետական դավաճանության մեղադրանքով, և մինչ օրս մնում է կալանքի տակ։ Նա համարվում է խաղաղության առաջատար ձայներից մեկը և բազմիցս հանդես է եկել Ադրբեջանի իշխանությունների ռազմատենչ քաղաքականության կոշտ քննադատությամբ արևմտյան տարբեր հարթակներում։ Նրան մեղադրում են Հայաստանի օգտին լրտեսելու մեջ, և եթե մեղադրանքը հաստատվի, 29-ամյա երիտասարդին սպառնում է ցմահ ազատազրկում։
Նամակում Սամադովը դիմել է Փաշինյանին՝ խնդրելով պաշտոնապես հերքել իր կապը հայկական հատուկ ծառայությունների հետ:
«Պարո՛ն վարչապետ, Խնդրում եմ անկեղծորեն շարունակել խաղաղության օրակարգին հավատարիմ մնալու ուղին, անել հնարավորը՝ սահմանին հրադադարի խախտումները կանխելու համար և գործնական քայլեր ձեռնարկել ապագա համակեցության հնարավորությունն իրականություն դարձնելու ուղղությամբ։ Տևական խաղաղության համար երկու կողմերն էլ պետք է ձևավորեն արժեքներ՝ հիմնված ընդհանուր աշխարհագրության և համատեղ ապագայի գաղափարի վրա։ Այդ արժեքների հիմքում պետք է լինի բռնության միանշանակ մերժումը։
Բացի այդ, հարգանքով խնդրում եմ հրապարակել պաշտոնական և հիմնավորված հայտարարություն, որ ես երբևէ որևէ համագործակցություն չեմ ունեցել Հայաստանի արտաքին հետախուզական ծառայությունների հետ։ Հուսով եմ, որ կողմերի միջև նոր շփումները մոտ ապագայում կհանգեցնեն իմ ազատմանը և կդադարեցնեն իմ՝ «խաղաղության բանտարկյալի» կարգավիճակը։
Խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է, որ երկու կողմերն էլ հրաժարվեն տարածքային հավակնություններից և կենտրոնանան համակեցության և բարիդրացիության մոդելների վրա՝ հետկոնֆլիկտային ժամանակաշրջանում»,–ասվում է նամակում։
Նա իր նամակը եզրափակել է խաղաղության մասին Շառլ Բոդլերի մի բանաստեղծությամբ։
Երիտասարդ գիտնական Սամադովը Պրահայի Կառլովի համալսարանի դոկտորանտ է, հայտնի է հակապետարազմական, խաղաղասիրական ընդգծված դիրքորոշմամբ։ Իր հոդվածներում ու մեկնաբանություններում նա քննադատել է Ալիևի ավտորիտար ռեժիմի ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականությունը, այդ թվում՝ Ղարաբաղի նկատմամբ ռազմական ագրեսիան։ Սամադովը դատարանում հայտարարել է, որ իրեն մեղավոր չի ճանաչում, պնդել, որ ինքը «խաղաղասեր է, դավանում է քրիստոնեություն, իսկ այդ կրոնը խաղաղություն է քարոզում»։

Azerbaijani citizen and peace activist Bahruz Samadov has sent a letter from a Baku prison to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Factor.am reports, citing the text of the letter.
Samadov, arrested in August 2024 on charges of state treason, remains in custody. He is known for his advocacy for peace and has often voiced strong criticism of Azerbaijan’s militaristic policies on various Western platforms. He stands accused of espionage in favor of Armenia and, if convicted, could face life imprisonment at the age of 29.
In his letter, Samadov appeals to Pashinyan to officially deny any link between him and Armenian intelligence services.
"Mr. Prime Minister, I sincerely urge you to remain committed to the peace agenda, do everything possible to prevent ceasefire violations at the border, and take practical steps to make future coexistence a reality. For lasting peace, both sides must embrace values rooted in shared geography and the idea of a common future. These values must be based on the unconditional rejection of violence.
Additionally, I respectfully request an official and substantiated statement confirming that I have never had any collaboration with Armenian external intelligence services. I hope that new contacts between the sides will soon lead to my release and the end of my status as a 'prisoner of peace.'
Achieving peace requires both sides to renounce territorial claims and focus on models of coexistence and good-neighborly relations in the post-conflict period," the letter states.
Samadov ends his letter with a poem about peace by Charles Baudelaire.
The young scholar is a doctoral student at Charles University in Prague and is known for his strong anti-war and pro-peace stance. In his writings and public statements, he has criticized the Aliyev regime’s authoritarian domestic policies and military aggression in Nagorno-Karabakh. In court, Samadov pleaded not guilty, asserting, “I am a pacifist who practices Christianity, a religion that preaches peace.”