Ադրբեջանի քաղաքացին, հայտնի քաղաքական հետազոտող և խաղաղասիրական շարժման ակտիվ մասնակից Բահրուզ Սամադովը Բաքվի բանտից ուղերձ է հղել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Սամադովի ուղարկած նամակը հասանելի է դարձել Factor TV-ին, որը հրապարակել է այն ամբողջությամբ, հայտնում է Factor.am-ը։
Բահրուզ Սամադովը ձերբակալվել է 2024-ի օգոստոսին՝ պետական դավաճանության մեղադրանքով, և մինչ օրս մնում է կալանքի տակ։ Նա համարվում է խաղաղության առաջատար ձայներից մեկը և բազմիցս հանդես է եկել Ադրբեջանի իշխանությունների ռազմատենչ քաղաքականության կոշտ քննադատությամբ արևմտյան տարբեր հարթակներում։ Նրան մեղադրում են Հայաստանի օգտին լրտեսելու մեջ, և եթե մեղադրանքը հաստատվի, 29-ամյա երիտասարդին սպառնում է ցմահ ազատազրկում։
Նամակում Սամադովը դիմել է Փաշինյանին՝ խնդրելով պաշտոնապես հերքել իր կապը հայկական հատուկ ծառայությունների հետ:
«Պարո՛ն վարչապետ, Խնդրում եմ անկեղծորեն շարունակել խաղաղության օրակարգին հավատարիմ մնալու ուղին, անել հնարավորը՝ սահմանին հրադադարի խախտումները կանխելու համար և գործնական քայլեր ձեռնարկել ապագա համակեցության հնարավորությունն իրականություն դարձնելու ուղղությամբ։ Տևական խաղաղության համար երկու կողմերն էլ պետք է ձևավորեն արժեքներ՝ հիմնված ընդհանուր աշխարհագրության և համատեղ ապագայի գաղափարի վրա։ Այդ արժեքների հիմքում պետք է լինի բռնության միանշանակ մերժումը։
Բացի այդ, հարգանքով խնդրում եմ հրապարակել պաշտոնական և հիմնավորված հայտարարություն, որ ես երբևէ որևէ համագործակցություն չեմ ունեցել Հայաստանի արտաքին հետախուզական ծառայությունների հետ։ Հուսով եմ, որ կողմերի միջև նոր շփումները մոտ ապագայում կհանգեցնեն իմ ազատմանը և կդադարեցնեն իմ՝ «խաղաղության բանտարկյալի» կարգավիճակը։
Խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է, որ երկու կողմերն էլ հրաժարվեն տարածքային հավակնություններից և կենտրոնանան համակեցության և բարիդրացիության մոդելների վրա՝ հետկոնֆլիկտային ժամանակաշրջանում»,–ասվում է նամակում։
Նա իր նամակը եզրափակել է խաղաղության մասին Շառլ Բոդլերի մի բանաստեղծությամբ։
Երիտասարդ գիտնական Սամադովը Պրահայի Կառլովի համալսարանի դոկտորանտ է, հայտնի է հակապետարազմական, խաղաղասիրական ընդգծված դիրքորոշմամբ։ Իր հոդվածներում ու մեկնաբանություններում նա քննադատել է Ալիևի ավտորիտար ռեժիմի ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականությունը, այդ թվում՝ Ղարաբաղի նկատմամբ ռազմական ագրեսիան։ Սամադովը դատարանում հայտարարել է, որ իրեն մեղավոր չի ճանաչում, պնդել, որ ինքը «խաղաղասեր է, դավանում է քրիստոնեություն, իսկ այդ կրոնը խաղաղություն է քարոզում»։

15 Апрель 2025 - 07:17 AMT
Гражданин Азербайджана, известный политический аналитик и активист мирного движения Бахруз Самадов направил письмо из бакинской тюрьмы премьер-министру Армении Николу Пашиняну, сообщает Factor.am со ссылкой на полный текст письма.
Бахруз Самадов был арестован в августе 2024 года по обвинению в государственной измене и до сих пор находится под стражей. Он считается одним из главных голосов мира и неоднократно жестко критиковал милитаристскую политику властей Азербайджана на различных западных платформах. Его обвиняют в шпионаже в пользу Армении, и в случае признания вины 29-летнему молодому человеку грозит пожизненное заключение.
В своём письме Самадов обратился к Пашиняну с просьбой официально опровергнуть любые его связи с армянскими спецслужбами.
«Господин премьер-министр, прошу вас искренне продолжать следовать повестке мира, сделать всё возможное для предотвращения нарушений режима прекращения огня на границе и предпринять реальные шаги к воплощению идеи совместного будущего. Для устойчивого мира обе стороны должны сформировать ценности, основанные на общей географии и идее сосуществования. В основе этих ценностей должно быть безусловное неприятие насилия.
Кроме того, прошу вас с уважением опубликовать официальное и обоснованное заявление, что я никогда не сотрудничал с внешней разведкой Армении. Надеюсь, что новые контакты между сторонами в ближайшем будущем приведут к моему освобождению и окончанию моего статуса “узника мира”.
Для достижения мира необходимо, чтобы обе стороны отказались от территориальных претензий и сосредоточились на моделях сосуществования и добрососедства в послеконфликтный период», — говорится в письме.
В завершение своего письма Самадов процитировал стихотворение Шарля Бодлера о мире.
Молодой учёный является докторантом Карлова университета в Праге, известен своей чёткой антивоенной и миротворческой позицией. В своих статьях и комментариях он критиковал авторитарную внутреннюю и внешнюю политику режима Алиева, включая военную агрессию против Карабаха. В суде Самадов заявил, что не признаёт себя виновным, подчеркнув: «Я пацифист, исповедую христианство, а эта религия проповедует мир».