Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը թուրքական NTV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում մեկնաբանել է ադրբեջանական կողմի պահանջը, որը վերաբերում է ՀՀ Սահմանադրության փոփոխմանը։
Պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Սահմանադրության մեջ առկա հղումը Անկախության հռչակագրին կարող է դիտվել որպես իրավական խոչընդոտ խաղաղության պայմանագրի համար, Միրզոյանը պարզաբանել է, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ որևէ տարածքային հավակնություն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ չկա։
Նա նաև նշել է, որ վավերացման գործընթացի ընթացքում, ստորագրելուց հետո, այս փաստաթուղթը պետք է գնա և ստանա դրական եզրակացություն ՀՀ Սահմանադրական դատարանից:
«Եթե խոսքը վերաբերում է Սահմանադրությանն, ապա պետք է հստակ ընդգծել, որ մեր Սահմանադրության մեջ որևէ տարածքային հավակնություն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ գոյություն չունի։ Սահմանադրության նախաբանում առկա է հղում Անկախության հռչակագրին, որտեղ նշվում է, որ Սահմանադրությունը հիմնված է այդ հռչակագրի վրա՝ մի շարք նպատակների և արժեքների համատեքստում։ Այնուհետև ներկայացվում են Սահմանադրության հիմնական դրույթները։ Ադրբեջանական կողմը կարծում է, որ Անկախության հռչակագրում կա պահանջ։
Ինչպես արդեն նշել եմ, և այժմ չեմ ցանկանում խորանալ մանրամասների մեջ, սակայն սա հեշտությամբ կարող է ապացուցվել իրավաբանների կողմից, քանի որ բոլոր համապատասխան փաստաթղթերը բաց և հասանելի են։
Միաժամանակ, մենք ինքներս լուրջ մտահոգություններ ունենք այն հարցում, որ հենց Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ առկա են տարածքային պահանջներ։ Եվ ես պատրաստ եմ բացատրել՝ ինչու։ Իրենց Սահմանադրության մեջ նրանք հղում են կատարում իրենց Անկախության հռչակագրին, որում նշում են, որ այս Ադրբեջանի Հանրապետությունն Առաջին Հանրապետության իրավահաջորդն է, որը գոյություն է ունեցել մինչև Խորհրդային Միությունը: Այսպիսով, Ադրբեջանի Առաջին Հանրապետությունն իր ինքնիշխանությունը հայտարարել է շատ ավելի լայն տարածքների նկատմամբ, քան ժամանակակից Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններն են։ Այդ տարածքների ավելի քան 60 տոկոսը կազմում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան և միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը։ Սա, բնականաբար, խնդիր է։ Եթե մենք խորանանք Սահմանադրության մեջ, ապա, սա անշուշտ խնդիր է:
Սակայն առաջարկվող խաղաղության պայմանագրում, որի ստորագրմանը մենք պատրաստ ենք, արդեն իսկ ներառված է այդ խնդրի լուծման մեխանիզմը։ Նախ, ինչպես արդեն ասել եմ, կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն՝ ըստ այն սահմանների, որոնք ես արդեն նշել եմ։ Եվ սա այն ձևակերպումն է, որն ընդունելի է երկու կողմերի համար, քանի որ հակառակ դեպքում պարզապես հնարավոր չէր լինի համաձայնության գալ տեքստի շուրջ։ Այսպիսով, վավերացման գործընթացի ընթացքում, ստորագրելուց հետո, այս փաստաթուղթը պետք է գնա և ստանա դրական եզրակացություն մեր Սահմանադրական դատարանից»,–ասել է Միրզոյանը։
Լրագրողը հարցրել է, թե արդյոք Միրզոյանը վստահ է դրանում։
«Իհարկե, եթե Սահմանադրական դատարանը եզրակացնի, որ առաջարկվող խաղաղության պայմանագիրը` ներառյալ կողմերի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը՝ հենց այդ կոնկրետ ընկալմամբ և սահմաններով, համապատասխանում է Սահմանադրությանը, ապա կարելի է ասել, որ խնդիրը լուծված է, և այն լիարժեքորեն հասցեագրված է։ Իսկ եթե, տեսականորեն, Սահմանադրական դատարանը հայտարարի, որ պայմանագիրը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը, ապա դա արդեն կլինի այլ իրավիճակ։ Այդ դեպքում, բնականաբար, կողմերը կրկին կվերադառնան բանակցությունների սեղան՝ գնահատելու հետագա քայլերը»,-ասել է Միրզոյանը։
Նախարարը նկատել է, որ մի քանի ամիս առաջ Սահմանադրական դատարանն արդեն իսկ դրական եզրակացություն է տվել սահմանի սահմանազատման մասին առաջին միջազգային փաստաթղթին, որի հիմքում նույն սկզբունքներն են դրված։
«Բայց կրկնում եմ, սա բացառապես տեսական սցենար է, քանի որ անցյալ սեպտեմբերին մենք ունեցանք մեկ այլ հնարավորություն՝ հասկանալու Սահմանադրական դատարանի մոտեցումը: Եթե հիշում եք, Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման համատեղ հանձնաժողովները ստորագրեցին իրենց առաջին միջազգային փաստաթուղթը՝ հանձնաժողովների կանոնակարգը։ Այս փաստաթղթում հստակ նշվում է, որ սահմանազատումը պետք է իրականացվի Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա՝ այն նույն սկզբունքի համաձայն, որի մասին խոսեցի՝ կողմերի միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանները Խորհրդային Միության փլուզումից հետո վերածվեցին միջազգայնորեն ճանաչված պետական սահմանների։ Նշված կանոնակարգը ներկայացվել է Սահմանադրական դատարան, և դատարանը տվել է դրական եզրակացություն՝ արձանագրելով, որ այդ փաստաթղթի բովանդակությունն ամբողջությամբ համապատասխանում է Սահմանադրությանը։ Այսինքն, մենք գործ ունենք նույն տրամաբանության, նույն սկզբունքի կիրառման հետ։ Ուստի, քիչ հավանական է, որ միևնույն հարցի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանն ընդամենը մի քանի ամիս անց արտահայտի հակադիր դիրքորոշում։ Սակայն, կրկին նշեմ՝ տեսական հնարավորություն միշտ գոյություն ունի»,–ասել է Միրզոյանը։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ Միրզոյանը կրկին շեշտել է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը և վավերացումը մնում են ամենաարդյունավետ ու կարճ ուղին խնդիրը կարգավորելու համար։

15 Апрель 2025 - 07:51 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в интервью турецкому телеканалу NTV прокомментировал требования азербайджанской стороны, касающиеся изменения Конституции Армении.
Отвечая на вопрос, может ли ссылка на Декларацию независимости в Конституции считаться юридическим препятствием для мирного договора, Мирзоян пояснил, что в Основном законе нет территориальных притязаний на целостность Азербайджана.
Он подчеркнул, что после подписания договор будет направлен в Конституционный суд Армении для получения заключения о его соответствии Конституции.
«Если речь о Конституции, нужно чётко заявить: в ней нет территориальных притязаний к Азербайджану. В преамбуле содержится ссылка на Декларацию независимости, на которой основывается Конституция — в контексте определённых целей и ценностей. Далее следуют основные положения. Азербайджанская сторона утверждает, что в Декларации содержатся требования», — пояснил министр.
Он добавил, что это легко опровергнуть с юридической точки зрения, поскольку все документы доступны общественности.
Мирзоян также отметил, что Армения, в свою очередь, имеет серьёзные опасения по поводу Конституции Азербайджана, в которой содержится отсылка к Декларации независимости, где говорится, что нынешняя Республика Азербайджан — правопреемница Первой Республики. Та в свою очередь заявляла суверенитет над территориями, значительно превышающими современные международно признанные границы, включая более 60% территории Армении. «Это, безусловно, проблема», — заявил министр.
Тем не менее, в проектируемом мирном соглашении уже заложены механизмы разрешения этих вопросов.
«Как я уже говорил, стороны признают территориальную целостность друг друга в пределах обозначенных границ. Это формулировка, приемлемая для обеих сторон, иначе согласовать текст было бы невозможно. После подписания документ направляется в Конституционный суд для получения заключения», — подчеркнул Мирзоян.
На вопрос журналиста, уверен ли он в исходе, министр ответил: «Конечно. Если Конституционный суд заключит, что договор, включая признание целостности, соответствует Конституции, то проблема будет решена. Если теоретически суд решит обратное, стороны вернутся к переговорам».
Он напомнил, что несколько месяцев назад Конституционный суд уже утвердил первый международный документ по делимитации границы на тех же принципах.
«Повторюсь, это исключительно теоретический сценарий. В сентябре комиссии Армении и Азербайджана подписали регламент, в котором чётко указано, что делимитация проводится на основе Алма-Атинской декларации — с использованием принципа превращения административных границ в государственные после распада СССР. Этот документ был представлен в Конституционный суд, который признал его полностью соответствующим Конституции. Применяется та же логика и те же принципы. Поэтому маловероятно, что спустя несколько месяцев КС выскажет противоположную позицию. Но, повторюсь, теоретическая возможность существует», — добавил министр.
В завершение Мирзоян вновь подчеркнул, что подписание и ратификация мирного договора остаются самым эффективным и кратким путём урегулирования.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев на совместной пресс-конференции с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером заявил, что требования Баку к Армении включают роспуск Минской группы ОБСЕ и изменение Конституции РА, якобы содержащей территориальные претензии.