Ստեփանակերտում մահացած Վերա Աղասյանի դին Հայաստան տեղափոխելու հարցը քննարկման փուլում է։ Այդ մասին ասել են Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունից, հայտնում է Radar Armenia-ն։
«Վերա Աղասյանի դին Հայաստան տեղափոխելու հարցը գտնվում է քննարկման փուլում: Այս փուլում այլ տեղեկատվություն հնարավոր չէ տրամադրել»,- նշել են ԱԱԾ-ից:
Օրեր առաջ Ադրբեջանի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանը հրաժարվի ընդունել Վերա Աղասյանի դին, ապա նրա ճակատագիրը կորոշեն ադրբեջանական համապատասխան մարմինները։
Վերա Աղասյանը մահացել է 2024–ի հոկտեմբերի 23-ին Ստեփանակերտում։ Նա այն հայերից էր, ով Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայ բնակչության բռնի տեղահանումից հետո մնացել էր իր տանը՝ չլքելով քաղաքը։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ՝ Աղասյանի մահվան պատճառը եղել է սուր թոքերի և սրտային անբավարարությունը՝ պայմանավորված թոքի զարկերակի տրոմբոզով։

Вопрос о перевозке тела Веры Агасян, умершей в Степанакерте, в Армению находится в стадии обсуждения. Об этом сообщили в Службе национальной безопасности Армении, передает «Radar Armenia».
«Вопрос о возвращении тела Веры Агасян в Армению находится на стадии обсуждения. На данном этапе невозможно предоставить дополнительную информацию», — сообщили в СНБ.
Ранее представитель Министерства здравоохранения Азербайджана заявил, что если Армения откажется принять тело Агасян, дальнейшая судьба останков будет решена азербайджанскими структурами.
Вера Агасян скончалась 23 октября 2024 года в Степанакерте. Она была одной из тех армян, кто остался в городе после насильственного выселения армянского населения Арцаха Азербайджаном. По информации азербайджанских СМИ, причиной смерти стала острая дыхательная и сердечная недостаточность, вызванная тромбозом легочной артерии.