Ստեփանակերտում մահացած Վերա Աղասյանի դին Հայաստան տեղափոխելու հարցը քննարկման փուլում է։ Այդ մասին ասել են Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունից, հայտնում է Radar Armenia-ն։
«Վերա Աղասյանի դին Հայաստան տեղափոխելու հարցը գտնվում է քննարկման փուլում: Այս փուլում այլ տեղեկատվություն հնարավոր չէ տրամադրել»,- նշել են ԱԱԾ-ից:
Օրեր առաջ Ադրբեջանի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանը հրաժարվի ընդունել Վերա Աղասյանի դին, ապա նրա ճակատագիրը կորոշեն ադրբեջանական համապատասխան մարմինները։
Վերա Աղասյանը մահացել է 2024–ի հոկտեմբերի 23-ին Ստեփանակերտում։ Նա այն հայերից էր, ով Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայ բնակչության բռնի տեղահանումից հետո մնացել էր իր տանը՝ չլքելով քաղաքը։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ՝ Աղասյանի մահվան պատճառը եղել է սուր թոքերի և սրտային անբավարարությունը՝ պայմանավորված թոքի զարկերակի տրոմբոզով։

The issue of transferring Vera Aghasyan’s remains to Armenia is still under discussion, according to the National Security Service of Armenia, as reported by Radar Armenia.
“The question of transporting Vera Aghasyan’s body to Armenia is currently under discussion. At this stage, no further information can be provided,” the NSS stated.
Azerbaijan’s Ministry of Health had earlier claimed that if Armenia declines to receive Aghasyan’s remains, the matter will be resolved by Azerbaijani authorities.
Vera Aghasyan died on October 23, 2024, in Stepanakert. She was one of the Armenians who chose to stay in her home following the forced displacement of Artsakh’s Armenian population by Azerbaijan. Azerbaijani sources stated the cause of death was acute pulmonary and cardiac failure due to pulmonary artery thrombosis.