Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ասել է, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը, հատկապես այն հատվածը, որը ղեկավարվում է նախկին նախագահների կողմից, հետևողականորեն գործում է Հայաստանի ինքնիշխանության, անվտանգության և ժողովրդավարության դեմ։
«Մեր ընդդիմությունը և, առաջին հերթին, նախկին, այսպես կոչված, նախագահների կողմից ղեկավարվող ընդդիմությունն, ամեն ինչ արել է և շարունակում է անել ընդդեմ Հայաստանի ինքնիշխանության, անվտանգության, ժողովրդավարության»,– ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Անդրադառնալով երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթին, որը 2018թ. իրադարձությունների մասին խոսելիս ասել էր, թե «ժողովուրդը նախրի մեջից էշի ճակատն է համբուրել»` Ռուբինյանն ասել է, որ գայթակղությունը մեծ է՝ էշի հետ կապված այլ պատկերավոր համեմատություններ անելու:
«Գայթակղությունը մեծ է՝ էշի հետ կապված այլ պատկերավոր համեմատություններ անելու: Մասնավորապես, երբ մարդիկ անիմաստ խոսում են, գիտեք՝ ժողովուրդը ոնց է անվանում։ Բայց ես չեմ իջնի այդ դաշտ։ Իսկ, ընդհանրապես, ես Սերժ Սարգսյանին պատասխանեմ 2018թ․ ապրիլի 23-ի իր խոսքերով՝ Նիկոլ Փաշինյանը ճիշտ էր, ես սխալվեցի։ Հետևաբար, ժողովրդի ասած, «էշ-էշ» խոսելու պահն է»,–ասել է նա։
Հայաստանի հանրապետական կուսակցության հիմնադրման 35–ամյակին նվիրված նիստում իր ելույթի ժամանակ կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, խոսելով այն մասին, թե Հանրապետականին մեղադրում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության բերելու մեջ՝ Սարգսյանը նշել է, որ կուսակցության վերջին համագումարին այս թեմայով անգամ ձևակերպում է տվել, որ չի ստիպել «գնալ և նախրի միջից պաչել ամենաբարձր զռացողի՝ էշի ճակատը»:
«Դա, կարծես, թևավոր խոսք դարձավ սրանց մասին: Հիմա ուզում եմ, վերջին զարգացումները հաշվի առնելով, շարունակել միտքս. «Ձեր համբուրած էշին մեր դռանը մի կապեք»: Յուրաքանչյուրը պատասխանատու է այն էշի համար, որի ճակատը համբուրել է»,–ասել է նա։

Deputy Speaker of Armenia’s National Assembly, Ruben Rubinyan, criticized the parliamentary opposition—particularly those aligned with former presidents—accusing them of consistently acting against Armenia’s sovereignty, security, and democracy.
“Our opposition, led first and foremost by the so-called former presidents, has done everything—and continues to do so—against Armenia’s sovereignty, security, and democracy,” he said, as reported by Radar.am .
Responding to remarks made by third President and Republican Party head Serzh Sargsyan—who, when speaking about the 2018 events, claimed that “the people kissed the forehead of the loudest braying donkey from the herd”—Rubinyan said, “It’s very tempting to come up with other figurative comparisons involving donkeys.”
“It’s tempting to use more donkey-related metaphors, especially when people speak nonsense. You know what the people call that. But I won’t stoop to that level,” Rubinyan said. “Instead, I’ll answer Serzh Sargsyan with his own words from April 23, 2018: ‘Nikol Pashinyan was right, I was wrong.’ So now it’s time, as the people say, to stop the ‘donkey talk.’”
Speaking at an event marking the 35th anniversary of the Republican Party of Armenia, its chairman Serzh Sargsyan defended his party against claims it helped bring Nikol Pashinyan to power. Referring to the 2018 revolution, he reiterated his statement from the party’s last congress, saying he “didn’t force anyone to go and kiss the forehead of the loudest braying donkey in the herd.” Sargsyan added, “That has become a catchphrase about these people. And now, considering recent developments, I want to continue: ‘Don’t tie your kissed donkey to our gate.’ Everyone is responsible for the donkey whose forehead they kissed.”