Արցախի Պաշտպանության բանակի (ՊԲ) նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի փաստաբանները ծավալուն բողոք են ներկայացրել դատարանի կայացրած վճռի դեմ։ Պաշտպան Արսեն Սարդարյանն ասուլիսում ասել է, որ դատարանի դատավորը կողմնակալ մոտեցում է ցուցաբերել, և գործի էական մանրամասները պատշաճորեն չեն դիտարկվել մեղադրական վճիռ կայացնելուց առաջ։
Նա ասել է, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Ցորի զորամասի Դ-20 դիվիզիոնի հրամանատարությունն իրականացրել է պաշտպանության կազմակերպման մի շարք սխալներ՝ մի քանի անգամ լքելով դիրքերը և նահանջելով առանց վերադաս հրամանատարության թույլտվության։ Այդ տեղեկատվության մասին տեղեկացել է Արցախի Պաշտպանության բանակի հրետանու գծով տեղակալ, հրետանու պետ Գենադի Բաղդասարյանը, ով բազմիցս պահանջել է հետ բերել դիրքերը՝ ընդգծելով, որ թողնված հատվածը անհարմար է համազորային ստորաբաժանումների հրետանային աջակցման համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Թողնե’լ, մերոնք են»,- Արցախի Պաշտպանության բանակի (ՊԲ) նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի՝ 2020թ. հոկտեմբերի 12-ին արձակած այս հրամանը ճակատագրական է եղել Ցորի զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզիոնի համար։ Վարանդայի (Ֆիզուլի) շրջանի «Ջուվառլու» կոչվող տեղամասում Արցախի ՊԲ 8-րդ հրաձգային բրիգադի (Ցորի զորամաս) Դ-20 հրետանային դիվիզիոնի վրա ադրբեջանցիների հարձակման հետևանքով զոհվել է 20 զինծառայող, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստացել 7 զինծառայող, իսկ հրետանու պետ, փոխգնդապետ Նորայր Հայրապետյանի գտնվելու վայրը մինչ օրս հայտնի չէ։ Դիրքերում մնացել է 8 հատ Դ-20 հրանոթ, 4 հատ «Ուրալ» մակնիշի ավտոմեքենա, մեծաքանակ զենք-զինամթերք, այդ թվում՝ հրանոթի արկեր, հրամանատարական դիտակետում և մարտկոցներում պահվող ծառայողական գաղտնիք պարունակող փաստաթղթեր և այլն։
Սարդարյանը նշել է, որ դատավարության մեկ տարվա ընթացքում իրենք ու գործընկերներն ուսումնասիրել են բոլոր ապացույցները, որոնց վերլուծությունն ու վկայակոչումը ժամանակատար գործընթաց է եղել։ Նրա խոսքով՝ երեք փաստաբաններով դատարան են ներկայացրել ծավալուն բողոքներ, որոնցից յուրաքանչյուրը վերաբերում է առանձին խնդրի՝ միջինը գերազանցելով 30 էջը։
Փաստաբանը նաև ասել է, որ ըստ գործով ձեռք բերված տվյալների՝ Ցորի զորամասի հրամանատարությունը ի սկզբանե դրսևորել է փախուստի տրամադրություններ, որոնք մեծ դժվարությամբ են զսպվել հրետանու պետ Գենադի Բաղդասարյանի կողմից։
«Հավանական է, որ Գենադի Բաղդասարյանին տարբեր սպաներ, այդ թվում Ջալալ Հարությունյանը ասել են, որ «կարող է մերոնք լինեն», «պետք է որ մերոնք լինեն», և նա դա հիմք ընդունելով փոխանցել է` «մերոնք են, որ Ցորի զորամասի Դ-20 դիվիզիոնի հրամանատարությունը փախուստի չդիմի»,–ասել է Սարդարյանը։
Իր հերթին Հարությունյանի մյուս պաշտպան Անդրանիկ Մնացականյանը մատնանշել է, որ դատարանի կողմից գործի քննության ընթացքում թույլ տրված մի շարք խախտումներ կարող են որոշիչ լինել։
Նրա խոսքով՝ դատարանը անտեսել է ռազմական փորձագիտական եզրակացությունը, որտեղ արձանագրվել է, որ եթե դիվիզիոնի հրամանատարությունը ժամանակին և ճիշտ գործեր, ապա հակառակորդի խումբը վաղաժամ կբացահայտվեր, ինչը կկանխեր մարդկային և տեխնիկայի կորուստները։
«Դատարանը նվազեցրել է ռազմագիտական փորձաքննության եզրակացության արժեքը` հայտարարելով, թե այդ իրադրությունում հնարավոր չէր խրամատ փորել, դիտորդներ նշանակել և այլն, քանի որ անձնակազմը հոգնած էր և չէր կարող դա անել , տեխնիկայի հնարավորություն չկար։ Մինչդեռ գործի փաստական տվյալներն այլ բանի մասին են խոսում»,–ասել է նա։
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2025 թվականի հունվարի 15-ին կայացած նիստի ժամանակ դատապարտել է Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանին 5.5 տարվա ազատազրկման։ Փետրվարի 6-ին կայացած նիստում հանրային մեղադրողը պահանջել է նրան դատապարտել 6 տարվա, իսկ տուժող կողմը՝ 8 տարվա ազատազրկման։
Ջալալ Հարությունյանին մեղավոր են ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ «զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որը կատարվել է ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում, կամ որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ։

Адвокаты бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна подали объёмную апелляцию против вынесенного судебного приговора. Как сообщил адвокат Арсен Сардарян на пресс-конференции, судья проявил предвзятость и не учёл важные обстоятельства перед вынесением обвинительного решения.
Сардарян отметил, что во время 44-дневной войны командование дивизиона Д-20 Цорского воинского подразделения допустило серьёзные ошибки в организации обороны, несколько раз оставив позиции без разрешения вышестоящего командования. Об этом стало известно от заместителя начальника артиллерии Армии обороны Арцаха Геннадия Багдасаряна, который неоднократно требовал вернуть позиции, подчёркивая их значение для огневой поддержки других подразделений.
Приказ Арутюняна от 12 октября 2020 года — «Пусть идут, это наши» — стал фатальным для дивизиона, расположенного в районе Джуварлу Вар translatesанда (Физулинского) района. В результате атаки азербайджанских сил погибли 20 военнослужащих, ещё 7 получили ранения, а местонахождение начальника артиллерии подполковника Норайра Айрапетяна до сих пор неизвестно. На позициях были оставлены 8 орудий Д-20, 4 автомобиля «Урал», большое количество оружия и боеприпасов, в том числе снаряды, а также документы, содержащие служебную тайну.
Сардарян добавил, что за год судебного разбирательства команда адвокатов тщательно изучила все доказательства, и каждый из трёх юристов представил в суд отдельную жалобу объёмом более 30 страниц, каждая из которых касалась конкретного аспекта дела.
Он также заявил, что командование Цорского подразделения изначально проявляло панические настроения, которые с трудом удалось сдержать Геннадию Багдасаряну. «Вероятно, Багдасаряну говорили, в том числе Арутюнян, что “возможно, это наши”, “должны быть наши”, и он, основываясь на этом, передал: “это наши” — чтобы остановить бегство дивизиона», — сказал Сардарян.
В свою очередь, другой адвокат Арутюняна, Андраник Мнацаканян, указал на серьёзные процессуальные нарушения в ходе судебного разбирательства, которые могут оказать решающее влияние на апелляцию.
По его словам, суд проигнорировал выводы военной экспертизы, согласно которым, если бы командование дивизиона действовало грамотно и своевременно, противник был бы выявлен раньше, что позволило бы избежать потерь.
«Суд принизил значение экспертного заключения, заявив, что в той ситуации невозможно было копать окопы, назначать наблюдателей и т.д., потому что личный состав был уставшим и не имел технических возможностей. Однако факты дела говорят об обратном», — отметил Мнацаканян.
15 января 2025 года суд общей юрисдикции Сюникской области приговорил бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна к 5,5 годам лишения свободы. На заседании 6 февраля государственный обвинитель потребовал для него 6 лет, а потерпевшая сторона — 8 лет. Арутюнян был признан виновным по части 3 статьи 550 Уголовного кодекса Армении — халатность, совершённая в условиях военного положения или военных действий, повлёкшая смерть по неосторожности.