ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովում Վ 2024 թվականին ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի կատարման քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ 2018-ից մինչև այժմ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին հատկացրել է 1 միլիարդ 370 միլիոն դոլարի կամ 548 միլիարդ դրամի աջակցություն՝ տարբեր բյուջետային հոդվածներով։
«2018 թվականից մինչև հիմա մենք ԼՂ-ին տարբեր հոդվածներով 1 մլդ 370 մլն դոլար կամ 548 մլրդ դրամ ենք հատկացրել։ Բա էս գումարներն ինչի՞ են տրվել։ Մենք պետք է օգնենք, որ մարդիկ աշխատեն, ապրեն։ Այսօր 90-ականներին Բաքվից, Սումգայիթից տեղահանվածներ կան, ասում են՝ բա մի րոպե, մեզ ոչ մի բան չի հասնո՞ւմ։ Հիմա ասենք՝ սխալ եք ասում, ի վերջո, պետք է բանաձևերը փոխվեն։ Էլ չեմ ասում, թե ՀՀ քաղաքացիներն ինչ են ասում»,-հավելել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Վարչապետը նաև նշել է, որ 2012-2017 թվականների համեմատությամբ՝ 2018-ից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր ամիսը ՀՀ պետական բյուջեից ԼՂ-ին տրամադրված աջակցությունն ավելացել է 367 միլիարդ դրամով կամ 137 տոկոսով։
Փաշինյանը շեշտել է, որ այս թվերը վկայում են ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող հետևողական քաղաքականության մասին՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի սոցիալ-տնտեսական խնդիրների մեղմացմանը, սակայն միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է վերանայել օժանդակության տրամադրման մոտեցումները՝ հաշվի առնելով ներքին արդարության հարցերը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании Национального собрания в рамках обсуждения исполнения программы правительства на 2021–2026 годы заявил, что с 2018 года Армения выделила Арцаху 1 миллиард 370 миллионов долларов (548 миллиардов драмов) поддержки по различным бюджетным статьям.
«С 2018 года по настоящее время мы выделили Арцаху 1,37 млрд долларов или 548 млрд драмов по различным статьям. А на что были направлены эти средства? Мы должны помогать людям работать и жить», — сказал он, передаёт Aysor.am .
Он добавил, что по сей день есть лица, вынужденно покинувшие Баку и Сумгаит в 1990-х, которые спрашивают: «Почему мы ничего не получаем?» — «Давайте не говорить, что они не правы. В конце концов, формулы нужно пересматривать. И я уже молчу о том, что говорят граждане Армении», — отметил Пашинян.
Он также подчеркнул, что по сравнению с периодом 2012–2017 годов, поддержка Арцаху из государственного бюджета Армении в 2018–сентябре 2023 года увеличилась на 367 миллиардов драмов или 137%.
Пашинян заявил, что эти цифры свидетельствуют о последовательной политике правительства, направленной на смягчение социально-экономических проблем Арцаха. Однако, по его словам, необходимо пересмотреть подходы к предоставлению помощи, учитывая вопросы внутренней справедливости.