ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովում Վ 2024 թվականին ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի կատարման քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ 2018-ից մինչև այժմ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին հատկացրել է 1 միլիարդ 370 միլիոն դոլարի կամ 548 միլիարդ դրամի աջակցություն՝ տարբեր բյուջետային հոդվածներով։
«2018 թվականից մինչև հիմա մենք ԼՂ-ին տարբեր հոդվածներով 1 մլդ 370 մլն դոլար կամ 548 մլրդ դրամ ենք հատկացրել։ Բա էս գումարներն ինչի՞ են տրվել։ Մենք պետք է օգնենք, որ մարդիկ աշխատեն, ապրեն։ Այսօր 90-ականներին Բաքվից, Սումգայիթից տեղահանվածներ կան, ասում են՝ բա մի րոպե, մեզ ոչ մի բան չի հասնո՞ւմ։ Հիմա ասենք՝ սխալ եք ասում, ի վերջո, պետք է բանաձևերը փոխվեն։ Էլ չեմ ասում, թե ՀՀ քաղաքացիներն ինչ են ասում»,-հավելել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Վարչապետը նաև նշել է, որ 2012-2017 թվականների համեմատությամբ՝ 2018-ից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր ամիսը ՀՀ պետական բյուջեից ԼՂ-ին տրամադրված աջակցությունն ավելացել է 367 միլիարդ դրամով կամ 137 տոկոսով։
Փաշինյանը շեշտել է, որ այս թվերը վկայում են ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող հետևողական քաղաքականության մասին՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի սոցիալ-տնտեսական խնդիրների մեղմացմանը, սակայն միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է վերանայել օժանդակության տրամադրման մոտեցումները՝ հաշվի առնելով ներքին արդարության հարցերը։

Prime Minister Nikol Pashinyan announced during a parliamentary session reviewing the implementation of the 2021–2026 government program that Armenia has allocated $1.37 billion (AMD 548 billion ) in various forms of support to Nagorno-Karabakh since 2018.
“From 2018 to now, we’ve allocated $1.37 billion or 548 billion drams to Karabakh under different budget lines. What were these funds for? We must help people work and live,” he said, according to Aysor.am .
He added that there are still people displaced from Baku and Sumgait in the 1990s who ask, “Why are we not receiving anything?” Pashinyan noted, “Let’s not just dismiss them. These formulas must change. I’m not even mentioning what Armenian citizens say.”
The prime minister highlighted that compared to the period from 2012 to 2017, support to Karabakh from the Armenian state budget rose by 367 billion AMD—or 137%—between 2018 and September 2023.
Pashinyan emphasized that these figures reflect the government's consistent policy aimed at easing Nagorno-Karabakh’s socio-economic problems. However, he also underlined the need to revise support mechanisms to address questions of internal justice.