Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Սլովենիայի փոխվարչապետ, արտաքին և եվրոպական հարցերի նախարար Տանյա Ֆայոնին՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է խորացնել համագործակցությունը երկու կառավարությունների միջև՝ տարբեր՝ քաղաքական, տնտեսական և այլ ոլորտներում հարաբերությունների ընդլայնման նպատակով։
Ֆայոնը վերահաստատել է, որ Սլովենիան լիովին աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերին՝ կարևորելով երկխոսության և դիվանագիտական համագործակցության դերը։ Նա նաև ընդգծել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի նշանակությունը՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման համատեքստում։
Նիկոլ Փաշինյանն ու Տանյա Ֆայոնն անդրադարձել են մի շարք տարածաշրջանային թեմաների։ Քննարկվել է հատկապես «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի շուրջ ձեռք բերված առաջընթացը։ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի կառավարությունն ունի խաղաղության օրակարգի հանդեպ անշեղ հանձնառություն։
Ֆայոնն կարևորել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ հավելելով, որ իր այցելության նպատակը երկկողմ փոխգործակցության խթանման հնարավորությունների ու հաջորդ քայլերի քննարկումն է։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերությունների առաջընթացը, Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական ու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին ցուցաբերվող աջակցությունը, ինչպես նաև սերտ գործընկերության խորացման հնարավորությունները։

Prime Minister Nikol Pashinyan met with Slovenia’s Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs Tanja Fajon during her official visit to Armenia. Pashinyan emphasized the importance of deepening cooperation between the two governments to expand relations across political, economic, and other spheres.
Fajon reaffirmed Slovenia’s full support for efforts aimed at establishing peace and stability in the South Caucasus, underscoring the importance of dialogue and diplomatic cooperation. She also highlighted the significance of the Armenian government’s “Crossroads of Peace” initiative, particularly in the context of reopening regional transport routes.
Pashinyan and Fajon discussed various regional topics, including the progress made on the draft agreement between Armenia and Azerbaijan regarding the establishment of peace and interstate relations. Pashinyan reiterated his government’s firm commitment to the peace agenda.
Fajon stressed the importance of continuing to strengthen ties with Armenia, noting that her visit aimed to explore opportunities and next steps to enhance bilateral cooperation.
The meeting also covered the progress of Armenia–European Union relations, support for democratic and institutional reforms in Armenia, and prospects for deepening the partnership.