Ապրիլի 17–ից օրերը կտաքանան։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
«Լեռներում զգալի ձյուն կուտակվեց, ցրտահարություններ չեղան։ Վաղվանից էլ օրերը կտաքանան։ Արտակարգ լավ վերջաբան»,– գրել է նա։
Ակտիվ ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ ապրիլի 16-ին հանրապետության ամբողջ տարածքում տեղումներ են սպասվում։
Շիրակի, Լոռու, Տավուշի նախալեռնային գոտիներում, Արագածոտնի, Կոտայքի և Վայոց ձորի լեռնային հատվածներում, ինչպես նաև Գեղարքունիքում ու Սյունիքի լեռնային և նախալեռնային գոտիներում դիտվել են առատ ձյան տեղումներ։ Տարբեր լեռնային վայրերում ձյան շերտը հասել է մինչև 30-40 սմ և ավելի։ Հանրապետության հովտային ու նախալեռնային շրջաններում, որտեղ պտղատուները ծաղկման փուլում են, ցրտահարություններ չեն արձանագրվել։
Ապրիլի 17-19-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղումները ժամանակավորապես կդադարեն, և օդի ջերմաստիճանը բոլոր մարզերում աստիճանաբար կբարձրանա 10-12 աստիճանով։
Քամու ուղղությունը եղել է հարավարևմտյան՝ 2-5մ/վ արագությամբ, իսկ ապրիլի 16-ին որոշ վայրերում քամու պոռթկումներն ուժգնացել են՝ հասնելով 14-17մ/վ։
Երևանում ապրիլի 16-ին՝ պարբերաբար, իսկ ապրիլի 20-ին՝ երեկոյան ժամերին, կանխատեսվել է անձրև։ Ապրիլի 17-19-ին, ինչպես նաև 20-ի գիշերը, մայրաքաղաքում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։
ՀՀ ճանապարհային դեպարտամենտը ներկայացրել է եղանակային իրավիճակի իր ամփոփագիրը։
«Ապրիլի 16-ին՝ ժամը 9։05-ի դրությամբ թույլ ձյուն է տեղում Սարավանի լեռնանցքում, Սիսիանի, Աշոցքի, Ամասիայի, Դիլիջանի, Գավառի, Մարտունու, Արագածի, Տավուշի տարածաշրջաններում, իսկ Ստեփանավանի, Տաշիրի և Սևանի տարածաշրջաններում՝ ձնախառն անձրև։ Վարդենյաց լեռնանցքում բուք է»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Չնայած եղանակային պայմաններին, երկրի միջպետական և հանրապետական նշանակության բոլոր ճանապարհները բաց են։ Ճանապարհաշինության ծառայությունները շարունակում են ավտոճանապարհների մաքրումն ու աղ-ավազային մշակումը՝ ապահովելով երթևեկության անվտանգությունը։

16 Апрель 2025 - 07:24 AMT
Заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян сообщил на своей странице в Facebook, что с 17 апреля в Армении ожидается потепление.
«В горах накопилось значительное количество снега, но заморозков не было. С завтрашнего дня начнется потепление. Отличный финал», — написал он.
Из-за проникновения активного циклона 16 апреля осадки прогнозируются по всей территории республики. В Шираке, Лори, предгорьях Тавуша, горных районах Арагацотна, Котайка и Вайоц Дзора, а также в Гегаркунике и горных и предгорных зонах Сюника зафиксированы обильные снегопады. В некоторых горных регионах высота снежного покрова достигла 30–40 см и более.
В долинных и предгорных районах, где деревья находятся в фазе цветения, заморозков не наблюдалось. С 17 по 19 апреля осадки временно прекратятся, а температура воздуха во всех регионах повысится на 10–12 градусов.
Ветер был юго-западного направления со скоростью 2–5 м/с, а в отдельных районах 16 апреля порывы достигали 14–17 м/с.
В Ереване 16 апреля ожидаются периодические дожди, а вечером 20 апреля — вновь осадки. С 17 по 19 апреля и в ночь на 20 апреля в столице будет без осадков.
По данным Дорожного департамента, по состоянию на 9:05 утра 16 апреля слабый снег наблюдался на перевале Сараван, в районах Сисиан, Ашоцк, Амасия, Дилижан, Гавар, Мартуни, Арагац и Тавуш. В Степанаванском, Таширском и Севанском районах шел дождь со снегом. На перевале Варденяц — метель.
Несмотря на погодные условия, все межгосударственные и республиканские автодороги остаются открытыми. Дорожные службы продолжают расчистку и обработку дорог песко-соляной смесью для обеспечения безопасного движения.