Բաքվի ռազմական դատարանում ապրիլի 15-ին շարունակվել է Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու քրեական գործերով դատաքննությունը։ Նիստում ներկայացվել են ավելի քան 20 «տուժածի» ցուցմունքները, որոնց մեծ մասն եղել են զինվորականներ։
Այպես կոչված «տուժածները« պատմել են մարտական գործողությունների ժամանակ ստացած վիրավորումների մասին։
Դատական նիստը նախագահել է Զեյնալ Աղաևը՝ դատավորներ Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի մասնակցությամբ, իսկ պահուստային դատավոր է եղել Գյունել Սամեդովան։ Վարդանյանին տրամադրվել է ռուսերեն թարգմանիչ և իր կողմից ընտրված պաշտպան, գրում է Minval.az-ը։
Հաջորդ նիստը նշանակված է ապրիլի 22-ին։
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները մտահոգություն են հայտնել Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների իրավունքների պահպանման և արդար դատավարության ապահովման վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ Amnesty International-ը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին ապահովել Ռուբեն Վարդանյանի արդար դատաքննության իրավունքը և ուսումնասիրել նրա իրավունքների խախտման մասին հայտարարությունները։

16 Апрель 2025 - 07:23 AMT
15 апреля в Военном суде Баку продолжилось слушание по сфабрикованному уголовному делу против Рубена Варданяна. В ходе заседания были заслушаны показания более 20 человек, обозначенных как «потерпевшие», большинство из которых — военнослужащие.
Так называемые «потерпевшие» рассказали о ранениях, полученных во время боевых действий.
Заседание вел Зейнал Агаев при участии судей Анара Рзаева и Джамала Рамазанова. Запасным судьей выступила Гюнель Самедова. Варданяну был предоставлен переводчик с русского языка и адвокат по его выбору, сообщает «Minval.az».
Следующее заседание назначено на 22 апреля.
Международные правозащитные организации выразили обеспокоенность соблюдением прав Варданяна и других армянских пленных, а также обеспечением справедливого суда. В частности, Amnesty International призвала власти Азербайджана гарантировать Рубену Варданяну право на справедливое судебное разбирательство и расследовать сообщения о нарушениях его прав.