Բաքվի ռազմական դատարանում ապրիլի 15-ին շարունակվել է Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու քրեական գործերով դատաքննությունը։ Նիստում ներկայացվել են ավելի քան 20 «տուժածի» ցուցմունքները, որոնց մեծ մասն եղել են զինվորականներ։
Այպես կոչված «տուժածները« պատմել են մարտական գործողությունների ժամանակ ստացած վիրավորումների մասին։
Դատական նիստը նախագահել է Զեյնալ Աղաևը՝ դատավորներ Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի մասնակցությամբ, իսկ պահուստային դատավոր է եղել Գյունել Սամեդովան։ Վարդանյանին տրամադրվել է ռուսերեն թարգմանիչ և իր կողմից ընտրված պաշտպան, գրում է Minval.az-ը։
Հաջորդ նիստը նշանակված է ապրիլի 22-ին։
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները մտահոգություն են հայտնել Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների իրավունքների պահպանման և արդար դատավարության ապահովման վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ Amnesty International-ը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին ապահովել Ռուբեն Վարդանյանի արդար դատաքննության իրավունքը և ուսումնասիրել նրա իրավունքների խախտման մասին հայտարարությունները։

More than 20 individuals identified as "victims," mostly military personnel, testified during the April 15 session of the ongoing trial against Ruben Vardanyan at the Baku Military Court, as part of a fabricated criminal case. These individuals recounted injuries sustained during combat operations.
The hearing was presided over by Judge Zeynal Aghayev, with judges Anar Rzayev and Jamal Ramazanov also on the panel. Gunel Samedova served as the alternate judge. Vardanyan was provided with a Russian translator and legal counsel of his own choosing, according to Minval.az .
The next court session is scheduled for April 22.
International human rights organizations have expressed concern about the protection of rights and the assurance of fair trials for Vardanyan and other Armenian captives. Amnesty International, in particular, has urged Azerbaijani authorities to guarantee Ruben Vardanyan's right to a fair trial and investigate claims of rights violations.