«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության՝ Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու Սարիկ Մինասյանը հայտարարել է, որ որ կուսակցությունը չի մասնակցելու քաղաքի նորընտիր Ավագանու առաջին նիստին և նշել, որ պետք է գնալ նոր, արտահերթ ընտրությունների։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Ըստ նրա՝ Գյումրու կառավարումը դատապարտված է ձախողման, ճգնաժամն անխուսափելի է:
«Ես տեր եմ յուրաքանչյուրիդ քվեին և առաջնորդվելով հենց այս գաղափարով, հայտարարում եմ, որ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» գյումրեցիներից խաբեությամբ քվեներ կորզածների և դրանք ուրիշին մատուցելու պատրաստ ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայանալիք նորընտիր ավագանու առաջին նիստին չի մասնակցելու:
Գյումրու ապագայով մտահոգ ավագանու անդամներին կոչ եմ անում քվեարկել խղճի մտոք, չընդունել այլոց հաշվարկների արդյունքում ձեզ պարտադրված որոշումը և չստվերել Գյումրու ապագան:
Ստեղծված իրավիճակում Գյումրու կառավարումը դատապարտված է ձախողման, ճգնաժամն անխուսափելի է:
Գյումրին չպետք է դառնա մշուշոտ ապագայով քաղաք, սա չի բխում գյումրեցու շահից: Ձեր սխալ քայլի հետևանքը ձեր երեխան ու անձամբ դուք եք կրելու, որքան էլ խուսափեք այդ պատասխանատվությունից:
Հանուն Գյումրու և գյումրեցու պետք է գնալ նոր, արտահերթ ընտրությունների»,–ասվում է գրառման մեջ։
Քաղաքապետի ընտրության գործընթացն աչքի է ընկել զգացմունքային ելույթներով ու քաղաքական փոխհամաձայնությամբ։
Մինչդեռ Ավագանու նիստում «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Կարեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ իրենք որոշում են կայացրել քաղաքապետի թեկնածու չառաջադրել և նշել է, որ, ինչպես նախապես են հայտարարել, իրենց ձայնը տալու են այն ընդդիմադիրին, որը կհավաքի առավելագույն քվե, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Շնորհակալություն գյումրեցիներին, որ ցույց տվեցին, Գյումրին մերժումէ վատ կառավարումը՝ հետևաբար «Քաղաքացիական պայմանագիրին»,-ասել է Սիմոնյանը։
Նրա խոսքին արձագանքել է նիստը վարող Վարդան Ղուկասյանը՝ բացականչելով.
«Ջա՛ն»,- ինչին դահլիճն արձագանքել է ծափողջյուններով։
«Իմ հզոր համայնք» խմբակցությունից Ռուբեն Մխիթարյանն իր հերթին հայտնել է, որ իրենք ևս թեկնածու չեն առաջադրելու՝ հավատարիմ մնալով մարտի 31-ին արված իրենց հայտարարությանը՝ առաջնորդվելով քաղաքի շահերով։
«Այո, ինչպես նշեց Վարդան Ղուկասյանը, Գյումրին համայնք չէ, քաղաք է»,-ասել է Մխիթարյանը։
Ղուկասյանը նրան պատասխանել է՝ «Ապրե՛ք»։
Մխիթարյանը հավելել է, որ իրենց ծրագրերն ու առաջարկները պատրաստ են ներկայացնելու ապագա քաղաքապետին՝ դրանք համատեղ իրականացնելու նպատակով։ Նա նաև նշել է, որ եթե դրանք չընդունվեն, միևնույն է, շարունակելու են աշխատանքն ավագանիում՝ առաջնորդվելով քաղաքի բարգավաճման նպատակով։
Նիստի ընթացքում Ղուկասյանը նախ հայտարարել է «Կոմունիստական» կուսակցության անունը, ապա ուղղել է՝ նկատելով, որ խոսքը «Մեր քաղաքը» խմբակցության մասին է։
«Ես գիտեի՝ չեմ մեծացել, բայց փաստորեն մեծացել եմ»,-ասել է նա։
«Մեր քաղաքը» խմբակցության անդամ Լիզա Գասպարյանը ևս նշել է, որ իրենք չեն առաջադրի թեկնածու, բայց իրենց աջակցությունն են հայտնելու ընդդիմության միավորված թեկնածուին։
Ի վերջո, Կոմունիստական կուսակցությունն առաջադրել է Վարդան Ղուկասյանի թեկնածությունը։ Հաշվիչ հանձնաժողովը ձևավորվել է, իսկ Ղուկասյանն ամբիոնին մոտենալով ասել է՝ «Փառք երկնային տիրոջը, քանի որ շատ համերաշխ ընտրություն կատարվեց»։
Նա նաև նշել է. «Ինչքան էլ ուզեցան խառնել, չստացվեց»՝ հավելելով, որ իրենք գործելու են հանուն քաղաքի, պատրաստ են լսել բոլոր կողմերին ու քննարկել բոլոր առաջարկները։
Ըստ նախնական ընտրական արդյունքների՝ Գյումրիում առավելագույն ձայներ ստացել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը։ Երկրորդը՝ Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունն է, որի ցուցակը գլխավորում է նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը։ Ավագանու ընտրությունների արդյունքում անցողիկ շեմը հաղթահարած ընդդիմադիր ուժերից երկուսն արդեն հայտարարել են, որ սատարելու են ընդդիմադիր թեկնածու Վարդան Ղուկասյանին։ Մարտուն Գրիգորյանը, որն ինքնաբացարկ է հայտնել, ասել էր անհրաժեշտ քանակությամբ քվե կապահովի, որպեսզի Վարդան Ղուկասյանն ընտրվի Գյումրու քաղաքապետ»։

Sarık Minasyan, the mayoral candidate of the ruling Civil Contract party in Gyumri, announced that his party will not participate in the first session of the newly elected City Council. He called for new snap elections, stating this in a Facebook post.
According to Minasyan, governance in Gyumri is doomed to fail, and a crisis is inevitable.
"I am accountable to each voter's trust, and with that conviction, I declare that Civil Contract will not attend the City Council’s first session, which is being held with the participation of forces that deceitfully extracted votes from the people of Gyumri and are ready to hand them over to others.
I urge council members who care about Gyumri's future to vote according to their conscience, reject imposed decisions, and not cast a shadow over the city's future.
In this situation, governing Gyumri is destined to fail, and crisis is unavoidable.
Gyumri must not become a city with a clouded future. That does not serve its people's interests. The consequences of your missteps will fall on your children and yourselves, no matter how much you try to evade responsibility.
For the sake of Gyumri and its citizens, we must hold new, extraordinary elections," his post reads.
The mayoral election process has been marked by emotional speeches and political consensus.
Meanwhile, during the Council session, Karen Simonyan of the Mother Armenia faction announced that they would not nominate a candidate for mayor and reaffirmed their intention to support the opposition candidate who garners the most votes, as previously stated, according to Panorama.am .
Ruben Mkhitaryan from the My Strong Community faction also declared that they would not nominate a candidate, reaffirming their March 31 pledge to prioritize the city's interests.
"Yes, as Vardan Ghukasyan said, Gyumri is not just a community, it is a city," said Mkhitaryan.
Ghukasyan responded, "Well said."
Mkhitaryan added that they are ready to present their programs and proposals to the future mayor for joint implementation. He noted that even if these are not accepted, they will continue working in the council with the aim of the city's prosperity.
Liza Gasparyan from the Our City faction also confirmed they would not nominate a candidate but would support the united opposition candidate.
Eventually, the Communist Party officially nominated Vardan Ghukasyan. A counting commission was formed, and upon approaching the podium, Ghukasyan stated, "Glory to the Heavenly Lord, for the election was held in great harmony."
He added, "Despite attempts to cause disruption, they failed," and emphasized their commitment to serve the city, listen to all sides, and consider all proposals.
According to preliminary election results, Civil Contract received the most votes in Gyumri. The Communist Party of Armenia, led by former mayor Vardan Ghukasyan, came second. Two opposition forces that passed the council threshold have already announced their support for Ghukasyan. Martun Grigoryan, who withdrew his candidacy, stated he would ensure the necessary number of votes for Ghukasyan's election as mayor.